Olajoshordó-szobor és a felcímkézett uszadékfák a Duna-parton
A Duna-Hack alkotásai a folyó mentén található tárgyakból indulnak ki
A Duna és a város kapcsolata, blablabla. Tényleg annyiszor leírtam már, hogy miért fontos mindez, hogy nem is kezdem ismételgetni. Mégis nagyon jó, hogy időről időre, újra és újra felbukkan a téma.
Egyrészt, mert mindig születnek új, eredeti ötletek a figyelemfelhívásra. Legutóbb például a WWF és a Valyo szervezésben egy kilométer hosszú festmény került ki a rakpartra, a MOME hallgatói pedig egy betonmelegedő tervével nyertek nemzetközi díjat.
Másrészt pedig nagyon fontos, hogy ne csak egyetlen kampány legyen, amiről pár napig sokan beszélnek, aztán mindenki elfelejti az egészet. Fontos, hogy folyton terítéken maradjon a téma, és minden fővárosi polgárban tudatosuljon: van egy páratlan természeti adottsága a városának, amit egyelőre nem használnak ki.
A legújabb ilyen kezdeményezés a Duna-Hack ezen a hétvégén – vagyis augusztus 31-től szeptember 2-ig.
A Dunapest és a Kortárs Építészeti Központ közös projektjéhez megkerestek pár alkotóműhelyt, hogy konkrét helyszínekre tervezzenek alkotásokat, amelyek segítségével új nézőpontból tekinthetünk a Dunára. A fesztivál idejére öt installációt készítettek a pályázók, amelyeket a város különböző Duna-közeli helyszínein helyeztek el. Ezeket szakmai zsűri választotta ki a pályaművek közül.
A Bercsényi Építész Tudástár hallgatói DOBOZ címmel egy felnagyított fényképezőgépet terveztek.
Ez a doboz egy felnagyított fényképezőgép. Nem található benne lencse, csak a doboz oldalán lévő lyuk méretének változtatásával lehet a kép minőségét javítani. Minél kisebb a lyuk átmérője, annál élesebb a kép, de ezzel együtt annál halványabb is. Emiatt napos időben használható a kis lyukú lemez, borús időben pedig érdemes nagyobbra cserélni. Ha bemész a dobozba, megláthatod a lyukkal szembeni falon a környező tárgyak képét fejjel lefelé. Ahhoz, hogy mindent megnézhess, kérd meg egy barátod, hogy lassan forgassa körbe a dobozt, ezáltal egy valós idejű, fejjel lefelé álló moziélményben lesz részed.Galéria: Duna Hack(Fotó: Bercsényi Építész Tudástár / Duna-Hack)
A BME Építész Klub hallgatói DunaKapuval szeretnék felhívni a figyelmet a belváros izgalmas partszakaszaira.
A fesztivál üzenetével összhangban, mi is úgy gondoljuk, hogy a Dunapart jóval több figyelmet érdemel. Éppen ezért installációnk arra csábítja az erre sétáló embereket, hogy közelebb kerüljenek a Dunához. Ez egy fesztivál kapu, mely karakteres megjelenésével tovább vezeti az érdeklődőket a Dunapartra. A kapu, mint motívum, mindig az átjárást szimbolizálja két állapot között, arra ösztönöz, hogy áthaladjunk rajta és felfedezzük a mögötte lévő tartalmat. Installációnk a fesztivál színeivel festve kimagaslik a környezetből. Elhelyezkedése a felső és az alsó rakpartot összekötő lépcsőGaléria: Duna Hack(Fotó: Építész Klub / Duna-Hack)
Budha Tamás és alkotótársai Megvalósítás nélküli megvalósítás címmel szeretnék a térből kiemelni a szárazság miatt a partra sodródott uszadékfákat.
És ekkor jött az ötlet: "skicc-művészet" vagyis a megvalósítás nélküli megvalósítás. A térből vizuálisan kiemeljük a fákat, ahogy Miro is tette kisebb installációiban. Egy homogén színre festik a természeti objekteket és egy furat illetve egy lánc segítségével felcímkézik: ebből az uszadékfából mit lehetne készíteni, illetve mit alkotnának szívesen ebből a fából a műhelyükben.Galéria: Duna Hack(Fotó: Filip műhely / Duna-Hack)
Smiló László Olajoshordó Geometria című művét a Kabinnál állítják fel.
Az olajkorszak egyértelmű szimbóluma az olajoshordó. Az olajkorszak pedig egyértelműen a környezetszennyezés, a biodiverzitás csökkenésének és így vizeink szennyezésének is a szimbóluma. A Olajshordó Geometria lényege, hogy az olajkorszak építőkövét a hordót tegye az alapvető geometriai, sejtszerű, a természet tökéletességére utaló formák újrahasznosított építőkévé, hogy így átlényegülve haszonsuljon újra ez az egyébként negatív képzetekkel társított tárgy. Az eszmeileg és valóságukban is értéktelen hordók az egyetemes esztGaléria: Duna Hack(Fotó: Smiló László / Duna-Hack)
A Köz(ép)pont Építésziroda és a Közösségben Élni csoport pedig egy közösségi fényinstallációval várja a fesztivállátogatókat.
Ma (vagyis augusztus 31-én) 4 órakor kiállítás is nyílik a beérkezett pályaművekből a Trip-hajón, ahol nem csak a megvalósult, de valamennyi elképzelést megnézhetik a látogatók. A Facebook-eseményt itt találjátok hozzá.