Csattanós válasz lehet a kitiltási botrányra és a tüntetésekre, ha nyer a Fidesz? Az MSZP új erőre kaphat, ha egyedül is győzni tud Újpesten? A Jobbik akkor is erősödik, ha egy apolitikus jelöltje van? Mennyire kerülhet veszélybe a kétharmad? Minden pártban jól tudják, hogy a vasárnapi újpesti időközi választásnak nemcsak helyi tétje van. Rá is készültek, ahogy csak tudtak.
Egy helyi választásnak mindig van valamilyen országos politikai hatása, hiszen egyfajta közvélemény-kutatásnak felel meg az adott körzet pártpreferenciájáról. A vasárnapi újpesti időközi választásnak azonban ennél nagyobb tétje is lesz: kiderül, hogy a Fidesznek valójában mennyit ártott a netadó terve és a kitiltási botrány; hogy az MSZP mennyivel van jobb vagy rosszabb helyzetben, mint tavasszal; és hogy a Jobbik az ózdi győzelem után Budapesten is elkezd-e erősödni.
Újpesten Kiss Péter halála miatt rendeznek időközi választást vasárnap, és a tétjét emeli, hogy pár hónap múlva Veszprémben is lesz egy időközi a fideszes Navracsics Tibor EU-biztosi megbízatása és lemondása miatt. Ha az ellenzék mindkettőt megnyeri, megszűnik a Fidesz kétharmada.
Ehhez azonban először az MSZP-nek meg kell tartania az újpesti mandátumot. Tavasszal Kiss Péter simán hozta a választókerületet a baloldali összefogásnak, öt százalékot, majdnem háromezer szavazatot vert a fideszes Hollósi Antalra, a körzetben az összefogás listája is több szavazatot kapott, mint a Fidesz.
Ennek ellenére mégsem az MSZP az egyértelmű esélyes - emiatt már a szocialisták vezetéséből is többen aggódtak a múlt heti elnökségi ülésen -, ugyanis az önkormányzati választást októberben nagy különbséggel megnyerte a Fidesz és Wintermantel Zsolt fideszes polgármester.
Több szocialista is azt mondta, hogy ezen a választáson az MSZP-nek van a legnagyobb vesztenivalója, hiszen egy hagyományosan baloldali körzetről van szó, amely tavasszal is vörös volt. Ha a Fidesz veszít, könnyen elintézheti azzal a kormánypárt, hogy baloldali választókerületről van szó. Szocialista vereség esetén viszont több, stratégiai szempontból fontos következményt lehet majd levonni:
Éppen ezért az MSZP elnöksége hosszan meg is vitatta már, milyen stratégiával tudnák lázba hozni az embereket. Az utolsó héten MSZP-s országos politikusok sora látogat a IV. kerületbe, Tóbiás József kitelepül az utolsó napon, Gőgös Zoltán elnökhelyettes is fórumozott a jelölttel szerdán, Mesterházy Attila pedig éppen Újpesten tért vissza a politikába.
Kunhalmi Ágnes budapesti elnök a szövetséges baloldali pártokat is bevonta volna a kampányba, az elnökség azonban ezt elutasította. Pedig több szocialista is azt mondta, hogy a győzelemre nagyon szüksége van a pártnak, hiszen enélkül egyre nehezebben tudja fenntartani a látszatot, hogy az MSZP a Fidesz alternatívája.
A parlamenti választás itt mindig nehéz ügy a jobboldalnak
- panaszkodott pár hete az Indexnek egy újpesti fideszes kampányra rálátó politikus. A Fidesz ugyanis tisztában van azzal, hogy a választókerület, főleg a káposztásmegyeri rész és az angyalföldi szavazókörök erősen baloldaliak, és a jelöltjük, a kórházigazgató Hollósi Antal ismertsége és népszerűsége meg sem közelíti Wintermantel Zsolt újpesti polgármesterét. Ennek ellenére a Fidesznél abban bíznak, hogy alacsony részvételnél a fegyelemzett jobboldali szavazók biztosan többen lesznek, a baloldaliaknak pedig kínos lesz az MSZP jelöltjére szavazni.
A jobboldalon persze mindent meg is tettek, hogy lejárassák az egykori határőr Horváth Imrét, az MSZP hetvenéves jelöltjét. A Magyar Nemzet szenzációként tálalta néhány hete, hogy "a KGB képezte az MSZP újpesti jelöltjét". Ennek a valóságalapja annyi, hogy hátőr vezetőként Horváthnak 1984-ben valóban részt kellett vennie továbbképzésen, amelyet persze a KGB szervezett, hiszen akkoriban a titkosszolgálat látta el a Szovjetunió hátárőrizetét. A fideszesek ugyanakkor nem egy szórólapon és nyilatkozatában támadják KGB-s múlttal az MSZP jelöltjét. Egy fideszes politikus azt mondta, a győzelem azért "esne most kifejezetten jól" a Fidesznek, mert egyrészt
csattanós válasz lenne a kormányt támadó külföldi erőknek és hazai tüntetőknek
- célzott a kitiltási botrányra és a kormányellenes demonstrációkra. Másrészt pedig a Fidesz azt sem szeretné, ha az MSZP új erőre kapna egy időközi győzelemtől.
Az újpesti választáson a nagyobb pártok közül a legkevesebb vesztenivalója a Jobbiknak van. A Jobbik tavasszal az országos eredményéhez képest (20 százalék) eléggé rosszul szerepelt a körzetben, 12,6 százalékot kapott, nem is csoda, hogy a pártvezetés lecserélte a helyi politikusát egy országosan ismert volt focistára, Urbán Flóriánra.
Urbán eddigi közéleti pályafutását hiába kísérte sok botrány (egy rendőr állítólagos lefejelése, az ügyészség felfüggesztett börtönt kért ellene, a szar szó gyakori használata) Vona Gábor pártelnök mégis vele "azonos értékrendet valló emberként" mutatta be. A pártvezetés az utolsó héten "taktikai értekezletet" hívott össze Újpesten Vona Gábor és Pörzse Sándor részvételével, és ezen világosan kiderült, hogy Urbán nem a politikai tehetsége vagy érdeklődése miatt lehetett jelölt.
Vonának amiatt nem kell aggódnia, hogy Urbán belefolyik az országos politikába, nagy csoda kellene az újpesti jobbikos mandátumhoz. A Jobbik mostani célja, hogy az ózdi kétharmados győzelem után megmutassa, hogy Budapesten is tör előre. Ha pedig nem sikerül a 12 százalékukon javítani, tudomásul veszik, hogy Budapesten más stratégiával kell megnyerni a szavazókat.