A hatpárti ellenzéki összefogás (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) bejelentette, hogy a pártok delegáltjaiból megalakult az Országos Előválasztási Bizottság (OEVB), amely a civilek segítségére és tapasztalataira is számít.
Az előválasztás menetrendjéről és annak kereteiről – egy etikai kódex deklarálásával – már korábban döntést hoztak a pártok.
Az előválasztás lebonyolításának legfőbb kérdéseiben az ellenzéki pártok a múlt héten megállapodtak. Az előválasztáson a lehető legnagyobb részvételre és a lehető legalaposabb lebonyolításra törekszünk, ezért nyitottak vagyunk megbízható és elfogadott civil partnerszervezetek bevonására a lebonyolításba
– olvasható az összefogás közös közleményében.
A 2021-es előválasztás lebonyolításába bevonták a 2019. évi önkormányzati választás előtt a fővárosi és a ferencvárosi előválasztás megszervezésében jelentős szerepet vállaló Civil Választási Bizottságot (CVB) is. Az Országos Előválasztási Bizottság célja, hogy építsen a CVB korábbi tapasztalataira, valamint a CVB tagszervezeteinek a speciális tudására is.
A CVB tagszervezete a többi között:
Az ellenzéki pártok arra kérik a CVB tagszervezeteit, hogy tudásukkal, aktivistáikkal és technikai hátterükkel vegyenek részt az előválasztás lebonyolításában. Arról is tájékoztattak, hogy az együttműködés pontos részleteiről a következő hetekben a CVB-vel és az egyes tagszervezetekkel folyamatos egyeztetéseket fognak folytatni.
Magyar György, a Civil Választási Bizottság elnöke áprilisban az Indexnek azt mondta, a tagszervezeteik teljes körűen alkalmasak arra, hogy emberi, anyagi és szakmai erőforrással támogassák az előválasztást.
Hangsúlyozta, most van esélye arra az ellenzéknek, hogy megszorongassa a kormányoldalt. Az előválasztás legfontosabb feladata: az aktivizálás, a legitimálás és a tematizálás.
Az ellenzéki előválasztás krónikájáról – a kezdetektől a teljes összefogásig – nemrégiben közöltünk összefoglaló cikket.
(Borítókép: Jakab Péter / Facebook)