2020. március 12., csütörtök 23:36 | aznap frissítve
Egyre komolyabb intézkedéseket hoznak a különféle államok azért, hogy megfékezzék/tompítsák, vagy megpróbálják lassítani a koronavírus terjedését. Magyarországon eddig 16 fertőzés ismert, ami kevésnek tűnhet, de ahogy ebben a cikkben kifejtettük, ez az utolsó pillanat, amikor még megakadályozhatjuk az olaszországihoz hasonló katasztrófát.
Összeszedtük a csütörtöki nap legfontosabb járványhíreit:
- A nap egyik legfontosabb híre, hogy az Egyesült Államok egy hónapig felfüggeszt minden beutazást Európából. Azokat a nem amerikai állampolgárságú embereket nem engedik be az Egyesült Államokba, akik az érkezést megelőző 14 napban a Schengeni-övezethez tartozó országokban jártak. Szlovákia lezárta a repülőtereit, Szerbia is tett hasonló lépéseket, csak ők a határokon.
- Csütörtökre három újabb fertőzöttet regisztráltak Magyarországon, a UPC egyik irodaházának több emeletét ki kellett üríteni, majd este a Vízivárosi Irodaházról is kiderült, hogy az egyik ott dolgozó koronavírusos. A Japán mellett, a Diamond Princess szállodahajón karanténba helyezett magyar állampolgár viszont meggyógyult, őt tegnap engedték ki. Egy Ausztriában megbetegedett magyar elmesélte az Indexnek, milyen a betegsége.
- Az ellenzéki pártok, de még a pedagógus-szakszervezetek is rendkívüli tanítási szünet elrendelését kérik. Magyarországon a kormány nem záratta be az iskolákat, noha több európai országban teljesen beszüntették az iskolai oktatásokat. Idehaza péntekig kell elhagyniuk az egyetemistáknak a kollégiumokat.
- Lengyelországban, Ausztriában és Görögországban is meghalt az első koronavírusos beteg. Koros, de nem túl idős emberekről van szó.
- Nem csitult a csörte a magyar orvosok és a kormány között. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) "határozottan visszautasítja" a kormány közleményét, amiben azt írták, példátlan, hogy az orvosi kamara vészhelyzetben próbálja zsarolni a kormányt.
- A magyar orvosok szerint a sebészi maszk nem alkalmas a védelemre, egy beteget vizsgáló, ellátó orvost nem óv meg a koronavírustól; az egészségügyi dolgozók megfelelő védelme nélkül nem lesz képes kezelni a járványt az állami betegellátás; jelenleg egyáltalán nem állnak rendelkezésre az orvosok, nővérek, szakdolgozók védelméhez szükséges eszközök. Erről bővebben ebben a cikkünkben olvashat.
- A mozik megtalálták a "kiskapukat", hogy ne kelljen bezárniuk, kérdés, mit reagál majd minderre a kormány. Romániában büntetőeljárás indult azok ellen, akik megszegték a karantén szabályait.
- Az osztrák-magyar határon is látszik kiskapu, olykor ellenőrzés nélkül is be lehet jutni az országba, derült ki videónkból. Kollégáink Sopronnál és Hegyeshalomnál is megnézték, hogyan dolgoznak a rendőrök és határőrök.
- Mindeközben Kína már azt kommunikálja, hogy náluk véget ért a járvány, vagy legalábbis túljutott a csúcsponton. Aki Kínába megy, karanténba kell mennie.
- A járvány miatt karantén van a Real Madridnál is, a spanyol bajnokság leáll. A tengerentúlon pedig az NBA áll le. A kosárlabdaligát aztán a hokibajnokság (NHL) is követte, mert gyakran használják ugyanazokat a létesítményeket. Donald Trump az olimpiát egy évvel elhalasztaná, amire a japánok egyelőre nemet mondanak, miközben a globális sportvilág is megbénulni látszik a helyi szintű versenyek mellett. Nagy kérdés, hogy megrendezik-e a szezon első Forma-1-es futamát Ausztráliában. Több magyar vonatkozású esemény sorsa is bizonytalan, lemondták a budapesti tenisztornát, egyelőre nem tudni, hogy mikor és hol játszik olimpiai selejtező a női vízilabda-válogatott.
- Több országban jelentősen megnövekedett a fertőzöttek száma, Hollandiában, Norvégiában, Egyesült Királyságban és Németországban is több mint húsz százalékkal növekedett egyetlen nap alatt a regisztrált megbetegedések száma.
- Az európai gócpont még mindig Olaszország, ahol ezer fölé nőtt a halálos áldozatok száma. Újabb és újabb intézkedésekkel próbálják fékezni a vírus terjedését, Rómában közel ezer katolikus templomot zárnak be óvintézkedésként, de a tiroli síterepeket is lezárják.
- Itthon a MÁV is reagált a vírusra, április 11-ig minden nemzetközi vonatjegyet visszavált kezelési költség nélkül, és felkészült a pénteken nagy tömegben hazainduló egyetemistákra is, akiket kiköltöztettek a kollégiumokból. A magyar háztartások egy része már bespájzolt, a tartós élelmiszerek miatt rohamozták meg a boltokat, jól fogy a liszt, a sajt, a téliszalámi, a kristálycukor.
- Az Egyesült Államokban végzett kísérletek alapján felületeken két-három napig maradhat fertőző a koronavírus, ezért is van nagy jelentősége a kézmosásnak. De más egyszerű is megoldások is vannak, hogy ne adjuk tovább a vírust egymásnak, például kerülhetjük a kézfogást, amit Orbán Viktor nem tett meg a moldovai elnökkel. A vírus öndiagnosztikájáról és megelőzőséről pár hülyeség is elterjedt, ezeknek ne dőljön be.
- Felmerült, hogy a brazil elnök Bolsonaro és Donald Trump is megfertőződhetett, mert egy társaságban voltak a brazil kormány sajtófőnökével, Fabio Wajngartennel, akinél diagnosztizálták is a betegséget.
- A koronavírus a gazdaságnak is odatett, évtizedek óta nem volt ilyen gyenge nap a tőzsdéken, az amerikai és az európai tőzsdék is zuhanórepülésbe váltottak, de elemzők szerint totális túlreagálásról van szó. A Magyarországon működő Suzukinak és Audinak egyelőre nincsenek gondjai a termelésben, a kereslet sem csökkent.
- A turizmus is lejtmenetbe került, a világ legnagyobb hajózási társaságai is két hónapos szünetre mennek. Nem véletlenül, több hajó a járvány gócpontjának is bizonyult.
(Borítókép: A koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében egy olasz rendszámú autót és utasát ellenőrzik a rendőrök Hegyeshalomnál a határátkelõnél 2020. március 12-én. - fotó: Krizsán Csaba / MTI)