Elméleti korlát újraírása nyithat utat a fúziós energiához
Jóval több üzemanyag tölthető a reaktorba, mint eddig gondolták.
Jóval több üzemanyag tölthető a reaktorba, mint eddig gondolták.
A világ legnagyobb nemzetközi tudományos projektjének francia vezetője szombaton halt meg 72 évesen.
59 megajoule-t állítottak elő, fenntartható körülmények között.
A világ legnagyobb kísérleti fúziós-reaktora épül Franciaországban.
A rendszer sörétes puskához hasonlóan hidrogénjéggel lövi a forró plazmát.
Újabb szintre léphet az örökké harminc év múlva megvalósuló fúziós energia körüli nemzetközi verseny: az MIT reaktora elsőként állítana elő égő plazmát.
Ünnepélyesen megkezdték a Cadarache-ban épülő ITER kísérleti termonukleáris reaktor összeszerelését. A munkában magyar kutatók és mérnökök is részt vesznek.
A tudomány a vírus árnyékában sem áll le. Végigkérdeztük Európa legfontosabb kutatóműhelyeit a CERN-től az Európai Űrhivatalig, miképp vészelik át a járványhelyzetet.
Budapesten tartották a fúziós kutatások nemzetközi seregszemléjét, ahol az optimista hangok mellett erős kételyek is megfogalmazódtak a világmegváltó technológiával kapcsolatban.
13+1 kisebb-nagyobb, érdekes, izgalmas vagy mulatságos részlet, amit a nagy nemzetközi plazmakísérlet, az ITER építésén vettünk észre.
Kánaán lesz, vagy zsákutca? A Franciaországban épülő kísérleti fúziós erőműről beszélgettünk három, ott dolgozó magyar mérnökkel, akik nem rejtették véka alá véleményüket.
Bejártuk az épülő kísérleti fúziós erőmű főbb épületeit, és lépten-nyomon lenyűgöző ipari installációkba botlottunk. Képeken az ITER rettentő szimmetriái.
Bejártuk a félkész kísérleti fúziós erőmű, az ITER 42 hektáros területét, amihez talán csak a NASA űrközpontjai foghatóak a Földön.
Az egész emberiség történelmében fordulatot hozhat, ha sikerrel jár a Dél-Franciaországban épülő kísérleti fúziós erőmű, az ITER, amiben mesterséges plazma termel majd energiát. De hogyan?