Bárándy Gergely arról kérdezi a legfőbb ügyészt, valóban taktikaként alkalmazzák-e a potenciális gyanúsítottak tanúként való kihallgatását. Polt Péter nem érti a kérdést, mert ő korábban azt mondta, Tarsoly Csabát azért nem faggathatták ki a hatóságok már az eljárás megindulása után, mert potenciális gyanúsítottként nem volt arra lehetőség, hogy tanúként meghallgassák. Polt indoklása egyébként a Hvg.hu által megkérdezett jogászok szerint nagyon sántít.
És amint elhangzik valami érdekes, azonnal új lelket idézek a tudósítás homonkuluszába!
Bár a baloldalon úgy gondolják, hogy a Jobbik az emberi természet aljas, civilizálatlan és vérszomjas ösztöneit szítja fel, de ez iszonyatos benézés: a párt ugyanis tudatosan képvisel egy rakás olyan modernizációs törekvést is, melyről a parlamentben senki nem beszél, de ami ma már evidenciának számít minden 40 évnél fiatalabb magyarnak. Erre jó példa az, hogy előbb Magyar György tesz fel kérdést az e-bookok áfájának csökkentése érdekében, majd rögtön utána Novák Előd az internethasználat alapvető jogként való elismerése érdekében akar nyomást gyakorolni a kormányra dán és román példákkal dobálózva. És az is szembetűnő, a válaszoló államtitkárok mennyire nem értik, mi is ezeknek az ügyeknek a súlya (miközben ezt írom, elhangzik a "viálgháló", majd a "netezésre alkalmas eszközök biztosítása" kifejezés is)
A korábban EP-asszisztensi pozíciót betöltő Novák Elődnek egy Szanyi Tibor-vigyorú Joker-kártya lapul a mellényzsebében, amit be is dob az OLAF-vizsgálatok miatt politikusbűnözésező (huhh, ezt nehéz volt kibetűzni) MSZP ellen:
Inkább azt nézzék meg, hogyan vitte Brüsszelbe a gój motorosokat, vagy hogyan használta fel a gyakornoki programot saját perverz vágyainak kielégítésére!
Schiffert nem elégíti ki a válasz, csak úgy záporoznak az újabb kérdések, elsősorban azért vonja felelősségére a Nemzeti Bankot, mert tavaly is kiadott egy engedélyt a Quaestornak a kötvénykibocsátásra.
Schiffer András Balogh Ádám MNB-alelnöknek szegez egy csomó kérdést, mely arra vonatkozik, hogy a Nemzeti Bank sem a Quaestor Hrurira irreális ajánlatait, sem a 10 milliós törzstőkével végrehajtott 70 milliárdos kötvénykibocsátásokat nem vizsgálta. Balogh Ádám válasza részben arra vonatkozik, hogy sok ügylet még a PSZÁF és az MNB fúziója előtt ment végbe (azaz könnyen lerázta intézményi elődje felelősséget).
csak törvénytisztelet. Viszont Polt Péter is csak a sajtóból tud az EU korrupcióellenes hivatalának vizsgálatáról.
Az MSZP-s Legény Zsolt a Szegedi Csanád és Kovács Béla ellen indított uniós korrupciós eljárásról kérdezi a legfőbb ügyészt: a képviselők a gyanú szerint több aszisztensüket is csak papíron foglalkoztatták, az Európai Parlament által látogatók fogadására biztosított kerettel visszaéltek. Legény élvezettel mondja ki a Jobbik egyik kedvenc szófordulatát:
A jobbikos Z. Kárpát Dániel állt elő ezzel, de utána Tállai András szerinte "értékelhetetlen" válaszára (ami egyébként tényleg annyira értékelhetetlen volt, hogy nem érdemli meg a karaktereket) szinte megvédi a szocialistákat:
Államtitkár úr, most komolyan csak az elmúlt nyolc évre tud visszamutogatni?
Bárándy Gergely arról kérdezi a legfőbb ügyészt, valóban taktikaként alkalmazzák-e a potenciális gyanúsítottak tanúként való kihallgatását. Polt Péter nem érti a kérdést, mert ő korábban azt mondta, Tarsoly Csabát azért nem faggathatták ki a hatóságok már az eljárás megindulása után, mert potenciális gyanúsítottként nem volt arra lehetőség, hogy tanúként meghallgassák. Polt indoklása egyébként a Hvg.hu által megkérdezett jogászok szerint nagyon sántít.
Minden plenáris ülésen van egy olyan jobbikos felszólalás, melyben a párt Oroszország Hangjaként viszhangozza egy-egy külpolitikai ügyben a Kreml álláspontját. Volt, hogy az Iszlám Állam elleni szövetséges hadműveletek kerültek napirendre, a mai napon Egyed Zsolt a soros, aki Ukrajna megsegítése és a Baltikum feletti NATO-védernyő ellen emel szót, olyan gagyi békejelszavakat visszhangozva, mint a hetvenes évek Nyugat-Európájában a „lefegyverzést” követelő békemozgalmárok.
Mit keres a Quaestor-botrányban Kiss Szilárd? címmel az MSZP-s Heringes Anita a két ügyet foglalja egy kérdésbe. Magyar Levente államtitkár meg is jegyzi, hogy két ügyet próbál összemosni, és különben is, a KKM hamarosan újraindítja a moszkvai vízumközpontot egy új kezelővel. Ha esetleg nem olvasta volna a Kiss Szilárd-ügyről szóló cikksorozatunkat, akkor ezzel kezdje!
vesz nagy lendületet a válaszhoz Lázár János, majd nem válaszol a belépős kérdésre. Ez a "nem válaszolt" nagyjából azt takarja, hogy Tarsoly Csaba a kereskedőházakkal kapcsolatos ügyintézés kért egy belépőt, mire ők engedélyezték.
Ezt Kiss László kérdezi (az MSZP tényleg minden kérdésében a Quaestor-ügyet lövi), aki azzal vádolja a kormányt, hogy VIP-szolgáltatásként kezeli a parlamenti belépőket.
Magyarországon sok 10-15 fős garázsvarroda próbálja felvenni a versenyt az ázsiai textiliparral, ahol 12-14 órákat dolgoznak a varrónők. Ezzel a Népszabadság által feltárt példával támasztja alá Schmuck Erzsébet, hogy milyen rossz a kormány alacsony képzettségű, de olcsó munkaerőn alapuló gazdaságpolitikája.
Pedig Kulcsár Gergely kérdése alapján a Jobbik átvenné a kormánytól a Székely Apostol székelyudvarhelyi újratemetését, amit a román kormány az író antiszemitizmusára és a nyilas kötődésére hivatkozva megtorpedózott. Rétvári Bence válaszában azt mondta, nem tudja, hol vannak az író hamvai, ami annál is megdöbbentőbb, hiszen könnyen lehet, 2012-ben egy fideszes államtitkár csempészte táskájában a határon túlra.
Hogy a megérzéseire hallgasson, amikor az állami pénzek kivonásáról Quaestorból való kivonásáról rendelkezett – int Tukacs István, majd felhívja a figyelmet a kormány narratívájából kikandikáló ellentmondásaira. Ezeket Lázár János olyan pergő nyelvvel válaszol, hogy igazából érdemesebb elolvasni idővonallal megtámogatott cikkünket a Fidesz kommunikációjának döccenőiről. A miniszter szavaiból igazából annyit érdemes kiemelni, hogy megint elismerte:
Rossz gyakorlatot folytattak a Földművelésügyi Minisztériumban.
Lázár szerint míg a szocialista kormányok a Quaestorra állami pénzt bíztak rá, addig a Fidesz-kormány csak letétbe helyezett állampapírokat a másfél évtized óta illegális ügyletekkel működő brókercégnél. Érthető?
Még mindig nem tudni, mennyi közpénzt is kezelt a Quaestor-csoport, és miért tartották ott? – elvileg ez Tóth Csaba (az ő életútját is érdemes átvenni) kérdése, de megint egymás lebrókerezésébe fullad az egész. Lázár egy új szereplőt is bedob a vitába: Erős Jánost, az MFB Medgyessy Péter által kinevezett igazgatóját, aki 2010 májusában távozott posztjáról. A miniszter szerint őt kéne kérdezni az elveszett állami pénzekről.
És a Btk.-ba is bekerült a családon belüli erőszak – igyekszik válaszában a pozitív eredményeket is kidomborítani Rétvári Bence államtitkár.
Az LMP-s Schmuck Erzsébet azt kérdezi, mikor adnak végre teret a női esélyegyenlőségi albizottságnak. Ez azért lenne időszerű, mert a kormány még a "nemi egyenlőség" kifejezésétől is irtózik, a nemzetközi szerződéseket nem léptetik életbe, egyedül Magyarországon csökkent a parlamenti képviselők aránya.
40 évet léptünk vissza a nők egyenjogúsága területén.
Kérdezi Burány Sándor azt (mert közben beléptünk a kérdések időszakába), amit sokszor megkérdeztek már, Orbán Viktor pedig múlt csütörtökre ígért. Lázár János pedig nekiesik a szocialistának, kirohanásából világossá válik, a hétre milyen kommunikációs fegyvereket osztottak ki a fideszeseknek:
Egymást jelentgetik fel a pártok, a Fidelitas meg elképesztően szeretne benézni Rig Lajos pólója alá. A három jelölt három különböző településre fészkelte be magát, és senki nem tudja, merre billen majd a körzet egésze.
Kovács Pad Ferenc bűne az, hogy a Mal Zrt. felügyelőbizottsági tagjaként nem állt az első sorban a vörösiszap-katasztrófa elhárításánál. Igazából az – a lejárató szórólapokhoz hasonlóan – nem derült ki, hogy Pad vétett-e valamit 2010-ben, de egy kampányban elég, ha a nevét elég sokat emlegetik egy baljóslatú fogalommal összekapcsolva.
Ügyes munkamegosztással Gulyás Gergely napirend előtti felszólalásában nem a többi jelöltet/pártot üti, hanem Fenyvesi Zoltán érdemeit, felkészültségét és jellemét méltatja, majd a szórólapízű szöveg után rátér a Fidesz országos érdemeire is:
Érdekes, milyen szép demokrata akkordokat bír lefogni, amikor a Jobbik az ellenfél:
Nem a Fidesz retteg a Jobbik győzelmétől, a demokraták, a jóérzésű emberek rettegnek a Jobbik győzelmétől.
Nyilván a kormány részéről Volnernek válaszoló L. Simon László is sértődötten áll fel a mutyivádra. Nagyon hangsúlyozza, hogy a Fidesz mérsékelt párt, elutasítja "mindkét oldali szélsőséget", így a szélsőséges, antiszemita, rasszista tartalmakat megosztó politikusokat felsorakoztató Jobbikot. A rasszistázásra óriási méltatlankodás a szélsőjobboldal soraiban.
Ugyanúgy osztja a kétpólusú politikai berendezést, mint a néhai MDF elnöke, és ugyanúgy osztja a felszínen zajló éles viták alatti szoros együttműködést.
holló a hollónak nem vájja ki a szemét
Emiatt nincs soha elszámoltatás, ezért kerül a kelleténél kétszer annyiba a sztráda. A kétpártozás apropója az, hogy néhány kedves szóval méltassa Rig Lajos tapolcai jobbikos jelöltet, aki "szereti a hazáját", sőt, ami a választóknak nyilván fontosabb: "nem fog tőlük pénzt elvenni".
Földi László a gázellátással kapcsolatban méltatja a kormányt, mely "jelentős erőfeszítéseket" tett nemzetközi színtéren is. A KDNP-s képviselő száját számításaim szerint 14-szer hagyta el az a szó, hogy
A képviselő egyébként még nem igazodott ki az új parlamenti menetrenden, mert kérdésként mondta el napirend előtti felszólalását. Sebaj, Aradszki András energiaügyi államtitkár készséggel válaszol neki, hiszen van még mit méltatni. Például:
Felmerül a kérdés, mire jó ez az egész a Magyar Szocialista Pártnak?
Cikkünkben megmutattuk, hogy a szocialista kormány alatti stadionhitelekkel eddig semmi baja nem volt a kormánynak, sőt Szijjártó anno kifejezetten örült a beruházásnak.