Bármikor megjelenhetnek olyan új mutációi a koronavírusnak, amelyek ellen kevésbé hatékonyak a rendelkezésre álló vakcinák – mondta az InfoRádiónak Boldogkői Zsolt virológus. A Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének vezetője megjegyezte, hogy a modern vakcinák gyorsan továbbfejleszthetők, de a sorozatgyártásukhoz idő kell.
Bár az eddig megismert koronavírus-variánsok ellen egyelőre hatékonynak bizonyulnak a különféle rendelkezésre álló vakcinák, bármikor bekövetkezhet egy olyan mutáció, ami esetében már más lesz a helyzet. Komoly veszélyt a koronavírus tüskefehérjének változása rejtene magában, különösen a mRNS-alapú vakcinák hatékonyságát illetően. Ugyanakkor mindez nem »igen-nem kérdés«, tehát nem arról van szó, hogy kedvezőtlen esetben nullára redukálódna a védőoltások által kiválasztott immunválasz, így például a momentán 95 százalék hatékonyságú Pfizer mondjuk csak 60 százalékos lenne
– véli a virológus. A molekuláris genetikus azt is hozzátette, hogy a modern vakcinákat, miután szintetikus alapúak, nagyon gyorsan újra lehet pozicionálni. Boldogkői Zsolt főként abban látja a problémát, hogy mivel a vírus rengeteg embert megfertőz, rengeteg lehetősége van a változásra.