Index Vakbarát Hírportál

A nyár legjobb kifestője

Legalábbis Urbanista közeli témában. Barangoló a Nemzeti Galériában

18922812 10211312464041846 4976878596335765878 o
2017.06.29. 08:15

Bartos Erika Budapestet bemutató mesekönyve kapcsán arra panaszkodtam, hogy idén mindössze egyetlen Urbanista-témájú, frissen megjelent gyerekkönyvet tudok ajánlani a nyári szünetre. A kommentekben és a Facebookon is feldobtatok egy csomó remek ötletet (érdemes minden városszerető, kisgyermekes szülőnek átböngésznie a tippeket), sőt egy olyan könyvet is ajánlottatok, amelyik tényleg vadonatúj, alig néhány hete jelent meg.

Igaz nem 100%-ban város vagy építészet, de erősen határeset, és nagyon ígéretes. Ez a Barangoló a Magyar Nemzeti Galériában.

A könyvet Nemes Anita rajzolta, akinek Fess Budapest! című kiadványa már a tavaly nyári gyerekkönyvajánlóban is szerepelt. Itt azonban nem csak a képek számítanak. Sőt! A kötet szerzője, Varga Viola a Galéria munkatársa, aki egy olyan kiadványt tervezett, amelyik egyszerre foglalkoztatókönyv, kifestő, művészeti album és útikalauz.

Az ilyen kreatívkodásban amúgy elég erős az MNG. Egyszer voltunk a lányommal egy játszós napjukon, ahol egy gyilkosságot kellett kinyomozni, de közben lehetett festeni, ragasztani, meg volt egy klasszikus zenei kamarakoncert is hangszerbemutatóval. Elég jól is éreztük magunkat.

Na most nagyjából ugyanezt haza is lehet vinni. Az oldalpárok sarkában térképek jelzik, hogy merre járunk az épületben, és hogy ott milyen érdekességek várnak ránk. Ez legtöbbször persze egy-egy festmény Rippl-Rónaitól Ferenczyn át Bortnyikig, de lehet maga az épület vagy mondjuk a kupolából elénk táruló látvány.

Apropó Brotnyik. Tök jó, hogy nem megúszós a merítés a Galéria anyagából. Nagyon klassz, hogy szerepel mondjuk Csontváry a könyvben - vétek lett volna kihagyni -, de milyen bátor dolog Gyarmathy Tihamért beválogatni! Egy átlag múzeumlátogatónak nem biztos, hogy ismerősen cseng a neve, de az ilyen kifestőkön felnövő gyerekeknek már természetes lesz, hogy a festészet története nem ért véget a huszadik század közepén (ahogy a szobrászaté vagy az építészeté sem).

A feladatok sem merülnek ki pusztán a színezéssel. Van, hogy újra kell rajzolni egy-egy képet, vagy épp ki kell találni, hogy a másolatról mi maradt le az eredeti alkotáshoz képest. A művekhez és az alkotókhoz természetesen rövid ismertető is tartozik.

Szóval akár otthon, utazáson, vagy épp nyaralóba szorult esős nyaraláson is el lehet vele játszani, de óhatatlanul is arra ösztönzi a gyereket, hogy menjen el és nézze meg a képeket a valóságban is. És persze vigye magával a könyvet, na meg a szüleit is, akik egész biztos szintén rengeteg dolgot fognak ott felfedezni. 

A 48 oldalas kiadványt a Nemzeti Galériában is meg lehet venni (itt angol nyelven is kapható), de ahogy nézem, a legolcsóbb online megrendelni a Pagonyból. Július 4-én egy ingyenes múzeumpedagógiai foglalkoztatás is kapcsolódik a könyvhöz, akit érdekel, itt találja meg a részleteit.

Borítókép: a Nemzeti Galéria kupolája a kiadvánnyal és a szerző menő, múzeumos tetkójával.  Érdekelnek a felnőtteknek szóló városos és építészeti könyvek is?  Olvasd el a többi könyvajánlónkat is!  Ha pedig még többet meg akarsz tudni Budapestről, kövesd az  Urbanistát a Facebookon!



Rovatok