Szombaton 21 órakor kezdetét veszi az európai labdarúgás klubidényének legfontosabb mérkőzése, a 2023–2024-es Bajnokok Ligája-kiírás döntője. Ezúttal a két finalista, a Real Madrid és a Dortmund kombinált álomcsapatát állítottuk össze.
A minap már felelevenítettük a felek útját a döntőig vezető szezon során, valamint kitértünk finálébeli és edzői rutinkülönbségeikre, ahogyan a kereteket is összevetettük egymással.
Ezek után aligha meglepő, hogy egyrészt összességében a Real Madridot tartjuk a finálé favoritjának, másrészt hogy a két csapat kombinált álomcsapatában nem sok dortmundi kapna helyet.
A játékosok idénybeli teljesítményének értékelésekor kiemelt szerepet kap a BL-ben nyújtott produkciójuk, a leíró statisztikákon túl pedig a whoscored.com osztályzatait is figyelembe vettük a posztoknál.
No de, minden további szószaporítás nélkül, nézzük a BL-döntős álomcsapatunkat!
Rögvest itt egy nehéz kérdés, akárcsak Carlo Ancelottinál. Hiszen egyik oldalon ott van a Bundesliga harmadik legjobb értékelésével záró Gregor Kobel (6,84), akinél a BL-ben (7,24) csak Nick Pope (7,25) bír egy picivel jobb osztályzattal, miközben 14 alkalommal húzta le a rolót.
Aztán ott van a spanyol ligában legjobb Andrij Lunyin (6,94), aki a nemzetközi kupasorozatban is remekül áll, egészen pontosan a negyedik helyen (7,17).
No de Thibaut Courtois mégis csak a világ egyik, ha nem a legjobb kapusa, aki súlyos és hosszan tartó sérüléséből felépülve négy meccsen lépett pályára az idény hajrájában, és még egy gólt sem engedett be, miközben egészen döbbenetes, 7,82-es értékelést kapott. Ha a szívünkre tesszük a kezünket, hogy mely esetben lennénk a legnyugodtabbak, nem kérdés, hogy a belga klasszist kell választanunk a kapuba.
Hol van már az az idő, amikor Dani Carvajal játékát az jellemezte, hogy minden második mozdulatával az előző hibáját igyekszik kijavítani? A 32 éves jobbhátvéd – aki 2002-től íródó madridi időszakát egy idényre megszakítva a 2012–2013-as szezonban Németországban, a Leverkusenben légióskodott – a vehemens természetét nem vetkőzte le az idő múlásával, a hibák számát viszont csökkentette, és a támadójátékból is hatékonyan vette ki részét: ebben az idényben tíz gólban vállalt szerepet (5 gól+5 gólpassz). A spanyol ligában (7,1) a legjobb volt, és a BL-ben is kimagaslóan teljesített (6,85), így övé a poszt.
Amire elsőre nem feltétlenül gondolna az ember, hogy ezzel a védelemre el is fogyott a királyi gárda!
Ahogyan említettük a minap, az idény során a Real belső védőinek helyzete nem volt ideális a rengeteg sérülés miatt, de nem csak ezért nem került ide madridi. Mats Hummels 35 évesen az egész BL-idény legjobb teljesítményét hozta (7,26), és a Milan elleni csoportmeccs mellett a PSG elleni elődöntő mindkét(!) felvonásán ő lett a meccs embere. Nem kérdés, hogy helye van a Dortmunddal már 2013-ban is döntőző hátvédnek.
Antonio Rüdiger kétségtelenül jól őrizte Madridban Erling Haalandot, de az egész idényt tekintve hiába volt stabil pont a Real védelmében, Nico Schlotterbeck a bajnokságban (7,00) és a BL-ben (6,89) is magasabb szinten teljesített, és még egy gólpasszt is jegyzett a PSG elleni elődöntőben.
A balhátvéd posztjára Ferland Mendy (6,69 és 6,53) lehetne az egyik opció, viszont a Chelsea-től a télen kölcsönvett Ian Maatsen 22 éves korát meghazudtoló módon éretten játszva robbant be a dortmundi védelembe, és mind a bajnokság (7,07), mind a BL (6,90) mezőnyében a legjobbak közé emelkedett a remekül passzoló holland.
Itt jött az első kérdés, ugyanis a Dortmund 4–2–3–1-es és 4–3–2–1-es felállásait kellene kombinálni a Real Madrid alapvetően 4–3–3-as, ebben az idényben viszont inkább 4–3–1–2-es felállásával. Ezen a ponton maradtunk a három belső középpályásnál.
No aki emlékszik még a két évvel ezelőtti álomcsapatunkra, már a Liverpoollal szemben is ez döntött a királyi gárda javára, mivel annyira masszív volt az akkor még Modric, Casemiro, Kroos felállású hármas. Közben lezajlott egy generációváltás, és most azt látjuk, hogy a spanyol liga nyolc legjobb tengelyjátékosából öt a Realnál van! Hogy is lehetne így beférni ide? Megoldjuk…
A Dortmundból ugyanis valahol mindenképpen illik helyet szorítani Julian Brandtnak (7,11+7,31), aki tíz góllal és 16 gólpasszal vette ki a részét a menetelésből, és védekező középpályástól kezdve balszélsőig játszott nagyjából mindenhol.
Így még nehezebb kérdés volt, hogy ki maradjon ki a Real középpályájáról, végül a Bayern ellen káprázatos gólpasszal (összesen kilenc volt neki az idényben) jelentkező Toni Kroos (7,34+6,99) és a királyi gárda messze legtöbbet foglalkoztatott futballistája, a nyolc találatot előkészítő Federico Valverde (7,22+7,03) fért be, de nagyon rossz érzések mellett maradt ki Eduardo Camavinga, és sok csapatban még most is fix alapember lenne Luka Modric is, ahogyan a túloldalon is jól teljesített Emre Can és Marcel Sabitzer.
Az az egy teljesen biztos volt, hogy Jude Bellingham valahol bent lesz, a bajnokságban és a BL-ben is ő volt az idény legjobb játékosa (7,86+7,87), Brandthoz hasonlóan gyakorlatilag bárhol bevethető, sőt ő egészen konkrétan még előretolt ékként is szerepelt, és mindenhol remekelt.
A 20 éves angol futballista 23 góljával és 12 gólpasszával is a Real legjobbjának számít, őt az álomcsapatban is a két 23 éves brazil szélső, a 23+11-gyel álló Vinícius Júnior (7,41+7,74), valamint a 17+9-nél tartó Rodrygo (7,14+7,28) egészíti ki.
A túloldalon meg lehet még említeni az ugyancsak télen kölcsönvett Jadon Sanchót (7,05+7,24) vagy a 15+10-zel álló Niclas Füllkrugot, aki a kilences posztját elvinné Joseluval szemben, ha mindenképpen be akarnánk erőltetni egy csatárt, de mivel nem akarunk, így marad a padon.
Thibaut Courtois (Real Madrid) – Dani Carvajal (Real Madrid), Mats Hummels (Dortmund), Nico Schlotterbeck (Dortmund), Ian Maatsen (Dortmund) – Federico Valverde (Real Madrid), Toni Kroos (Real Madrid), Julian Brandt (Dortmund) – Jude Bellingham (Real Madrid) – Rodrygo (Real Madrid), Vinícius Júnior (Real Madrid)
Dortmund (német)–Real Madrid (spanyol) – élőben az Indexen!
London, Wembley Stadion. 21 óra. TV: M4 Sport). V: Slavko Vincic (szlovén)
A várható kezdőcsapatok
Dortmund: Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can– Sancho, Brandt, Adeyemi – Füllkrug. Vezetőedző: Edin Terzic
Real Madrid: Courtois – Carvajal, Rüdiger, Nacho, F. Mendy – Valverde, Kroos, Camavinga – Bellingham – Rodygo, Vinícius Júnior. Vezetőedző: Carlo Ancelotti
(Borítókép: Mats Hummels (balra) és Nico Schlotterbeck (jobbra) is befért az álomcsapatunkba. Fotó: Markus Gilliar – GES Sportfoto/Getty Images)