A legfiatalabb kerület és vidéke
Folytatódik az Otthontérképpel közös városnegyed-bajnokságunk, sőt, lassan a selejtezők végére is érünk. Ebben a körben is két pesti külső kerület, a XVIII. és a XXIII. egyes városrészei csapnak össze. Most kiderül, hogy vajon az egyetlen, rendszerváltás után született kerület városrészeit kedvelitek-e jobban, vagy máshonnan érkezik a befutó.
A múltkori körökhöz hasonlóan a belvárostól távoli városrészekkel foglalkozunk, ahol azonban valamit valamiért alapon, az ingatlanárak meglehetősen barátiak. Mondhatni:
A távolságot, mint üveg golyót, bagóért megkapod,
és ha óriás nem is leszel, ellenben óriási utazási élményben részesülsz nap mint nap, ha a központba kell bejárnod melózni vagy suliba.
Almáskert
Ha már a lépcsőház is ilyen pazar,
akkor a lakáshoz is jobban fűlhet a fogunk. Az Alacskai úton 28 négyzetméteres stúdiólakás 13,4 millióért.
Hivatalosan a 2012 év végi fővárosi határozattal született meg ez a városrész a XVIII. kerület délkeleti szélén. Az elnevezéssel nem kell többszörös asszociációkkal agyalni, mert errefelé szinte csak almáskertek vannak.
Belsőmajor
A XVIII. ker délnyugati csücskében fekszik. A terület a XIX. században még Soroksárhoz tartozott. A század közepén Auspitz Mór vett itt egy majorságot, amit ezután Aspitz-majornak neveztek. A mai névtől sem áll ugye távol, hogy itt valaha majorság volt.
Újpéteritelep
Ma már Pestszentimréhez tartozik, de 1930-ig Soroksárpéteri néven Soroksár része volt. Elég népes városnegyed, több mint tízezer a lakosainak a száma.
Krepuska Géza-telep
Akár a nagyfaterékkal és a felnőtt gyerekeid családjával
is együtt lakhattok az Alacskán ebben a három szintes, 310 négyzetméteres családi házban, ha kiköhögitek a 81 millió forintos vételárat, vagy amennyire lealkudjátok.
2012-ben nevezték át az Alacskai úti lakótelepet. A névadó, nem csupán kiváló fül-orr-gégész volt, hanem a növénynemesítésben is akkora szaktekintélynek számított, hogy kertészeti főiskola tanárai is gyakran kikérték a szakvéleményét. A 88 évet megért természettudós politikával soha sem foglalkozott, ám mégis
Egy Antant-delegáció angol tisztje addig gyógyíthatatlannak tartott fülbetegségben szenvedett. Krepuska megoperálta és a sikeres műtét után hálából, az angol tiszt közbenjárására Somoskőt és Somoskőújfalut visszacsatoltak Csehszlovákiától Magyarországhoz.
Halmierdő
A városrész a Pestszentimre és Pestszentlőrinc között elterülő erdőről kapta a nevét. A gyéren lakott erdős területnek az évezred elején csupán 41 bejelentett, állandó lakosa volt.
Kossuth Ferenc-telep
Nyugágyból nézegetheted a tulipánokat
ha megveszed az ezen a telken álló két házat a Kossuth Ferenc-telepen 17,9 millióért.
A mérnök-politikusról, Wekerle kereskedelmi miniszteréről, Kossuth Lajos fiáról nevezték el ezt a városrészt, ugyanis az ő minisztersége alatt parcellázták fel ezt a területet.
Erdőskert
Vagy kétezer fős városrész a XVIII. kerület délnyugati részén.
Millenniumtelep
Nem tudom, hogy a távcső marad-e
de teljesen korrektnek tűnik ez a 184 négyzetméteres ház a Milleniumtelepen. A vételára 44 millió forint.
Soroksár déli részén az 1890-es években kialakult családi házas lakóterület és mivel akkoriban szinte mindent a Millenniumról neveztek el, hát ezt a városrészt is.
Soroksár
Először Anonymus említi Surucsar (ejtsd:"suruksár") néven. A település a török hódoltság alatt teljesen kihalt. A XVII. században németekkel telepítették be. A következő évszázadban lecsapolták a környező mocsarakat, majd az így kialakított termőföldeknek köszönhetően gazdagodó lakosság Mária Teréziától mezővárosi rangot nyert a településnek.
A második világháborút követő
Marhavagonokban deportálták a malenkij robotra befogottakat részben Németországba, részben az akkori Szovjetunióba.
Soroksár-Újtelep
Az Alsóhatár úttól délre egészen Szent Lőrinc Golf Club-big tartó városrész, amit nyugaton a Pestszenterzsébeti temető, míg keleten a Köves út határol. Jellegzetes épülete a 2002-ben felszentelt kék, 41 méter magas tornyú Fatimai Szűzanya temploma a csúcsán a Szűzanya hat és fél méter magas, aranyozott szobrával.
Ami az itteni árakat illeti
Ezeknek a városnegyedeknek az ingatlanértékesítési ára jóval a budapesti átlag (230 ezer Ft/m²) alatt maradnak. Sőt,
A felsoroltak éllovasa az Alacskai úti lakótelep a maga 189 ezer Ft/m² - ével, ezt követi Almáskert (187 ezer Ft/m²), a dobogó alsó fokára pedig holtversenyben Erdőskert és Halmierdő jutott fel 182 ezer Ft/m²-es árral.
A sor végén Soroksár-Újtelep, Millenniumtelep és a már említett Soroksár kullog.
Utóbbi kettő egyébként Budapest tíz legolcsóbb városnegyede között is szerepel.
Kínálati ár
Az ingatlanok kínálati ára változatos képet mutat. Akadnak olyan negyedek, ahol csupán 10-20 %-os az eltérés, de Erdőskerten és Belsőmajoron például 45-55%-kal árazták túl az ingatlanokat.
Az árváltozás is igencsak ingadozó errefelé. Két kivétellel mindenhol növekedés történt, a mérték azonban eltérő, 0,4% (Soroksár-Újtelep) és 18,4% (Almáskert) között mozog.
Minimális csökkenés (0,5%) volt a Kossuth Ferenc-telepen, az Alacskai úti lakótelepen viszont 11,5%-kal mérséklődött a kínálati ár, jelentősen megközelítve ezzel a reális árakat.
Mennyiért mérik errefelé a garázsokat?
Garázsárak tekintetében kissé foghíjas a kép, több negyedről ugyanis nincsenek információink.
Ami biztos, hogy a legjobban Erdőskerten járnak az autósok, itt ugyanis 850 ezer forintért tetőt varázsolhatnak féltett autójuk fölé, míg az Alacskai úti lakótelepen mindezt 1,34 millió forintért tehetik meg.
Különösebben nem kell a bűnözés miatt aggódnunk
Ennek a tíz városrésznek a többségében többé-kevésbé biztonságban érezhetik magukat a lakók, hiszen a bűnözés aránya a lakosságra vetítve mérsékelt, illetve közepes mértékű.
Két városnegyedben: Belsőmajorban és Soroksáron vált pirosra a színskála a bűntérképen, vagyis itt magasnak mondható a bűnözési arány.
Most pedig jöhet a szavazás!
Melyik a legmenőbb kerület errefelé?
A győztes meggyőzően Soroksár.