“Vizsgálati eszközökkel felszerelt diagnosztikai kisbuszokkal” járná majd a városokat és falvakat az a szakértői bizottság, amely a KDNP-s oktatási koncepció szerint az óvonők és az iskolaigazgatók helyett döntene a gyermekek iskolaérettségéről. A javaslat szerint a jövőben aki betölti a hetedik életévét, iskolaköteles lesz. Ha mégsem elég érett egy "normál" osztályhoz, akkor előkészítő osztályba vagy gyógypedagógiai osztályba kerül.
Néhány évvel ezelőtt éppen azért tették rugalmassá a tankötelezettség kezdetét, hogy a korai iskolai kudarcokat csökkentsék. Nem az számított, hogy a gyerek hány éves, hanem az, mikor éri el a megfelelő fejlettséget ahhoz, hogy tanulni tudjon. A mai szabályok szerint ezért a gyermekeknek legkésőbb abban az évben kell megkezdeniük az iskolát, amelyben nyolc évesek lettek.
A Hoffmann Rózsa által vezetett KDNP-s oktatási államtitkárság által készített közoktatási koncepció most szigorítana ezen. A jövőben a hétéves kor elérése után mindenképpen be kellene iratkozni az iskolába.
Ha a szerencsétlen gyerek hétéves kora ellenére mégsem tekinthető elég érettnek ahhoz, hogy a “normál” osztályba kerüljön, a kereszténydemokrata irányítású államtitkárság két utat nyitna neki: előkészítő osztályba kerülne vagy gyógypedagógia osztályba. Előre borítékolható, hogy az ezekbe az osztályokba irányított gyerekek azonnal bélyeggel a homlokukon kezdenék meg iskola pályafutásukat.
A korai szelekcióról ezentúl nem az óvoda vagy az iskola, hanem egy négytagú szakértő bizottság döntene a KDNP-s elképzelések szerint. A bizottság tanítóból, gyógypedagógusból, pszichológusból és/vagy gyermekorvosból állna. A bizottság feladata az lenne, hogy feltérképezze a születés körülményeit, a gyermek mozgását, beszédét, érzelmi fejlettségét. Megfigyelnék a társas viselkedésüket az óvodai csoportban, az egyéni vizsgálaton pedig a gyerekek terhelhetőségét, fizikai állapotát, pszichés alkalmasságát mérnék.
A javaslat legeredetibb és egyben legrémisztőbb része azonban mégiscsak az, hogy a bizottságok később “vizsgálati eszközökkel felszerelt diagnosztikai kisbuszokkal” járnák a településeket, hogy a gyermekeket természetes élőhelyükön figyeljék meg. Bár ezt azzal indokolják, hogy a szülőknek és a gyermekeknek így legalább nem kell idegen helyen idegen emberek előtt egyfajta vizsgaszituációt átélniük, már látjuk magunk előtt, hogyan rejtik el az anyák hétéves gyermekeiket a padláson és a konyha padlója alatti rejtett üregekben, amikor a “vizsgálati eszközökkel felszerelt diagnosztikai kisbusz” megérkezik a faluba.