Index Vakbarát Hírportál

„Feje tetejére állt az ellátórendszer”, az orvosok Orbán Viktorhoz fordultak

2022. április 20., szerda 14:19

Többek között önálló egészségügyi tárca felállítását és az ellátórendszer szerkezetének teljes átalakítását javasolja a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az újonnan megalakuló kormánynak. Meglátásaikat levélben is jelezték Orbán Viktornak. Kincses Gyula, a MOK elnöke a javaslatok részletezése mellett az elmúlt négy évet is értékelte az Indexnek.

Az egészségügy jövője érdekében levélben fordult a miniszterelnökhöz a Magyar Orvosi Kamara (MOK) – tudta meg az Index. 

Kincses Gyula, a MOK elnöke lapunknak elmondta: amellett, hogy értékelték az elmúlt ciklus eredményeit, javaslatokat is tettek arra, hogy mi az, amit mindenképpen meg kellene valósítani a következő ciklusban.

Orbán Viktornak címzett levelünkben arról írtunk, hogy történelmi jelentőségűnek tartjuk az elmúlt időszak két nagyon fontos és ráadásul összehangolt intézkedését, a hálapénz betiltását és a béremelést. Előbbinek köszönhetően a rendszer tisztességesebbé válik, hiszen míg korábban egy láthatatlan kéz, a hálapénz szervezte az ellátást, addig mára megteremtődött a lehetőség a betegutak szabályozására. A béremelés szintén nagyon fontos lépés volt, és ki kell mondani, hogy ilyen mértékű emelésre az egészségügyben korábban még soha nem volt példa

– idézte fel a MOK elnöke az elmúlt ciklus két kiemelkedő intézkedését.

Hátráltatott funkciók

Kincses Gyula szerint az ellátás minősége, teljesítménye ezt nem követte, a páciensek a szolgáltatással nem lettek elégedettebbek, és bár tavaly márciusban az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt is bevezették – ami növelte az állami befolyást szektorban –, a reményeket végső soron egyik intézkedés sem váltotta be.

Természetesen ezeket az észleléseket nagyban torzítja a Covid, és nagyon nehéz azt megvizsgálni, hogy hol tartanánk most, mekkorák lennének a várólisták, ha nincs a pandémia. Látni kell, hogy az elmúlt két évben feje tetejére állt az ellátórendszer, kollégák lettek átirányítva egyik intézményből a másikba, és rengeteg volt a szervezési probléma. Mindez a hagyományos funkciókat, a tervezett ellátásokat, műtéteket, kivizsgálásokat hátráltatta

– értékelte a hazai járványkezelést a MOK elnöke, megjegyezve, hogy időről időre egyébként is szüksége van az egészségügynek egy komolyabb megújulásra, újratervezésre, hiszen folyamatosan változnak a minket körülvevő betegségek, az alkalmazható technikák és a gyógyítás módja. A folyamatos korrekciók mellett időnként szükség van nagyobb, rendszerszintű átalakításra is.

Emlékeztetett rá, hogy az utolsó komplett terv, a Semmelweis Terv több mint tíz éve készült, így most ismét elérkezett az idő a megújulásra. Az új komplex terv készítésében a Magyar Orvosi Kamara is örömmel venne részt, szerintük a programnak többek között a következőkre kell kitérnie:

A ciklus elején

„Ahhoz pedig, hogy a program eredményes is legyen, önálló egészségügyi tárcára van szükség, ahol nem vész el a felelősség” – mondta Kincses Gyula, utalva arra, hogy jelenleg az egészségügy sok más ágazattal, köztük az oktatással, a sporttal, a kultúrával és a szociális ügyekkel együtt az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozik.

Egyelőre nagy kérdés, hogy ki és hogyan fog foglalkozni az ágazattal, ezért is írtunk közvetlenül Orbán Viktornak. Látok esélyt a komplex megújulásra, ezt viszont mindenképpen a ciklus elején kell meglépnie az újonnan alakuló kormánynak

– tette hozzá Kincses Gyula.

Mint arról korábban már írtunk, az Országgyűlés alakuló ülését május 2-ra hívta össze Áder János köztársasági elnök, de kormányalakítás csak május végén lehet, Orbán Viktor legalábbis erről beszélt az április 6-án tartott nemzetközi sajtótájékoztatón, amelyről szintén beszámoltunk.

(Borítókép: Orbán Viktor. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)

Rovatok