Szépnek szép, de nem valami praktikus a lapostetős, fehér modern
Sólymos Sándor mesél az első Bauhaus szellemében tervezett lakótelepről
Száz éve indult hódító útjára a Bauhaus, amiről egy rakás posztban emlékeztem meg már én is. De kevés szó esik azért arról, hogy ezeknek a korai modern irányzatoknak bizony megvoltak a hm... korlátai. Egy lapostetős, hófehér kocka remekül néz ki a rajzasztalon vagy az átadás utáni fotókon. Ám könnyen lehet, hogy néhány évvel később már komoly problémát jelent egy-egy vakolatfolt, amit nem olyan könnyű eltüntetni. Hogy arról a közismert (legfeljebb a közlekedési cégeket meglepő) jelenségről ne is beszéljünk, hogy telente esik a hó.
A MOME Építészeti Intézete és az Urbanista közös videósorozatának előző részében Sólymos Sándor, Ybl-díjas építész-tanár arról mesélt, hogyan is született a Bauhaus. Hogyan diadalmaskodhatott a konstruktivista stílus annak ellenére, hogy több rendszer is tűzzel-vassal üldözte.
A rövid video-előadás második felében arról mesél, hogyan születhetett meg a mozgalom németországi sikerei nyomán a Napraforgó utcai lakótelep. Meg persze arról is, hol vannak ennek az építészeti irányzatnak a határai.
Sorozatunk az Urbanista és a MOME Építészeti Intézetének együttműködésében, az NKA támogatásával készült. Borítókép: A csehszlovák korszakban született modern ház a kárpátaljai Huszton, háttérben a vár, 1939. Fortepan/Berkó Pál
Érdekel az építészet? Kövess Facebookon vagy Instagramon!