Index Vakbarát Hírportál

Nem alkotmányellenes a Stop Soros

2019. február 28., csütörtök 10:35 | aznap frissítve

Az Alkotmánybíróság (AB) csütörtöki bejelentése szerint nem alkotmányellenes a Stop Soros törvény. De a határozat nem egészen ennyire egyértelmű, hiszen míg az AB szerint maga a „jogellenes bevándorlás elősegítését szankcionáló új büntetőjogi tényállás megfelel a magyar alaptörvénynek", azt nem lehet alkalmazni, ha „a cselekmény célja kizárólag a rászorulók szenvedéseinek csökkentése, a velük való emberséges bánásmód."

Az AB szerint „ezt megerősítendő, az Alkotmánybíróság alkotmányos követelményként állapította meg, hogy az új tényállás nem alkalmazható az elesettek és a szegények megsegítésének kötelességét teljesítő, önzetlen magatartásokra.”

Az új jogszabály, köznyelven a Stop Soros ellen az Amnesty International Magyarország nyújtott be az Alkotmánybírósághoz indítványt, jogértelmezést kérve, mert szerintük az abban foglaltak sértik az alaptörvényt, „mégpedig a büntetőjogi normák egyértelműségének követelményét és a szólásszabadságot".

Az Alkotmánybíróság az indítványt nem találta megalapozottnak.

A testület szerint „az új bűncselekménynek még nincsen bírói gyakorlata, ezért nem vonható le alappal olyan következtetés, hogy a tényállásban szereplő egyes meghatározások eleve értelmezhetetlenek lennének".

Az Alkotmánybíróság szerint:

Mindezekre tekintettel az Alkotmánybíróság elutasította az alkotmányjogi panaszt, azonban szükségesnek látta az új bűncselekmény alaptörvénykonform értelmezésének alkotmányos követelmény formájában történő megerősítését.

Az Amnesty International szerint az Alkotmánybíróság cserben hagyta azokat, akiket a kormány azért fenyeget börtönnel, mert kiszolgáltatott embereknek segítenek. 

„Rettenetesen szomorúak vagyunk, hogy az Alkotmánybíróság egy szerintünk ennyire egyértelműen abszurd és Alaptörvény-ellenes ügyben így döntött. A STOP Soros homályos, jogi szempontból teljesen értelmezhetetlen. A törvénynek nincs más célja, mint börtönnel fenyegetni azokat, akik kiszolgáltatott embereknek segítenek és nem értenek egyet a kormány jogsértő menekültpolitikájával” – mondta Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország igazgatója.

Az Ab-határozathoz dr. Stumpf István és dr. Szívós Mária alkotmánybíró párhuzamos indokolást, dr. Czine Ágnes, dr. Pokol Béla és dr. Salamon László alkotmánybíró pedig különvéleményt csatolt. A határozat teljes szövege itt tekinthető meg.

Rovatok