A hét legfontosabb eseménye az Idősügyi Tanács ülése volt, mondta Lázár János miniszter a heti szokásos kormányinfón. A kormány három döntést hozott:
(Kis adalék a fentiekhezaz a mai kutatás, hogy az idősek körében elég nagy a Fidesz támogatottsága.)
Lázár ezután szóba hozta, hogy Soros rengeteg pénzt adott az alapítványainak, a miniszter szerint meglesz a pénz a Soros-tervre, a migráció melletti kiállásra.
Ez a pénz majd dolgozni fog itt Európában, támogatni fogja azokat, akik meg akarják nyitni Európa határait, és meg akarják szervezni a bevándorlást.
"Ez a pénz érzékeltetni fogja a hatását itt is, a civilek, akik ebből éltek, megnyugodhatnak, az utánpótlás folyamatos", mondta.
Lázár János azt mondta, "beleakadt" abba a hírbe, hogy Czeglédy Csaba folyamatosan élvezte Gyurcsány Ferenc pénzbeni támogatását, kölcsöneit. Ráadásul a Altus révén az egyik cégben EU-s forrásokról is szó volt, mondta.
Lázár emiatt bejelentette, hogy az Európai Bizottság segítségét szeretné kérni, "kifogásolva, hogy egy aktív politikus milyen alapon kap támogatást". Lázár szerint az EU-s pénzek zavaros hálózaton keresztül pártpolitikai célokra is fordítódtak.
Szeretném, ha ez a kérdés tisztázódna
- mondta, majd mindezt zárásként úgy összegezte: Brüsszel százmilliókkal támogatta Gyurcsány tevékenységét.
Az amerikai ügyvivő sajtószabadságot érintő nyilatkozatáról Lázár azt mondta, nem kommentálja. Aztán kicsit mégis: szerinte Kostelancik nem a valóságról beszélt, hiszen rengeteg kormányt bíráló cikk jelenik, meg, és pont, hogy az amerikai sajtó elfogult a magyar kormány ellen.
Aztán a HírTV felvetésére, hogy mégiscsak Fidesz-közeli vállalkozók vették meg mindenhol a helyi lapokat, azt mondta,
a helyi lapnak az én városomban (Hódmezővásárhely) semmi hatása nincs. Az elkerülő útról szóló hírt százan olvasták el, miközben a drónfelvételt a készülő útról a Facebookon 25 ezren nézték meg.
Aztán arra, hogy akkor miért vásárolják ezt fel, azt felelte, nem ő követte el azt a butaságot, hogy ebbe teszi a pénzét.
Lázár a Feneketlen-tavi ingatlannal kapcsolatos botrány aktuális állásáról azt mondta, hogy az ingatlanra a magyar államnak nincs szüksége, így azt nem fogja visszavenni. Az ilyeneket transzparens körülmények között kell értékesíteni, mondta.
A KEHI-t arra kértem, tisztázza, kell-e az államnak büntetőfeljelentést tennie.
A Heti Válasz cikkei figyelemreméltóak voltak az eladás körülményeit és az új tulajdonosi kört illetően. "Úgy tudom", mondta Lázár, a XI. kerület is tervezi a helyi beépítési szabályozás változtatását. Az esetleges személycserékről szóló kérdésre azt mondta, "elkaszáltunk mindenkit, akiről úgy gondoltuk, hogy el kell. Ezt egészségesnek tekintem".
A veronai buszbalesetről szóló hírekre azt mondta, a felelősök nem úszhatják meg, de ez a rendőrség dolga. A rendőrség javaslata alapján a buszos utaztatások szakmai szigorításainak meg kell történni.
Lázár közölte: Brüsszel döntése szerint a paksi bővítés megfelel minden követelménynek. Ezzel egy 4 éves periódus, 4 éves előkészítő munka zárul le. Az építkezés elől minden akadály elhárult, mondta.
A CEU-törvénymódosítást azzal kommentálta, hogy a CEU rektora ahelyett, hogy megállapodásra törekedett volna, lejáratókampányba kezdett. "Nem fair és nem méltányos, hogy egész nyáron azt kéri, legyen határidőmódosítás, majd amikor a kormány ezt meghozza, ez ellen politikai tiltakozásnak lehetünk tanúja". Azt kérjük a CEU-tól, hogy a választási kampánynak ne legyen részese, hanem teljesítse a törvényi követelményeket. Aztán azt is mondta, hogy a CEU rektora egy bukott liberális politikus, aki politikát akar csinálni.
Scheer Sándor, a Market Zrt. vezérének egyik, munkerőhiányt emlegető nyilatkozatát kommentálva azt mondta, felejtse el azt a modellt, hogy bangladesi, pakisztáni vendégmunkásokat hoz, hogy ezzel ő többet keressen. "Hülyeségeket beszél, pedig nem szokott", mondta Lázár.
További bejelentések:
A miniszter a tájékoztatót egyébként azzal kezdte, hogy a kormány október 23-án közös emlékezésre hív mindenkit, akinek fontos a szabadság és függetlenség, mert a nemzeti szuverenitás fontos ünnepe jön. A 301-es parcellában egész napos emlékezésre nyílik lehetőség, a Kossuth téren felvonják majd a nemzeti lobogót, Orbán Viktor pedig a Terror házánál beszél délután.
A Visegrádi 4-ek Juncker meghívására munkavacsorán vettek részt, a cél a V4-ek és Brüsszel kapcsolatának áttekintése volt, mondta a miniszter, aki szerint Orbán hasznosnak ítélte a találkozót, mert a V4 egységesen lépett fel minden kérdésben. Dokumentálták, hogy ez hatékony, szoros, együtttműködés. Ezekben az országokban rend van, rendezettség van, gazdaságilag is jók az eredmények, mondta Lázár. Orbán Viktor a vacsorán arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lehet kettős mérce kelet és nyugat között. Ha az európai egységről beszélünk, tiltakozunk kell ez ellen, mondta.
Másik, amit Orbán szóba hozott, az az ukrán oktatási törvény volt. A leghatározottabb föllépésre kérte Junckert, az EB elnökét. Az Európai Néppárt jelenleg is zajló ülésén is szóba hozza majd Orbán a kérdést, mondta Lázár János.
Újságírói kérdésre Lázár azt mondta, nincs tudomása arról, hogy a "Soros-terv" része lett volna a megbeszélésnek.