Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kezdte az operatív törzs pénteki tájékoztatóját, ami főként arról szólt, hogy az idősekre fokozott figyelmet kell fordítani. Ennek a védelemnek része, hogy a kormány 2021-től fokozatosan visszavezeti a 13. havi nyugdíjat, de ezenkívül is számtalan intézkedés történt, amely az időseket segíti:
Rétvári ezután hosszasan részletezte, hogy az elmúlt tíz évben milyen intézkedéseket tettek az idősekért. Végezetül hozzátette: „A tisztelet mondatja velünk azt, hogy fokozatos figyelem illeti meg az időseket.”
Müller Cecília országos tisztifőorvos először az elmúlt 24 óra eredményeit ismertette. Az igazolt fertőzöttek száma jelenleg 2383 fő Magyarországon, 11 ember meghalt, így jelenleg összesen már 250 elhunytat tartanak számon. A halálos áldozatok között kisebb számban vannak olyanok, akik fiatalabbak voltak, de ők is krónikus betegségekben szenvedtek, mondta Müller. Ugyanakkor a gyógyultak száma is növekszik, 411 fő teljesen felépült, és eddig összesen 58 251 embertől vettek mintát. Többen vannak kórházban, mert esetükben a betegség súlyosabb formában zajlik. Jelenleg 877 embert ápolnak kórházban, 61 beteget pedig lélegeztetni kell, de az ő helyzetük sem reménytelen, hangsúlyozta Müller.
Az országos tisztifőorvos közölte, hogy a járvány ideje alatt folyamatosan zajlanak a kutatások. Emlékeztetett, hogy Magyarország kötelező védőoltási rendszert működtet, ezzel 12 fertőző betegség ellen tudnak védekezni. Elmondta, hogy jelenleg is zajlik egy vérplazma-terápia.
A vérplazmát egy felgyógyult betegből nyerték. A beteg, aki kapja ezt a vérplazmát, három mennyiségben kapja meg: tegnap, ma és holnap. Az eljárás lényege a passzív immunizáció. Ha valaki átesik a betegségen, a szervezete ellenanyagokat termel a vírus ellen. A kutatók csak a vérplazmában lévő ellenanyagokat használják fel, a beteg pedig lényegében kész ellenanyagot kap. Nem várunk arra, hogy a szervezet maga termeljen ellenanyagot. Készen juttatnak ellenanyagot a beteg szervezetébe
– magyarázta Müller.
Szükségük van olyanok vérplazmájára, akik átestek a betegségen, ezért a fertőzésből kigyógyult betegeket megkeresik, és „emberbaráti szeretetből arra kérik őket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez”.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője közölte, hogy új határátkelőhely nyílt meg Ausztria és Magyarország között a hegyeshalmi határátkelőhely leterheltsége miatt.
Elmondta azt is, hogy pénteken több kórházba – a Bajcsy-Zsilinszky Kórházba, a Dél-pesti Centrumkórházba, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetbe és a Szent János Kórházba, valamint Veszprémbe, Székesfehérvárra, Tatabányára és Ajkára – is védőeszközöket szállítanak, melyet a továbbiakban is biztosítani kívánnak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hétvégén mindig több szabálysértéssel találkoznak, ezért arra kért mindenkit, hogy tartsa be a korlátozó intézkedéseket. Lakatos emlékeztetett arra is, hogy a polgármesterek a hétvégére ismét felhatalmazást kaptak, hogy a településeiken betartassák a szabályokat.
A tájékoztató végén Gál Kristóf, az ORFK szóvivője felolvasta azt a néhány újságírói kérdést, amit kiválogattak. Az Index arra lett volna kíváncsi, hogy
Hány embert, mennyi idő alatt és az ország melyik részein terveznek tesztelni a Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által bejelentett – jövő héten induló – tömeges, reprezentatív tesztelés során, illetve ezeket az embereket milyen szempontok szerint választják ki?
Kérdésünket nem olvasták be, így arra választ sem kaptunk. A feltett újságírói kérdésekre adott válaszokból kiderült, hogy