Hétfőn megírtuk, hogy emelkednek az árak a benzinkutakon, cikkünk az alábbi címet viselte: „Nem érdekli a benzinkutakat a kormány felszólítása, tovább drágul az üzemanyag”. Az írásból egyértelműen kirajzolódik, hogy a nemzetgazdasági miniszter pénteki közleménye ellenére, amelyben újra felszólították a kereskedőket, hogy csökkentsék az árakat, ismét emelkednek az üzemanyagárak.
Ezt követően a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) közleményt adott ki az MTI-n keresztül, amelyet kizárólag az Indexnek címeztek: „A legmesszemenőbben visszautasítjuk az Index portál hanghordozását, gyűlöletkeltő kampányát, amit a magyar tulajdonban lévő benzinkutakkal szemben megengednek maguknak!”
Tették ezt annak ellenére, hogy más lapok is velünk hasonlóan, szinte szó szerint ugyanúgy hozták a hírt. Néhány példa erre:
A Független Benzinkutak Szövetségének az Indexen megjelent írás címével volt problémája, amelyet mi abszolút nem tartunk gyűlöletkeltőnek, ahogy laptársaink írását sem, ettől függetlenül a szervezet hétfői közleményét azonnal közzétettük.
Majd kedd délután az FBSZ külön levelet küldött a szerkesztőségeknek, amelyben ismét az MTI-n megjelent közleményükre hívták fel a figyelmet, egyértelműen arra utalva, hogy azt szeretnék, ha más szerkesztőségek is felháborodnának az FBSZ kérésére.
Vagyis éppen az FBSZ követi el azt, amivel minket vádol: a szerkesztőségünk ellen kampányol. Ebben persze volt kit követniük, hiszen az elmúlt időszakban több politikus és lap is a saját hátrányos piaci helyzetét a legnagyobb olvasótáborral rendelkező lap elleni kampánnyal próbálta helyrebillenteni.
Mindenekelőtt fontos kiemelni: „gyűlöletkeltő kampányhoz” az értelmezésünk szerint több kifogásolt cikkre lenne szükség, de mivel a szövetségtől korábban semmilyen reakciót nem kaptunk cikkeinkkel kapcsolatban, ez a megfogalmazásuk nemcsak méltatlan, hanem hazug is.
A Független Benzinkutak Szövetségének hazug kirohanása több egyéb pontban is méltatlan az Indexszel szemben:
Térjünk át a szakmai kérdésekre! Az üzemanyagárak változásában számos tényező szerepet játszik. Rendszeresen felhívjuk arra a figyelmet, hogy itt is érvényesülnek a piac keresleti és kínálati szabályai: a nyersolaj ára, a makrogazdasági folyamatok, a geopolitikai konfliktusok, a profittartalom és a forintárfolyam együttesen mozgatják az árakat. A benzin esetében a nyári specifikációra való áttérés szezonális hatására a finomítói karbantartásokra és az árfolyamstabilitására is rendre kitértünk.
Azonban azt az álláspontot sem vettük semmibe, hogy a kormány szerint a rendszeres felszólítás hatására május derekán a benzin ára 43 forinttal, a gázolaj ára 56 forinttal csökkent az áprilisi, valamint a februári csúcsértékeikhez képest. Így kiemelendő:
BÁR LEGUTÓBB A CIKKÜNKBEN NEM RÉSZLETEZTÜK A PIACI FOLYAMATOKAT, JOGOSAN ÍRTUK – MÁS LAPPAL KÖZÖSEN –, HOGY A KUTAK A KORMÁNY FELSZÓLÍTÁSA ellenére is EMELIK AZ ÁRAKAT. HISZEN A KAPCSOLATOT A felszólítások ÉS AZ ÁRAK mozgása KÖZÖTT rendszeresen vizsgálják és kiemelik az elemzések.
Ez nem csak az Indexre igaz. A jobboldali sajtó rendre azt állítja, hogy a kormány felszólításai miatt csökkennek az árak; míg a ellenzéki média a piaci hatásokra helyezi a hangsúlyt. Az Index pedig eddig mind a két álláspontot transzparensen bemutatta, és így teszünk a jövőben is.
A Független Benzinkutak Szövetsége az energiaválság kirobbanását követően szinte hetente riogatott ellátási válsággal. Ellentétben a nagy cégekkel, amelyek elvégezték a feladatukat még az ársapka alatt is.
Az ársapka csúcspontján voltak ellátási nehézségek, azonban AZ ÖSSZEOMLÁS, AMIVEL MÁR TÖBB MINT KÉT ÉVE RIOGAT Az FBSZ, SOHA NEM TELJESÜLT.
A szövetség a közleményében – és egyébként rendszeresen – az üzemanyagokat terhelő adókat kéri számon a kormányon. Ezzel nincs is gond, szakmai szövetségnek folyamatos párbeszédet kell folytatnia a kabinettel.
A gond akkor van, ha a szövetség vezetésének nincs annyi vér a pucájában, hogy most ezt Nagy Márton miniszternek címezze, helyette a sajtóban lát ellenséget, és szándékosan kifejezetten az Index hitelességét akarja csorbítani. Ráadásul az FBSZ által hangoztatott szakmai kérdéseket, felvetéseket mi helyettük is megkérdeztük a minisztertől – például április 23-án, akkor már másodjára.
Mi eddig szakmai alapon próbáltunk meg együtt dolgozni a szövetséggel. Abban hiszünk, hogy a személyeskedés és a sértegetés helyett a feladatunk az eltérő nézőpontok bemutatása. Ez a jövőben is így lesz.
Szabó Gyula, az Index közéletrovatának gazdasági újságírója.
(Borítókép: Németh Emília / Index)