A fiatalok többségének a saját otthon mindig is elérhetetlen álomnak tűnt. A mai változó világban több olyan trend is látható, mely jelentős hatással lehet a mai tízen- és huszonévesek különköltözési esélyeire. Írásom ezen folyamatokból mutat be tízet.
Álom vagy valóság lesz a saját otthon? Fiatalok százezrei teszik fel ezt a kérést Magyarországon. Az elmúlt évek jelentős ingatlanár-emelkedése nagyon jót tett a magyar lakosság vagyonának, ám egyben nehezebbé tette az első otthont megvásárolni szándékozók helyzetét.
Magyarországon nagyon ritkának számít az albérlet. A lakosság legszegényebb ötödét leszámítva egyértelműen 90 százalék felett van a saját tulajdonukban lakó magyarok részaránya. És bár ma ezen arányokat nem is tartjuk meglepőnek, érdemes megjegyezni, hogy száz évvel ezelőtt még a világ leggazdagabb országaiban is az albérlet volt a jellemző. Az európai városi lakosság 10-20 százalékának volt csak birtokában az otthona.
A saját otthonok magas aránya nem független attól, hogy 2010 óta a magyar kormányok számos módon segítették és segítik a fiatalok ingatlanvásárlását. A roppant népszerű csok olyan vissza nem térítendő támogatás, amelyet családok kaphatnak új vagy használt lakás vásárlásához, valamint építéséhez. A támogatás összege a vállalt gyermekek számától függ, és akár több tíz millió forint is lehet. A babaváró hitel szabad felhasználású, államilag támogatott hitel, amelyet a fiatal házasok igényelhetnek. Ha a hitelfelvevőknek meghatározott időn belül gyermekeik születnek, akkor a hitel egy része kamatmentessé, vagy akár vissza nem térítendővé válik.
Komoly segítséget jelentett az is, hogy a kormány 5 százalékra csökkentette az új építésű lakások áfáját, ami jelentősen mérsékelte a lakásszerzés teljes költségét.
A falusi csok kisebb településeken élők számára könnyíti meg az ingatlanvásárlást. Ez a támogatás ráadásul nemcsak lakásvásárlásra, hanem felújításra, valamint bővítésre is igénybe vehető.
Idén év elejétől pedig a fiatal, első lakásukat megvásárló adósok 10 százalékos önerő mellett is igényelhetnek már lakáshitelt, szemben az általános 20 százalékos minimális önerővel.
A kedvező folyamatok ellenére azonban nem nehéz pesszimistának lennie egy fiatalnak.
Szerencsére azonban erős érvek szólnak amellett is, hogy a saját otthon nem egyre messzebb, hanem pont ellenkezőleg, egyre közelebb kerül.
A nagy kérdés természetesen az, hogy a pozitív vagy a negatív erők dominálják majd a fiatalok lakáspiaci lehetőségeit a közeljövőben. Véleményem szerint az ingatlanárak erős emelkedése már mögöttünk van, és a többi említett negatív faktor hatása is korlátozott lesz. A saját otthonhoz jutás esélyét leginkább a magyar lakástámogatási programok, az új építési technológiák előretörése és a reálbérek emelkedése fogják befolyásolni. Mindezek alapján a mai fiatalok optimistán nézhetnek a jövőbe.
A szerző az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik az Index szerkesztőségének álláspontját.