2020. március 11., szerda 16:44
Rendkívüli jogrendet hirdetett a kormány, veszélyhelyzetet rendeltek el itthon a koronavírus-járvány megelőzése miatt. Az egyetemeknél az intézményben megtartott órákat felfüggesztették, az általános iskolákban egyelőre megtartják az órákat. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) gyakorlati tanácsokat adott ki azoknak az intézményeknek, ahol egyelőre zavartalanul folyik minden tovább: mit tehetnek a szociális intézmények, az óvodák, bölcsődék a vírus megelőzése érdekében?
Az NNK gyakorlati tanácsai szerint továbbra is a legfontosabb az alap higiéniára fokozottan figyelni, gyerekeknél fel kell hívni a figyelmet a folyamatos kézmosás, a papír zsebkendő használatára (és hogy azután egyből dobják ki majd mossanak kezet). Emellett
- Az intézményekben biztosítsák a kézfertőtlenítési lehetőségeket, a gyermekek lehetőség szerint felnőtt ellenőrzésével mossanak kezet.
- Az épület fertőtlenítésnél az egyszerű tisztítószerek helyett a virucid hatású szerek használata ajánlott. Figyelni kell arra is, hogy azokat a felületeket, amiket kézzel gyakran érintkeznek, rendszeresen fertőtlenítsék (villanykapcsoló, kilincs, evőeszközök, gyerekeknél játékok)
- Illetve a textíliák, pamutok mosására is külön figyelmet kell fordítani
- Kerülni kell a puszit, kézfogást, ölelést, testi kontaktusokat
- Érdemes a gyakori szellőztetés az épületben
- A közösségi rendezvények megtartását erősen mérlegelni kell
- Óvoda és bölcsőde esetén a beteg gyermek ne menjen be a közösségbe, ha pedig egy bent lévő gyereknél légúti fertőzések tüneteit veszik észre, egyből értesítsék az intézmény orvosát
- Szociális intézményeknél be kell tartani a látogatási tilalmat, ha az intézmény egy gondozottjánál vagy dolgozójánál tüneteket észlelnek, el kell különíteni és szólni az intézmény orvosának.