A választók nem csak személyesen, szavazósátrakban, hanem online is szavazhatnak az őszi ellenzéki előválasztáson. Az azonosításhoz a személyes adatokat is meg kell adni.
A hatpárti ellenzék közleménye (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) szerint ahhoz, hogy az előválasztás eredménye legitim legyen és „valóban vissza tudja hozni a valódi demokráciát”, elengedhetetlen, hogy még a pandémiával terhelt időszakban is a lehető legtöbben szavazzanak. Ezért az ellenzéki pártok úgy döntöttek: lehetővé kell tenni a magyar szavazók számára, hogy ne csak személyesen, a szavazósátrakban fejezhessék ki a preferenciájukat, de megtehessék online módon is – legyen szó akár a miniszterelnök-jelöltről, akár a helyi jelöltről.
Arról is tájékoztatnak, hogy a biztonság, az egyenlőség, a hozzáférhetőség és a titkosság alapelveire épülő online szavazási rendszert – az előválasztás lebonyolításáért felelős Országos Előválasztási Bizottsággal együttműködésben – az aHang készítette el.
Az online szavazási rendszer a személyes szavazás digitális változata lesz. A szavazás során a választónak ugyanazokra a dokumentumokra lesz szüksége, mint a személyes szavazás során:
Maga a szavazás is a megszokotthoz nagyon hasonló módon történik:
Az azonosítás nem személyesen, hanem digitális videókapcsolaton keresztül történik, ezért az online szavazáshoz szükséges
Mivel a szavazóbiztosok kapacitása korlátozott, ezért online szavazás esetén – a személyes szavazástól eltérően – előregisztráció is szükséges.
Az online előválasztásra az előregisztráció a mai napon, vagyis szeptember 13-án indult el az elovalasztas.hu weboldalon. Az előregisztrációra délelőtt 10 és este 19 óra között van lehetőség, de az igények függvényében ez az idősáv a hét folyamán tovább bővülhet – teszik hozzá.
A regisztráció menete a következőképpen néz ki:
Aki nem az előregisztráció időszakában (szeptember 13-17.), hanem már az első forduló alatt ( szeptember 18-26.) kezdeményez online regisztrációt, nem kap szavazói linket, hanem a videó-azonosítás után azonnal szavazhat.
A pártok állítása szerint a leadott szavazatot sem a szavazóbiztos, sem más nem látja, azt a rendszer titkosítja és összesítve tárolja a szavazatszámlálásig.
A digitális szavazat nem tartalmaz a választóra vonatkozó adatot, azaz a szavazás tökéletesen titkos. Az online szavazatokat a szavazatszámlálási szakaszban adják majd csak hozzá a személyesen leadott, urnákban tárolt szavazatokhoz
– olvasható a közös közleményben.
A napokban azt is közölték a pártok, hogy az előválasztás lebonyolításáért felelős Országos Előválasztási Bizottság hónapokon át tartó előkészítés és egyeztetések után véglegesítette az előválasztási szavazóhelyeket és nyitvatartásukat. Ezek a helyszínek már most is megtekinthetők az előválasztás hivatalos honlapján. Vasárnap az első miniszterelnök-jelölti vitára is sor került, ITT írtunk róla bővebben.
(Borítókép: Balogh Attila / Index)