– Jó napot kívánok, ez az Index szerkesztősége, ugye?
– Igen.
– Kiss András hadnagy vagyok az Alkotmányvédelmi Hivataltól, itt vannak a papírjaim és a megbízólevelem. A nemzetbiztonsági törvény 30. paragrafusának első pontja értelmében mostantól itt fogok dolgozni önöknél.
– Szia, itt mindenki tegez mindenkit, nem baj, ha Andrásnak szólítalak, ugye? Ági vagyok. Melyik rovatban fogsz dolgozni?
– Nem tudom.
– Ezt akkor a szerkesztőkkel kell majd megbeszélned, de ilyenkor még csak a hírügyeletesek vannak itt, mindenki más 9-re jön. Addig leülhetsz ehhez a géphez.
– Jó, de mit csináljak?
– Azt nem tudom. Mit mondtak neked, amikor ide küldtek?
– Hogy figyeljek, és azonnal szóljak, ha valami felmerül, ami nemzetbiztonsági szempontból érdekes.
– Hát, ebben nem tudok segíteni, a szerkesztőkkel kell majd megbeszélned. Várd meg őket, addig meg csináltatok neked céges emailt és hozzáférést a szerkesztőségi rendszerhez.
***
– Szia, te ki vagy?
– Kiss András hadnagy, a nemzetbiztonságtól. Mostantól itt dolgozom.
– Én Miklósi Gábor vagyok, szia, ezen a héten én vezetem a politikarovatot. Nálunk leszel?
– Nem tudom. Milyen rovatok vannak?
– Van még a gazdaság, a kult, a sport meg a tech-tudomány. Ja, és a fotó meg a videó. Melyik érdekel?
– Azt hiszem, a politika. Mi lesz a dolgom?
– Cikkeket írunk. Nemsokára lesz egy napindító rovatértekezlet, ahol megbeszéljük, ma ki mit csinál. Van ötleted?
– Még nincs. Nekem annyit mondtak, hogy üljek be és figyeljek, van-e valami, ami érdekes nekünk, a nemzetbiztonságnak.
– Mi volt mostanában érdekes a nemzetbiztonságnak?
– Hát, a Kovács Béla-ügy például elég érdekes volt.
– Ilyen sztorikat szeretnél csinálni?
– Nem tudom, hogy kell újságot írni. Az a feladatom, hogy nemzetbiztonsági szempontból megismerjem és elemezzem az információkat, amiket az újságírók kapnak.
– Aha. Tehát, ha jól értem, nem cikkeket írnál, hanem azt szeretnéd, hogy bármelyik újságíró bármiről hall, azt elmondja neked, hogy te elemezhesd és értékelhesd.
– Igen, ez a feladatom.
– Az is fontos, hogy honnan vannak az információk?
– Persze, az nekünk nagyon fontos.
– Nektek? Csak mert a médiatörvény szerint nem kell kiadnunk az információink forrásait, rólad viszont nem könnyű eldönteni, hogy újságíró leszel-e vagy hírszerző.
– Ezt én sem tudom, de azt hiszem, ezt nem nekem kell eldöntenem.
– Továbbküldöd az információkat a hivatalnak?
– Ha fontos, akkor persze.
– Csak mert előfordul néha, hogy a szolgálatotoktól bejelentkezik valaki, hogy mondjunk valamit egy-egy cikk hátteréről, de ebben mi sosem segíthetünk.
– Igen, tudok róla. Gondolom, ezért is vagyok most itt.
– Arra akarok kilyukadni, hogy a források gyakran kérik, hogy névtelenek maradhassanak. Mivel mától nem tudjuk őket megvédeni, írnunk kell egy közleményt, hogy mostantól itt dolgozol, és amit szóban, emailben, telefonon vagy bárhogy a tudomásunkra hoznak, azt te és az Alkotmányvédelmi Hivatal is azonnal tudni fogja. Soha senki nem fog nekünk semmit se mondani, és ez lényegében tönkreteszi az Indexet. Ezt érted, ugye?
– Persze.
– Jó, akkor kezdjük azzal, hogy megírod ezt a közleményt szövegszerkesztőben, és az értekezlet után átbeszéljük, hogy tartalmilag meg stilárisan jó-e. Ha kész, élesítjük a cikket. Aztán körbevezetlek, bemutatlak a többi rovatnak, ráteszünk a belső levelezésre, és elmagyarázom, hogy működik a szerkesztőségi szoftver.