Index Vakbarát Hírportál

Plakátháború Magyarország utcáin

2022. január 15., szombat 16:25

Már ismerjük az ellenzéki összefogás színeit, egységes nevét és egy állandó szlogent is. Összegyűjtöttük, hogy milyen panelekkel próbálkozott az ellenzék az elmúlt 12 évben. Cikkünk második részében a kormánypárti plakátokat mutatjuk be.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, elkészült az ellenzéki összefogás közös arculata, kék, türkiz és fehér színekkel. A 2022-es országgyűlési választásokon Egységben Magyarországért néven indulnak, a szövetség használja a Legyen Magyarország mindannyiunké! panelt, valamint Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt kommunikációjának visszatérő eleme a már az előválasztáson megismert Csak felfelé! is. Az ellenzéki kampány egységesítésével itt foglalkoztunk bővebben.

A Márki-Zay Péter-féle migránsszámlálós plakátok után a közelmúltban megjelentek az utcákon az egységes ellenzék színeiben pompázó első kampányelemek, amelyeken több, ellentétes irányokba mutató szlogen is feltűnik:

2010 – az MSZP bukása, a Fidesz tarolása, két új párt érkezése

Az MSZP bezuhant támogatottságú kormánypártként készült a 2010-es választásokra. Gyurcsány Ferenc ekkorra már lemondott a miniszterelnöki pozícióról, helyét Bajnai Gordon vette át, gazdasági világválság volt, ráadásul a 2008-as szociális vagy háromigenes népszavazáson a Fidesz álláspontja került döntő többségbe.

Mesterházy Attila lett a szocialisták miniszterelnök-jelöltje, néhány központi szlogen:

2010 az MSZP súlyos vereségét, a Fidesz kétharmados győzelmét hozta.

Érdekesség, hogy az Egységben Magyarországért a 2010-es évek elejéről ismerős lehet, 2011-ben az MSZP az Egység Magyarországért szlogent használta.

A radikális Jobbik

Bár a név ugyanaz, de a 2010-es Jobbik élesen különbözött 2022-es önmagától. Az akkor radikális jobboldali párt cigánybűnözésről beszélt, és 2009-ben még létezett a Magyar Gárda, ami abban az évben alakult újjá Új Magyar Gárda Mozgalom néven.

Több kampányszlogent is használtak:

Vona Gábor vezetésével 16,67 százalékot szerezve, alig elmaradva az MSZP-től történetük során először parlamenti párttá váltak.

Lehet más a politika?

Ökológiai politizálás, a politika és a gazdaság humanizálása, fenntartható jövő, befogadó társadalom, megújuló demokrácia – néhány kulcsszó az LMP 2010-es programjából.

A plakátjaikon feltűnt:

Schiffer András listavezetése és Karácsony Gergely kampányfőnöksége 7,48 százalékkal vitte a parlamentbe a fiatal pártot.

Régi visszatérő

Az egykor szebb napokat látott MDF 2010-ben Bokros Lajos kormányfőjelöltségével, illetve a liberális irányba történő nyitással próbálkozott, Dávid Ibolya listavezetése mellett.

Szlogenek:

Nem sikerült bejutniuk az Országgyűlésbe.

2014, az első összefogás éve

A 2014-es választásokra megszületett az első összefogás, az MSZP, az Együtt, a DK, a Párbeszéd, valamint a Magyar Liberális Párt között. A miniszterelnök-jelölt Mesterházy Attila volt, a listán mögötte Bajnai Gordonnal, Gyurcsány Ferenccel, Fodor Gáborral és Szabó Tímeával.

Volt itt:

2014-ben újra magabiztosan győzött a Fidesz, kétharmados többséget szerezve az Országgyűlésben.

Mérsékeltebb Jobbik

2014-ben mérsékeltebb megjelenéssel próbálkozott a Jobbik, többek között mosolygós fiatalokkal a plakátokon.

A miniszterelnök-jelölt ezúttal is Vona Gábor, a párt teljesítménye újra a harmadik helyre volt elég, öt százalékkal a baloldali összefogás mögött.

Pártszakadás utáni LMP

Az LMP túl egy pártszakadáson, Schiffer Andrással és Szél Bernadett-tel a lista első két helyén futott neki a választásnak.

5,34 százalékkal a küszöb felett landoltak 2014-ben.

2018, a harmadik kétharmad éve

A Jobbik 2018-nak is Vona Gáborral vágott neki, a magyar közélet túl volt Orbán Viktor és Simicska Lajos szakításán, az utcákon valóságos plakátháború dúlt jóval a választások előtt is. A Jobbik 2017-ben jelentkezett a

A kormányváltásra az eredmények alapján nem volt reális esély, a közel 20 százalékos Jobbik nem tudta megközelíteni a Fidesz–KDNP-t.

Botka László és Karácsony Gergely

A szocialisták miniszterelnök-jelöltje 2017-ben még Botka László volt, de szövetséggel a Párbeszédben végül Karácsony Gergely vezetésével álltak rajthoz a 2018-as választáson. Botka László a visszalépésnél súlyos vádakat fogalmazott meg.

A választópolgárok ítélete: 11,91 százalék, harmadik hely.

Női miniszterelnök-jelölt

Az LMP 2018-ra Szél Bernadett személyében miniszterelnök-jelöltet állított, elindult a Szél LMP kampány, olyan hangsúlyokkal, mint a

Az eredmény 7 százalék volt, megelőzve a DK-t, újra bejutva a parlamentbe.

Gyurcsány Ferencéknek pont sikerült

2018-ban volt a DK első olyan országgyűlési választása, ahol a párt önállóan indult, és rögtön majdnem sikerült elhasalni. A párt már akkor kiemelte európaiságát, de előkerült a

A parlamenti küszöböt minimálisan át tudták lépni, 5,37 százalékkal.

Próbálkozó Momentum

Az olimpiáról szóló népszavazási kezdeményezéssel és aláírásgyűjtéssel a közéletbe berobbanó Momentum 2018-ban önállóan indult a választáson, Fekete-Győr András volt a listavezető.

Az áttörésre viszont még várni kellett a 2019-es EP-választásig, 2018 csak 3 százalékot hozott a Momentumnak.

Az utcákon nemcsak választási, hanem adott esetben nemzeti konzultációs plakátokkal is találkozhattunk, ezekkel itt foglalkoztunk bővebben.

(Borítókép: Index)

Rovatok