Index Vakbarát Hírportál

10 éves a cég, ami örökre megváltoztatta az életünket

2024. november 20., szerda 00:03

Tudta, hogy az első Apple Watch piacra kerülésének évében történt valami Magyarországon is, ami örökre megváltoztatta a fogyasztói szokásainkat? És amikor a világ egy aszteroida eltérítését figyelte, itthon új szintre lépett a csomagküldés? A világ eseményeivel párhuzamosan mutatjuk be Magyarország egyik legsikeresebb startupjának történetét.

10 év telt el azóta, hogy a FoxPost megalakult és ezzel egy olyan folyamat vette kezdetét, amely megváltoztatta az életünket. Cikkünkben sorra vesszük a csomagküldő legfontosabb mérföldköveit, és egy kis kitekintést adunk, hogy mi minden történt a nagyvilágban ezzel egy időben.

Olyan eredményekre és felfedezésekre fókuszálunk, amelyek könnyebbé és biztonságosabbá tették az életünket, és azt is megemlítjük, milyen popkulturális trendek alakították a hétköznapjainkat. (A lista természetesen nem lehet teljes, a bemutatott trendek és folyamatok nem csak egy-egy évre jellemzők.)

2014: Okosórák, jeges vödrök és új korszak a csomagszállításban

Ez volt az az év, amikor az Apple bemutatta az első Apple Watch-ot, és ezzel új korszak kezdődött a hordható eszközök világában. Az okosóra lehetővé tette a mobilfizetést, egyszerre lett személyi asszisztens és egy olyan kütyü, ami az egészségünkre is odafigyel. Ugyanebben az évben állította pályára India a Mangalyaan űrszondát a Mars körül, az immunterápiás kezelések forradalmasították a rákgyógyászatot, növelve a betegek túlélési esélyeit. Elkezdődött az űrutazás új korszaka is: a NASA ember szállítására is alkalmas Orion űrhajója sikeres tesztrepülést hajtott végre a Föld körül – egyelőre még utas nélkül.

Galaxis őrzői mozifim új színt hozott a szuperhősfilmek világába. Emberek milliói öntötték nyakon magukat önként egy vödör jeges vízzel, és töltötték fel ezt a közösségi média felületeire. (Az eredeti cél az volt, hogy felhívják a figyelmet és pénzt gyűjtsenek az ALS - központi idegrendszert érintő gyógyíthatatlan megbetegedés - kutatására.)

Mindemellett pedig megalakult a FoxPost, öt alkalmazottal elindult a startupok kihívásokkal teli útján. Olyan szolgáltatást akartak bevezetni Magyarországon, ami fenntartható és kényelmesebbé teszi az emberek életét. A csomagautomatáknak köszönhetően nem kellett többé otthon várni a futár érkezését, vagy a postára menni a nem kézbesített csomagokért, legyen szó egy netes rendelésről, vagy a nagyi szülinapi ajándékáról.

A FoxPost-alapítók lehetőséget akartak adni a vállalkozásoknak is arra, hogy sokkal olcsóbban és hatékonyabban tudják elérni a megrendelőiket. 2015-ben telepítették az első csomagautomatát az Allee-ban, és ebben az évben összesen 157 csomagot szállítottak ki. (2015-ben 62, 2018-ban pedig már 103 csomagautomata tette könnyebbé a csomagfeladást- és átvételt az országban).

2020: Karantén, kovász, karbonlábnyom-csökkentés

Ez az év a Covid elleni küzdelemről szólt: a pandémia kitörését követően még abban az évben sikerült megfejteni a SARS-CoV-2 vírus genetikai szekvenciáját, és ez lehetővé tette a diagnosztikai tesztek és a vakcinafejlesztések gyors elindítását. Az OSIRIS-REx űrszonda mintát vett a Bennu aszteroidáról, ezzel elősegítve az aszteroidák összetételének és a Naprendszer korai szakaszainak megértését. Újabb áttörés történt a géntechnológia területén, a corki egyetem kutatói pedig felfedezték, hogy a bolharák (Gammarus duebeni) képes a mikroműanyagot 96 óra alatt nanoműanyaggá bontani.

A karanténban töltött idő alapjaiban változtatta meg a popkulturális trendeket. A négy fal között újra fel kellett fedeznünk a kreatív tevékenységeket, óriásit mentek a DIY-projektek és a kovásszal való kenyérsütés. Globális jelenséggé vált a TikTok, a karantén idején milliók csatlakoztak a platformhoz. A digitális művészek és a zenészek felfedezték az NFT-k és a blokklánc-technológia lehetőségeit a saját művészetük monetizálására.

A FoxPost már 158 csomagautomatával rendelkezik ebben az évben. Egyre többen értékelik, hogy nem kell személyes interakció egy csomag feladásához és átvételéhez. Megjelent egy új, hasznos funkció, amely jelzi a csomagautomaták telítettségét. 2020 júliusában a cég flottája bővült az első teljesen elektromos meghajtású furgonnal – mellesleg ez volt az első MAN eTGE modell, ami forgalomba kerül Magyarországon. Szintén ebben a hónapban jelentek meg az addig csak beltérbe telepítettek után a kültéri automaták az ország legforgalmasabb helyszínein.

2021: Mars, fekete lyukak, vakcinák és új bázis

A NASA Perseverance nevű szondája 2021. február 18-án sikeresen landolt a Marson, majd követte a kínai Csu-zsung marsjáró is. December 25-én fellőtték a James Webb űrteleszkópot, a magyar részvétellel folyó LIGO-Virgo kutatás pedig újabb gravitációs hullámokat észlelt, ami a fekete lyukak, az univerzum keletkezése és sötét anyag kutatásában számít fontos eredménynek.

Az mRNS oltóanyag-technológia lehetőséget kínál más betegségek elleni védekezésre is, például influenza, HIV vagy akár rák esetén. Világszerte elérhetővé váltak az 5G hálózatok, a Facebook (Meta) pedig bejelentette, hogy a közösségi hálózatot metaverzummá alakítaná.

2021 popkultúrájában meghatározó globális jelenséggé vált a Netflix dél-koreai sorozata, a Squid Game, társadalmi egyenlőtlenségekről és a kapitalizmus kritikájáról szóló üzeneteivel együtt. Sokak hétvégi programja lett a „binge-watching” – több epizód vagy egy teljes sorozat ledarálása a streaming platformokon. Alapvető trend lett a 80-as, 90-es és 2000-es évek iránti nosztalgia a divatban, a zenében, és a sorozatokban egyaránt; a Z-generáció egy része szándékosan „visszalépett” az időben, és az analóg világ felé fordult. Előtérbe került a fizikai és a mentális egészség.

A FoxPostnál 2021 a bővülés éve volt. A hálózat a duplájára nőtt 351 csomagautomatával, depók nyíltak Pécsett, Szegeden és Debrecenben. A központi raktár Maglódra költözött, a HelloParks ipari és logisztikai megapark első létesítményébe.

A 8400 négyzetéteres új raktárba 1,5 millió eurós beruházással telepítettek új csomagszortírozó gépsorokat, hogy akár napi százezer csomagot is képesek legyenek kezelni. Az új bázis zöldenergia megoldásával a FoxPost környezeti lábnyoma még kisebb lett: országosan 20 dkg, Budapesten pedig 10 dkg az egy csomagra eső szén-dioxid-kibocsátás.

2022: Gének, aszteroidák és komoly elismerések

A kilencvenes években elkezdődött emberi génszekvenálás végre elérte a célját, a teljes emberi géntérkép elkészült. Történelmi eredmény született a fúziós energia terén is: egy egyesült államokbeli laboratóriumban először sikerült atommagok összeolvadásával több energiát előállítani, mint amennyi a folyamat előidézéséhez szükséges. Az emberiség valamivel nyugodtabban alhat a DART művelet sikere után, amelynek az volt a célja, hogy egy aszteroidát eltérítsenek a pályájáról.

Ez volt az az év, amikor a karantén után felértékelődött az élet élvezete, az utazás, a közösségi élményekben való részvétel. Továbbra is dübörög a K-pop, hasít a podcast és a true crime. Az inkluzivitás mellett az ökotudatosság egyre inkább áthatja a köztudatot és a popkultúrát, a filmektől kezdve a divaton át egészen az életmódbeli választásokig.

2022-ben a FoxPost már 800 csomagautomatát üzemeltet, és további két depót nyit Székesfehérváron és Győrben. A csomagokkal kapcsolatos értesítések már Viberen is megérkeznek, és elindul Androidon az applikáció, így már az okostelefonon pötyögve, egy postai sorban álláshoz képest elképzelhetetlenül gyorsabban fel tudjuk adni a csomagjainkat.

A cég fenntarthatósági törekvései és üzleti modellje több elismerést is kapott: a Portfolio Green Awards az Év Zöld Kkv-jának választotta, a GKID piackutató felmérése alapján pedig hetedik éve a FoxPost bizonyult a legjobbra értékelt csomagautomata szolgáltatónak. A csomagküldő a segítségnyújtásról sem feledkezett meg: az Ukrajnában kialakult háborús helyzet miatt együttműködési megállapodást kötöttek az Ökumenikus Segélyszervezettel, és a csomagautomatákon keresztül ingyenes adomány feladási lehetőséget biztosítva országos gyűjtési kampányba kezdtek.

2023: Barbenheimer, AI és egyszerű visszaküldés

2023-ban a mesterséges intelligencia (AI), a felhőtechnológia és a kvantumszámítástechnika területén születtek átütő eredmények. Ebben az évben már AI-generált képek, szövegek, zenék, kampányok, virtuális influenszerek között éltünk. Az IBM bemutatta új kvantumchipjét, a Condort, a DeepMind szoftvere, a FunSearch pedig tudománytörténelmet írt: egy nyelvi modellnek nevezett struktúrára épülve ért el váratlan eredményt egy nagyon nehéz matematikai probléma megoldásában. Mindeközben a korábban már említett James Webb teleszkóp folyamatosan lélegzetelállító képeket készít a távoli kozmoszról.

Két magyar tudós is Nobel-díjat kapott: az orvosi Nobelt az mRNS-oltóanyagok tudományos alapjainak kidolgozásáért Karikó Katalin és Drew Weissman vehette át, a fizikai Nobel-díjat Krausz Ferenc kapta (Pierre Agostinivel és Anne L'Huillierrel megosztva), az attoszekundumos fizika megalapításáért.

Popkult téren a grandiózus koncertturnék népszerűségét, a Taylor Swift-jelenséget, valamint Greta Gerwig Barbie és Christopher Nolan Oppenheimer című filmjeinek egyidejű bemutatója által generált Barbenheimer jelenséget említjük, ami egy ideig kifogyhatatlan mémforrásnak bizonyult. A home office-t a legtöbb helyen felváltotta a hibrid munkavégzés, fontossá vált a munka és a magánélet egyensúlyának kérdése, és a quiet quitting (csendes kilépés) is felkapott téma lett.

Erősen indult az év a Foxpostnál is: januárban elindult a FOXRETURN szolgáltatás, amivel visszaküldhetjük a webshopokból rendelt, de nem megfelelő termékeket, és már nemcsak azokat, amiket a piros rókás automatán keresztül kézbesítettek. Jelnyelven is elérhető lett a szolgáltatásokkal kapcsolatos segítség. Az első, legendás csomagautomata az Allee-nál kibővült, és az ország legnagyobb csomagautomatája lett.

Az év számokban: a csomagautomaták száma elérte az 1001-et, a furgonoké a 100-at, és kiszállították a cég történetének 20 milliomodik csomagját. Mintegy 16 000 csomagot vittek díjmentesen 12 civil szervezetnek.

2024: Brat és az eddigi legnagyobb mérföldkő

Bár még nem zárult le az év, az előző évek tudományos trendjeinek középpontjában továbbra is a mesterséges intelligencia és a kvantumszámítástechnika áll, de előtérbe kerültek az AI üzleti, jogi és etikai következményei, az adatokkal és a szellemi tulajdonnal való visszaélés elleni küzdelem. A felhőalapú számítástechnika területén is fontossá válik az energiatakarékosság és a és környezettudatosság, az erőforrás-felhasználás optimalizálása.

Az már biztos, hogy az év szava a brat, Charli XCX énekesnő hatodik lemezének címe. A szó eredeti jelentése rosszcsont vagy elkényeztetett kölyök, de 2024 nyarára olyan személyre vonatkozik, aki nem akar megfelelni a társadalmi elvárásoknak, nem tökéletes, laza, bulizós, és nem fél megkérdőjelezhető döntéseket hozni. A popkulturális jelentőségű album a mémkultúrában és persze a divatban is tarol.

A FoxPost az elmúlt egy évtizedben eljutott oda, hogy közel 500 településen több mint 1600 csomagautomatát telepített, hálózatuk pedig folyamatosan bővül. A legfontosabb mérföldkőhöz is most értek el: a cég új befektetője a Packetát is birtokló befektetői csoport lett, így a két vállalat most egyesíti erőit. Magyarország legnagyobb csomagautomata-hálózata jön így létre, amint az integráció megvalósul országszerte több mint 5 ezer csomagautomata és csomagátvételi pont lesz elérhető. Talán már nem meglepő, itt is újra elmondható, hogy a hálózat pedig tovább bővül.

Azt pedig, hogy valami a magyar kereskedelmi piacon ténylegesen megváltozott, a GKID 2024. júniusi kutatása is bizonyítja: az online vásárlóknak már csak a fele (49%) preferálja a házhoz szállítást, 38% pedig már a csomagautomatás átvételre szavaz.

BRAND & CONTENT Brand & Content

A cikket a Dialogue Creatives készítette, az FoxPost megbízásából, nem az Index szerkesztősége. 
Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben, ha üzenne nekünk, ezen a címen elér minket.

Rovatok