Mindhárom baloldali párt elfogadta a hétfőn kialkudott egyezséget arról, hogy az őszi önkormányzati választáson hogyan álljanak ismét össze a fővárosban. Ezt szerda délután Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke, Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke és Szigetvári Viktor, az Együtt-PM ügyvezető társelnöke jelentette be. Vagyis a szocik hivatalosan még nem döntöttek, egy küldöttértekezlet még hátra van.
Előzmények / A parlamenti választást megelőző, félig a nyilvánosság előtt zajló együttműködési tárgyalásokhoz hasonlóan a főpolgármester-casting is tele volt bénázással, aztán hétfőre mégis született egy együttműködési tervezet. De a történet még ezzel sem ért véget, azt ugyanis mindegyik pártnak külön-külön is el kellett fogadnia. Egyes MSZP-sek, különösen Horváth Csaba, az utolsó pillanatig ellenálltak, a belvárosiak feltétel nélkül megadásról beszéltek, hogy aztán a keddi budapesti párttanács többsége beadja a derekát.
A szerdai bejelentésen az MSZP budapesti vezetője úgy vett részt, hogy pártja hivatalos döntése csak pénteken lesz meg. Éppen ezért maga Falus Ferenc sem volt ott a sajtótájékoztatón – róla Szigetvári Viktor azt mondta, hogy „készül". Hogy akkor miért tartották mégis meg a bejelentést? Nem fogják kitalálni: azért, mert szerdára hirdették meg, és ha már így volt, akkor így is lett.
Mindenki szerint jó / Az Együtt-PM nevében nyilatkozó Szigetvári Viktor egyébként nem volt könnyű helyzetben, hiszen a Bajnai által alapított párt gyakorlatilag egyetlen nyerhetőnek tartott kerülethez jutott – ott is a PM-es Karácsony Gergely indul. Ennek ellenére a pozitívumokat emelte ki: elmondta, hogy a fiatal párt életében fontos állomást jelent az önkormányzati választás, és önálló, karakteres politikájuknak köszönhetően sok jelöltjük megméretheti magát Budapesten.
Molnár Csaba nem rejtette véka alá azt, amit úgyis mindenki tud: a Fidesz által elfogadott önkormányzati választási rendszer miatt, kényszerből alakult úgy, hogy bizonyos kerületekben koordináltan, van, ahol meg egymás ellen indulnak a baloldali jelöltek. Ennek ellenére az egyezséget mégis jó megállapodásnak nevezte.
Kunhalmi Ágnes elmondta, hogy a 4-4-1-es megállapodást a budapesti párttanács éjszakába nyúló vita után fogadta el kedden, de végső döntés csak a pénteki választmányi ülés után lesz. A szocialista politikus azzal érvelt, hogy az Összefogás Budapesten áprilisban is sikeres volt, a fővárosban több kormányváltó szavazat érkezett, mint fideszes. Mondjuk azt nem tette hozzá, hogy a baloldal ennek ellenére csak 8, a kormánypártok meg 10 mandátumot szereztek.
Nagyjából ez a lényeg / A szocialisták eredetileg közös indulást és közös jelölteket akartak, végül az Együtt-PM álláspontja érvényesült: közös jelöltek helyett mindegyik párt külön jelölteket állít, de koordináltan. Kivételt a főpolgármester-jelölt jelent.
Ahogy korábbi cikkünkből is kiderül, az MSZP leginkább azokban a kerületekben állít polgármesterjelöltet, amelyeket eddig is ők irányítottak, míg a DK főként a munkáskerületeket, az Együtt-PM pedig a polgárosultabb, korábban erős SZDSZ-bázissal rendelkező városrészeket kapta meg.
Itt indulnak az MSZP-sek / A szocialisták győzelemesélyes kerületei az eddig is szocialista polgármester által irányított
Itt meg a DK- sok / Az ötből négy helyen lehet esély győzelemre, ezek
Ezek pedig az Együtt-PM kerületei / Zugló az egyetlen valóban esélyes vidék, a többi kerületben jóval kevésbé bízhat a pártszövetség.