Az amerikai űrügynökség, a NASA hétfőn bejelentette, hogy a Holdra tervezett bázisát előkészítő és kivitelező küldetések során csak a metrikus rendszert fogja használni. A metrikus és angolszász rendszer mértékegységeinek keveredése korábban már okozott problémákat, többek között elveszett egy Mars-szonda.
A NASA tizenhárom űrhivatalnak engedett, amikor úgy határozott, hogy lemond az angolszász mértékegységek használatáról - adta hírül a Space.com. A NASA a 2020-as években szeretne bázist építeni a Holdra, de a tervek szerint a létesítményt más űrügynökségek asztronautái is használnák.
A döntés megkönnyíti az űrügynökségek közti együttműködést. A közös egységeknek köszönhetően a bázison orosz szerszámokkal is rögzíteni lehet majd az esetlegesen kilazult elemeket, de a kommunikációban is nagy segítséget jelenthet, hogy például egy helymeghatározásnál nem kell átváltani a mérföldet kilométerre.
A NASA legtöbb munkatársa eddig is a metrikus rendszert használta, de néhány angol csoportja még ma is az angolszász mértékegységekkel számol. Ennek köszönhetően egyes projektek mindkét rendszert alkalmazzák, például a nemzetközi űrállomáson (ISS) is egyaránt használnak angolszász és metrikus mértékegységeket.
Az űrhivatal döntése azokat a hibákat is kiküszöböli, amelyek a két rendszer együttes alkalmazásából korábban adódtak. A legemlékezetesebb ilyen baki a Mars Climate Orbiter (MCO) nevű űrszonda 1999-es megsemmisülését okozta. A 125 millió dolláros szerkezet, aminek a Mars klímáját kellett volna tanulmányoznia, azért veszett oda, mert a NASA két fejlesztőcsoportja különböző mértékegységeket használt. A szonda ahelyett, hogy 150 kilométerre közelítette volna meg a vörös bolygó felszínét, csak 60 kilométernyi távolságot tartott, és elégett.
A mostani döntés kiküszöböli a fentihez hasonló malőröket. "Amikor az egyik ülésünkön bejelentettük, hogy határoztunk, a többi űrügynökség képviselői tapsolni kezdtek" - nyilatkozta a Space.comnak Jeff Volosin, az amerikai űrhivatal egyik vezető fejlesztője. "Azt hiszem, ők eddig kissé makacsnak tartották a NASA-t, ezért is volt fontos, hogy megtegyük ezt a gesztust."