A változás szükségességéről beszélt Vona Gábor, a Jobbik újraválasztásra készülő elnöke a párt tisztújításán. Be is jelentett egy fontos strukturális változást: átadja a frakcióvezetői posztot Volner János alelnöknek, hogy ő a pártépítésre koncentrálhasson. Vona azt üzente, hogy a Jobbik célja nem változott az elmúlt években: kormányra kell kerülni, ehhez sok mindenen kell változtatni. Aki pedig ezzel nem ért egyet, távozhat a pártból.
Hatalmas hírt jelentett be Vona Gábor pártelnök a Jobbik vasárnapi tisztújításán: lemond a parlamenti frakcióvezetői posztról, és a tisztséget átadja Volner János alelnöknek.
A tisztújítás zárt ajtók mögött zajlik, az újabb megválasztására készülő Vona Gábor beszéde sem nyilvános, a párthoz közel álló Alfahír.hu azonban egyedüliként percről percre közvetítheti a történéseket. Innen tudhattuk meg, hogy Vona alapvetően meg akarja változtatni a párt vezetési struktúráját.
A pártelnök azt mondta, hogy "a Jobbik olykor egy teremtő káosz, ahol mindenki felel mindenért, de sokszor nem vállalja a felelősséget senki sem". Szerinte a választási győzelemre készülő párt elnökségnek sokkal gyorsabban és hatékonyabban kell működnie a jövőben. Ezért ő az elnöki feladataira kíván koncentrálni, a frakció vezetéséről emiatt mond le. Volner Jánosra esett a választása, aki a felmérések szerint a legnépszerűbb alelnöke a pártnak, nem kérdés, hogy vasárnap újra megválasztják erre a posztra.
Vona azt is mondta, hogy a szervezési feladatok jelentős részét pedig Szabó Gábor pártigazgatónak és a regionális vezetőknek adja át.
Vona szerint a munka eddig frakcióközpontú volt, de "most új pillérekre is szükség van". Az elnök szeretné megerősíteni és becsatornázni a pártba akár be sem lépő, de a tudását rendelkezésre bocsájtó szakembereket.
Az pár órával ezelőtt eldőlt, hogy Vona győzelmét nem veszélyezteti semmi, immár Novák Előd sem, aki nem lesz alelnök, a szavazólapokon sem szerepel.
Vona az Alfahíren keresztül nyilvánosságra hozott beszédében nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy meggyőzze a a társait: változás kell, meg kell változtatni a pártot. "Az, hogy változásra van szükség, az nekem nem kérdés. A kérdés az, hogy hogyan" - mondta Vona, aki azért a régiek tagokat azzal nyugtatgatta, hogy szerinte is úgy kell változnia a Jobbiknak, hogy ne veszítse el a lényegét, önmaga maradjon.
Az elnök szerint a Jobbik eddig is folyamatosan változott, de a céljai nem változtak meg 2003 óta. Egy látványos hasonlattal kívánta érzékeltetni, mire gondol: "egy cseresznyemag és egy cseresznyefa se hasonlít egymásra". 2003-as Jobbiknak is ugyanaz volt a célja, mint most, azaz kormányra kerülni, mondta, és hozzátette: "elég jól ismerem az alapító nyilatkozatot, mert én írtam."
A pártelnök szerint azért fontos a változás, mert nagy a felelősség:
vagy mi váltjuk le a Fideszt, vagy senki!
Szerinte a Jobbiknak nem azért kell kormányra kerülnie, hogy a jobbikosokat, hanem azért, hogy mindenkit képviseljen.
Hogyan akar egy párt megváltoztatni egy országot, ha magát sem képes, hogyan akar rendbe tenni egy országot, ha magát sem tudja?
Vona a Jobbikot "egy modern konzervatív pártként" határozta meg, amely "meg akarja őrizni az őseink hagyatékát, de nem retteg az idő kihívásaitól, hanem megpróbál megbirkózni vele".
Vona Gábor üzent a kétkedőknek is. "átgondoltam ezerszer, virrasztottam, lamentáltam, de aki most kétségek között van, aggódik, annak azt tudom üzenni: nyugi". Vona szerint ugyanakkor nem az a célja, hogy mindenki jól érezze magát:
a Jobbik nem egy rekreációs központ, nem egy wellness szálló, hogy elmeneküljünk a világ bajai elől.
Vona szerint az elkövetkező két év munkájában a legfontosabb: a fegyelmezettséget, a csapategységet betartani és betartatni. Egy hadsereg ereje Vona szerint a fegyelmezettségben rejlik,
de bokros lovakkal, hetvenkedő katonákkal, sértődékeny parancsnokkal mást nem lehet elérni.
"Ha valaki nem tartja a sort, akkor mehet!" - üzente keményen Vona azoknak, akik nem értenek vele egyet. Egyben új testületek létrehozását is bejelentette: Vona szeretné, ha lenne a pártban "egy választást előkészítő bizottság, egy képzési osztály, egy értéktár, egy innovációs központ, egy erősebb külhoni nemzetpolitikai képviselet".