Kerítés, illegális bevándorlás, új kormányzati plakátkampány Heti Válasz-publicisztika - most is számos téma akadt, amelyről Lázár János és Giró-Szász András érinthet a szokásos csütörtöki Kormányinfón.
A kormány kezdeményezi a Büntető törvénykönyv módosítását arról, hogy a most szabálysértésnek minősülő illegális határátlépés legyen bűncselekmény - jelentette be Lázár János a Kormányinfón. A parlament a miniszter szerint szeptemberben, októberben szavazhat a változásról.
Mindez ugye azt jelenti, hogy az a bevándorló, aki illegálisan lép be az országba, bűnözőnek minősül, és akár börtönbüntetésre is ítélhetik. Bár a büntetési tételekről Lázár nem beszélt, erről majd az igazságügyi miniszter ad később tájékoztatást.
Megerősítette Lázár az Index információját, amely szerint az ország több pontján sátortáborok létesülnek a menekülttáborok helyett. Lázár szerint a kerítés felépítése után nem lesz szükség hosszú távon a jelenlegihez hasonló méretű menekülttáborokra.
Giró-Szász András kommunikációs államtitkár ehhez annyit fűzött hozzá, hogy semmilyen nemzetközi jogi egyezményt nem sért Magyarország a sátortáboros elhelyezéssel. Szerinte máshol Európában is építenek ilyen sátortáborokat.
Egy kérdést kapott Lázár arról is, hogy az MSZP szerdai javaslatait kommentálja, a miniszter azonban jelezte, hogy nem szeretne reagálni "az MSZP-s hülyeségekre".
A jövő keddi kormányülésen döntik el, hogy a négy próbakerítésről, melyiket húzzák fel. Lázár hangsúlyozta, hogy a hírekkel ellentétben négy méter magas lesz. A kormányülésen elemzik a helyzetet, és meglátják, melyik a legalkalmasabb arra, hogy megvédje az országot. A miniszter szerint
egy szervezett embercsempész akcióról van szó.
A kerítés, amelyet persze biztonsági határzárnak nevezett, majd elrettentő hatást gyakorol az embercsempészekre. Lázár megpendítette, hogy az embercsempészeket szerb területen rendőrök is segíthetik, ezt azonban semmivel nem támasztotta alá.
A miniszter megjegyezte, hogy egyre súlyosabb a helyzet, mert eddig 81 ezer illegális bevándorló érkezett az évben, 150-200 ezer is jöhet. Ráadásul megjelentek az utcákon, közlekedési eszközökön, és Lázár szerint "visszaélnek a státuszukkal".
Lázár kitért arra, hogy az EU a közelmúltban két magyarországi különadóról is negatív véleményt mondott. Az Európai Bizottság például eljárást indított Magyarországgal szemben az élelmiszer-biztonsági díj miatt, amely az idén mintegy 23 milliárd forintot jelent a költségvetésben. Lázár szerint az egész döntés mögött az állhat, hogy az egyik áruházláncnak, méghozzá a Sparnak "fájt nagyon, fel is jelentette az országot".
A dohányiparra kivetett egészségügyi különadóval hasonló a helyzet - mondta Lázár, aki eszerint ebben az ügyben a Philip Morris jelentette fel Magyarországot. Mindkét vita elé állunk, próbáljuk az igazunkat megvédeni - mondta Lázár, aki szerint a döntések a két cég lobbitevékenységének tudható be.
Lázár ezután egy érdekes, fenyegetésnek tűnő kijelentést is tett. A miniszter szerint
lehet az Európai Bizottsághoz fordulni, de akkor még többet kell fizetni.
Vagyis ha Brüsszel elmeszeli az adónemet ebben a formájában, akkor majd másban kell ugyanezt kifizetni. "A dohányipar keményen fog adót fizetni, és abból kórház fog épülni" - nyugtatta meg a Magyar Hírlap ezt firtató újságíróját Lázár, az újságíró pedig jelezte, hogy megnyugodott.
Természetesen szóba került a Kormányinfón a Heti Válasz főszerkesztőjének ma megjelent, rendhagyó hangvételű, Lázárt erősen támadó publicisztikája. Borókai gábor például olyanokat írt, hogy Lázár "összetartás helyett szétfeszít, deprimál, energiát pusztít. Közösségtelenít." Lázár azzal intézte el a dolgot, hogy nem olvasta a publicisztikát, de nagy tisztelője Borókai Gábornak.
Lázár bejelentette, hogy a 2010-ben a következő tíz évre ígért egymillió új munkahely felét a kormány teljesítette. Most, félúton ugyanis félmillióval több a munkavállaló, mint öt éve, a munkanélküliség pedig 7,1 százalékra csökkent - közölte Lázár. A miniszter hangsúlyozta, hogy a növekedés nem csak a közfoglalkoztatásból származik.
Nem terjeszti ki a kormány az online pénztárgépek használatát a szolgáltató szektorra, derül ki. Lázár Jánostól azt kérdezték, hogyan áll az a terv, hogy a szolgáltató szektorra - például a fodrászokra, masszőrökre - is kiterjesztenék az online kasszák használatát.
Volt ilyen javaslat, de a miniszterelnök leverte
- közölte válaszában a Miniszterelnökség vezetője. Orbán Viktor kormányfőnek az az álláspontja, hogy ez nem indokolt és nem életszerű.
Lázár János egy korábbi kérdésre visszautalva arról is beszámolt, hogy a nemzetgazdasági tárca a kormány elé viszi azt a kérdést, hogy a kaszinók hogyan kapcsolhatók be a online ellenőrzési rendszerbe.
Szóba került a kormány most induló, új 600 milliós plakátkampánya, amely a kormányzati reformintézkedéseket, az elmúlt öt év gazdasági eredményeit mutatja be. Giró-Szász András emlékeztette az újságírókat, hogy ilyet a Gyurcsány-kormány is csinált, "csak éppen ők a gazdasági világválság kellős közepén". Lázár azt mondta, hogy a kormányok mindig tájékoztatják a választókat, ez mindig is így volt és így lesz a jövőben is.
Egy újságíró megkérdezte, mit szólnak a politikusok Kétfarkú Kutyapárt kampányához. Lázár azt üzenete:
hajrá!
Giró-Szász András szerint a kormány nem oldotta meg drágábban a kampányt, hiszen a kormány tévé- és újsághirdetéseket is vásárolt.
A magyar kormány fokozott figyelemmel, aggodalommal követi a kárpátaljai eseményeket - mondta Lázár János, aki a múlt hétvégi munkácsi - három halálos áldozatot követelő - lövöldözésre utalt. A magyar kormány reméli, hogy az ukrán központi kormányzat képes úrrá lenni a helyzeten, és minden kárpátaljai magyar biztonságát tudja garantálni - mondta Lázár. Hozzátette, a magyar kormány folyamatosan tájékozódik a kérdésben, és szükség szerint kész egyeztetni Ukrajnával.
Lázár azt is bejelentette, hogy a miniszterelnök azoknak a híreknek a kivizsgálását kérte, amelyek szerint a határon magyar határőrök segítik a cigarettacsempészést.
A kormány keddi ülésén jövő héten megtárgyalja Wáberer György miniszterelnöki megbízott beszámolóját a magyar fuvarozás helyzetéről. Lázár szerint az anyagnak kiemelten kell foglalkoznia a magyar fuvarozók helyzetével, európai versenyképességével. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy hatezer sofőr hiányzik a magyar fuvarozói piacról.
A miniszter a kormány által mérlegelt tervek között megemlítette a haszongépjárművekre vonatkozó adminisztratív terhek csökkentését. Azt is megvizsgálja majd a kabinet, hogyan lehet behajtani a Magyarországon áthaladó külföldiekre kiszabott bírságokat.