Index Vakbarát Hírportál

Itt vannak a matekérettségi feladatai

2013. május 7., kedd 12:05 | aznap frissítve

A középszintű matematika érettségi két nagy feladatlapból állt, egy 45 perces és egy 135 perces részből. Néhány konkrét feladatot megtudtunk azoktól a budapesti és miskolci diákoktól, akik ma érettségiztek. Az Index érettségizője, Dávid emelt szintű érettségit tett, ő a a legós példát idézte fel.

A 45 perces feladatokban rövid villámkérdések voltak a halmazokkal, egyenes egyenlettel, metszésponttal, koordináta rendszerrel, függvényelemzéssel kapcsolatban. Ezekre a kérdésekre csak rövid válaszokat kellett adni. Az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban megkérdezettek szerint ezek teljesen olyanok voltak, mint az előző évek feladatai, nem volt nehéz megoldani őket.

Az Eduline-on megtalálhatóak a megoldott feladatlapok. Az érettségi első része itt, a második része itt olvasható.

Az egyik például olyan volt, hogy "Rékának az osztályzatai: 2, 3, 4, 4, 4, 5, 5, 5, 5. Számítsd ki jegyeinek móduszát és mediánját!"

További feladatok voltak:

Az igaz-hamis feladatnál három állítás igazságtartalmát kellett eldönteni. Az állítások ezek voltak:

A 135 perces második rész feladatsorának utolsó három feladata közül kettőt kellett kiválasztaniuk az érettségizőknek.

A három választható feladat egyikének nagy részét a százalékszámítás alkotta, Kovács úr és Szabó út bruttó és nettó béreit kellett kiszámítani. A feladat így szólt: a munkavállaló nettó munkabérét a bruttó béréből számítják ki levonások és jóváírások alkalmazásával. Kovács úr bruttó bére 2010 áprilisában 200.000 forint volt. A 2010-ben érvényes szabályok alapján különböző járulékokra ennek a bruttó bérnek összesen 17%-át vonták le. Ezen felül a bruttó bérből személyi jövedelamadót is levontak, ez a bruttó bér 127%-ának a 17%-a volt. A levonások után megmaradó összeghez hozzáadtak 15.100 forintot adójóváírásként. Az így kapott érték volt Kovács úr nettó bére az adott hónapban.

Szabó úr nettó bére 2010 áprilisában 173 015 forint volt. Szabó úr fizetésénél a levonásokat ugyanazzal az eljárással számították ki, mint Kovács úr esetében, de ebben a hónapban Szabó úr csak 5980 forint adjóvóváírást kapott.

A választhatóak közül a 16-os feladat így szólt: Van egy hatfős társaság, akik pingpongmeccset játszanak. Az A ember eddig egy mérkőzést játszott, B kettőt, C kettőt, D hármat, E négyet, F négyet.

A választható feladatok között egy felszín- és térfogatszámítás is volt.  A 18-as feladat így szólt: adott két egybevágó, szabályos négyoldalú, négyzetalapú gúla, az alapélei két centiméteresek, az oldalélei három centiméteresek. A talpuknál összeragasztjuk őket.

A harmadik választható feladat pedig három kisebb egyenlet megoldásából állt, amik így szóltak:

Az Index által megkérdezett fővárosi matematika tanár és AKG-s diákok többsége azt mondta, hogy összességében nem voltak nehezek a feladatok, több jól ismert típusfeladat volt köztük, egyedül a százalékszámítós feladat kavarta meg őket.

Az emelt szintű érettségi feladatai nehezek voltak

Az emelt szintű matematika érettségi feladatai az általunk megkérdezett diákok nagy része szerint nehéz volt megoldani. Egybehangzóan azt mondták, hogy a tavalyi évhez képest sokkal nehezebbek voltak ezek a feladatok, de számítottak is erre, mert az a legenda járja, hogy egyik évben könnyebbek, a másikban nehezebbek a feladatsorok, és tavaly könnyebbek voltak.

Az Index érettségizős sorozatának egyik szereplője, J. Dávid emelt szintű matematika érettségit tett, a feladatsort nehéznek tartotta. „Nem azok a típusfeladatok voltak, mint a korábbi években. Nem is tudom emiatt megítélni, hogy sikerült” – fogalmazott. Az Eduline által megkérdezett diákok is különösen nehéznek tartották a keddi emelt szintű feladatsort.

Az egyik példában legókockák alapján kellett számolni, mondta Dávid. A feladat így szólt:

Egy játékokat gyártó cég kínálatában van egy műanyag kocka, aminek a tetején négy bütyök van. Tudjuk, hogy a négy bütyök közé illeszkedik a másik kocka alján lévő henger. A bütykök középpontja egy négyzetet alkot, amelynek az oldala 12 mm. A bütykök sugara 3 mm.

Egy másik érettségiző idézte fel a többi feladatot. Az első a halmazokkal kapcsolatos, így szólt:

A második feladatban egy mosógép tárcsái szerepeltek. Meghajtását két tárcsa segítette, az egyik tárcsa 20 cm sugarú volt, a másik 1 cm sugarú, ez a kettő volt összekötve egy szíjjal, így a tárcsák középpontja 46 cm volt. A kérdés pedig az volt, hogy mekkora a szíj hossza.

A negyedik feladatban egy ember felvett hitelt, aminek minden napra kiszámolják a hitelének összegét. A hitel kamata évi 8%. Az ember két hitelt vett fel, mindkettőt negyvenezer forint értékben, az egyiket március elsején, a másikat október elsején. Az év végén ezt tőkésítették.

A hatodik feladatban egy 1 méter oldalú négyzet szerepelt, amibe egy másik négyzetet kellett rajzolni, úgy, hogy a csúcsai érintik a nagy négyzet oldalait. A belső négyzet aránya 5:7 volt a külsővel.

A kilencedik feladatban egy dobozban 8 sárga és 9 zöld golyó volt.

Rovatok