Mint azt megírtuk, a Magyar Orvosi Kamara hétfőn kiadott közleménye szerint az egészségügyi ellátórendszer elérkezett teljesítőképessége határára, a népességarányos haláleseteket tekintve pedig világelsők vagyunk.
A lakosságnak azt tanácsolják, hogy
A döntéshozóktól azt kérték,
Kincses Gyula, a MOK elnöke az Inforádiónak azt tartotta fontosnak kiemelni, hogy
inkább legyen egy rövid, de nagyon szigorú zárás, mint elhúzódóan egy félig zárt és félig eredményes világ.
Hozzátette:
Élelmiszerbolton, patikán kívül gyakorlatilag mindent be kellene most zárni. Drogéria minek? Az alapvető tisztálkodási, higiéniás felszerelések mind kaphatók az élelmiszerboltokban is. És az emberek szervezzék észszerűen a vásárlásukat, ne legyen az, hogy ma berohanok egy vajért, holnap egy kiló kenyérért, hanem heti bevásárlásokat szervezzenek, minimalizálják a boltban való tartózkodást!
Azt is kiemelte, hogy muszáj a csoportosulást kerülni, és lehetőleg a tömegközlekedést is. Az elnök figyelmeztetett:
A számok sajnos minket igazolnak – két nap alatt meghalnak annyian, mint a tavaly tavaszi hullámban összesen –, a helyzet súlyossága változtat a közgondolkodáson és az intézkedéseken is. Mi Facebook-lájkokat nem gyűjtünk.
Ahogy fogalmazott,
az oltás lesz az, ami miatt május–júniusban ki lehet nyitni. De aki a jövő héten megkapja az oltást, annak semmi sem garantálja, hogy ezen a héten nem kerül kórházba vagy intenzív osztályra.
Kincses Gyula szerint két hét durva szigor elég lenne egy olyan járványhelyzetben, amilyen nem volt az elmúlt ötven évben. A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint a lakossági fegyelem is elégtelen, miközben ezen múlik, hogy az intenzív osztályok bírják-e a terhelést.
(Borítókép: Bezárt üzlet a belvárosban 2020. március 15-én. Fotó: Csomor Ádám / Index)