Kedden megszavazta a parlament a veszélyhelyzet visszavonásáról és az átmeneti időszak szabályairól szóló két törvénytervezetet. Az előbbivel az Országgyűlés arra szólítja fel a kormányt, hogy a kormányrendelettel kihirdetett veszélyhelyzetet szüntesse meg. A másik szerint a veszélyhelyzet visszavonásával hatályát veszti a felhatalmazási törvénynek is gúnyolt, rendkívüli jogrendet hozó koronavírus-törvény is. Ugyanakkor az úgynevezett átmeneti szabályok között a kormány egy új, félig rendkívüli jogrendet is megteremtett: ez az úgynevezett egészségügyi válsághelyzet.
Az éjjel megjelent kormányrendelet értelmében Magyarország egész területére egészségügyi válsághelyzet elrendelésével járványügyi készültséget vezet be a kormány. A készültséget 3 havonta felülvizsgálják, a rendelkezés alapvetően december 18-án veszti hatályát.
Szerda délután Áder János köztársasági elnök aláírta a veszélyhelyzet visszavonásáról és az átmeneti időszak szabályairól szóló két törvényt, és el is rendelte ezek kihirdetését. Szerda este, a Magyar Közlöny friss számában pedig megjelentek a rendeletek is. Csütörtöktől többé-kevésbé visszatérhet az élet a rendes kerékvágásba. A járványügyi készültségről szóló törvény kihirdetésével a kormánynak lehetősége lesz egészségügyi válsághelyzet elrendelésére, ami úgynevezett járványügyi készültségnek minősül.
A veszélyhelyzet idején meghozott rendeletek ugyan a veszélyhelyzetről szóló rendelet hatályban maradásáig voltak érvényesek, bizonyos védelmi intézkedések továbbra is megmaradnak. Bár arra már Müller Cecília országos tisztifőorvos is célzott korábban, hogy az időseknek fenntartott vásárlási sáv és a tömegközlekedési eszközökön előírt maszkviselés esetében is „várható változás”, a szerda éjjel megjelent Magyar Közlönyben nincs szó a vásárlási sávról, a maszkviselés pedig marad:
Az MTI értelmezése szerint ugyanakkor az idősek vásárlási idősávja megszűnik, hiszen ennek további szabályairól nem esik szó a Magyar Közlönyben,
az új szabályok között már nincsenek megszabott időkorlátok a bolti vásárlásokra nézve.
Ennek értelmében ezentúl 9 és 12 óra között már nem csak a 65 év felettiek vásárolhatnak majd az élelmiszerüzletetekben, drogériákban, piacokon és gyógyszertárakban.
A veszélyhelyzet visszavonása után egyébként az operatív törzs és a kórházparancsnoki rendszer is fennmarad, ugyanis hivatalosan is készülünk a járvány második hullámára. A kormány így az országos tisztifőorvos javaslatára – miniszteri előterjesztés után – egészségügyi válsághelyzetet rendelhet el, ha
Orbán Viktor miniszterelnök több mint három hónapja, március 13-án Facebook-oldalán jelentette be, hogy március 16-tól a járvány miatt bezárják az iskolákat, és tantermen kívüli digitális munkarendet vezetnek be. Az újabb bejelentés március 16-án érkezett, Orbán a parlamenti ülésen szólalt fel, és ismertette, hogy
Március 28. és április 11. között Magyarország egész területén kijárási korlátozás lépett életbe, ami azt jelentette, hogy
CSAK MUNKAVÉGZÉS ÉS AZ ALAPVETŐ SZÜKSÉGLETEK CÉLJÁBÓL LEHETett ELHAGYNI A LAKÓHELYEKET, TARTÓZKODÁSI HELYEKET.
Az élelmiszerboltok, patikák, piacok és drogériák ugyan korlátozás nélkül nyitva lehettek, de a 65 év felettiek csak 9 és 12 óra között látogathatták ezeket a helyeket, mások viszont ebben az idősávban nem. Meghatározták azt is, hogy a nyilvános helyeken másfél méteres távolságot kell tartani, április 6-tól pedig bevezették az ingyenes parkolást.
Április 9-én aztán a miniszterelnök ismét a Facebookon-oldalán közölte, hogy a kormány döntése értelmében határozatlan időre meghosszabbítják a kijárási korlátozást. Az esetleges további hosszabbításokról pedig hetente mérlegeltek. Speciális lehetőséget adtak viszont a polgármestereknek, akik saját településükön további speciális, szigorító szabályokat alkothattak és vezethettek be.
Karácsony Gergely főpolgármester április közepén például elrendelte, hogy a BKK járataira április 27-től csak valamilyen arcot eltakaró kendővel, sállal vagy maszkkal lehet felszállni, és a főváros valamennyi kereskedelmi egységében, üzletekben, élelmiszerboltokban, piacokon, továbbá a taxik igénybevételekor is kötelező lett az arcot eltakarni.
Május 4-től vidéken feloldották a kijárási korlátozásokat, és újraindulhatott az élet:
Budapesten és Pest megyében viszont maradtak a szigorú szabályok. A kormány akkor ezt azzal indokolta, hogy a fővárosban és Pest megyében van a legtöbb aktív fertőzött és a legtöbb halálos áldozata is a vírusnak. Május 14-én aztán bejelentették, hogy Pest megyében is enyhítenek, azt a többi megyével egyenértékűnek tekintik. Ezzel egy időben vidéken tovább lazítottak a korlátozásokon.
A budapesti kijárási korlátozás fokozatos feloldását két nappal később, május 16-án jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, aki már akkor előrevetítette, hogy Budapest két héttel követi majd a vidéket. Ez a gyakorlatban a következőket jelentette:
(Borítókép: Ajpek Orsi / Index)