Tíz év börtönre ítélte első fokon D. Sándornét, a Kun-Mediátor-ügy Bróker Marcsi néven elhíresült vádlottját sikkasztás és csalás miatt pénteken a Szolnoki Törvényszék, írta meg az MTI.
Legkorábban a büntetés kétharmadának letöltése után kerülhet szabadlábra.
D. Sándorné és a sértettek nem voltak jelen az ítélet kihirdetésekor.
Nádor Zoltán bíró elmondta: a bíróság megszüntette a vádlott ellen 402 rendbeli csalás, 5 rendbeli számviteli rend megsértése, valamint 1-1 rendbeli sikkasztás és jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette miatt indult eljárást.
Bűnösnek mondták ki ugyanakkor D. Sándornét 325 rendbeli csalás és egyrendbeli sikkasztás bűntettében, amiért 10 év börtönre és 5,4 millió forint pénzbüntetésre ítélték, valamint végleg eltiltotta a gazdasági társaság vezető tisztségviselője foglalkozástól.
A vádlottal és a felszámolás alatt álló Kun-Mediátor Kft.-vel szemben külön-külön csaknem 1,6 milliárd forint, a vádlott két hozzátartójával szemben pedig összesen több mint 34 millió forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el. A vádlottat kötelezték arra is, hogy fizessen meg öt sértettnek összesen mintegy 129,3 millió forint kártérítést, míg a további magánfelek által bejelentett kártérítési igények érvényesítését egyéb törvényes útra utasították.
Az ügyészség három munkanapot tartott fenn annak eldöntésére, hogy elfogadja-e az ítéletet. A vádlott védője pedig elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhítés érdekében fellebbezett, így a bíróság döntése nem jogerős.
A korábbi híradások szerint D. Sándorné cége nevében 1999 nyártól 2015 tavaszig az átlagosnál jóval kedvezőbb haszonnal kínált kecsegtető befektetési lehetőséget, főként a Karcagon és környékén élőknek. Tette mindezt úgy, hogy a Kun-Mediátornak nem volt engedélye ilyen tevékenységre. A befolyt pénzt saját és családja költségeire fordította, illetve - a jó üzletmenet látszatának fenntartásáért - az érintettek egy részének kifizetésére használta fel.
Bróker Marcsi 2015 tavaszán eltűnt Magyarországról. Végül a közép-amerikai Belize-ből hazatérve fogták el, és 2016. december közepén letartóztatták. Három év múlva, mivel a letartóztatás időtartama elérte a törvényi maximumot, az elsőfokú bíróság elrendelte D. Sándorné bűnügyi felügyeletét, a mozgását nyomon követő technikai eszköz alkalmazásával.
Mint azt megírtuk, egy általa írt naplóban korábban részletesen írt az átvert ügyfelekről, valamint belize-i bujkálásáról. Az évek óta zajló ügyben mindeddig nyolcszáz károsultat, illetve több szakértőt és tanúkat is meghallgattak. A karcagi asszony később családjára költötte az elcsalt pénz jelentős részét.
A nő naplójából az is kiderült, hogy a szökés után nem állt szándékában visszatérni Magyarországra, végleg el akarta hagyni az országot. 2016-ban, kiadatását követően végül hazahozták.
A 12 milliárdos kár nagy része valószínűleg sosem térül meg, az összegnek csupán töredékét sikerült zár alá venni.
Az elítélt elég ismert személy volt Karcagon, ahol a fő tevékenységét tekintve utazási irodaként működő Kun-Mediátor Kft.-n keresztül engedély nélküli befektetési tevékenységet is végzett. Pontosabban azt mondta a karcagiaknak, hogy befekteti a pénzüket, és nagy kamattal adja vissza nekik. Valójában persze hatalmas piramisjátékról volt szó, amelynek végén Marcsika – amikor már nem tudott törleszteni – 2015 áprilisában lelépett a pénzzel, a rendőrség szerint több mint 16 milliárd, az áldozatok ügyvédje szerint akár húszmilliárd forint kárt okozva. A rendőrség szerint a 62 éves nő több mint nyolcszáz embert vert át Karcagon és környékén. Az asszony ellen az ügyészség 767 rendbeli üzletszerűen elkövetett csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat.
(Borítókép: A Bróker Marcsiként ismertté vált D. Sándorné 2017. november 6-án. Fotó: Mészáros János / MTI)