Index Vakbarát Hírportál

Sok pedagógus dolgozik árufeltöltőként a nyári szünetben

2022. június 21., kedd 08:07

Az alacsony fizetés miatt egyre több pedagógus kényszerül arra, hogy a vakáció alatt is munkát vállaljon – erről beszélt az Indexnek a Pedagógusok Szakszervezetének két vezetője. Szabó Zsuzsa és Gosztonyi Gábor szerint a klasszikus táboroztatás mellett a kereskedelemben is sokan helyezkednek el átmenetileg, a tanárok az élelmiszerüzletekben nemegyszer még részmunkaidőben is többet keresnek, mint az iskolában. Nem véletlen, hogy már több százan letétbe helyezték a felmondásukat, jelezvén, hogy komolyabb oktatási bérrendezés nélkül végleg elhagyják a pályát.

Bár múlt héten, június 15-én hosszú időre kicsengettek az iskolákban, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) az Index megkeresésére arra hívta fel a figyelmet, hogy a vakáció csak a diákok számára kezdődött meg, ezekben a napokban a tanárok még bizonyítványokat írnak, tantestületi értekezleteket tartanak, zárják a mostani, majd előkészítik a szeptembertől újrainduló tanévet.

Ha az említett feladatokkal végeznek a kollégák, júliustól akár a pihenés is megkezdődhetne, de tapasztalatunk szerint évről évre egyre több, oktatásban dolgozó vállal nyári munkát, és nem csak táboroztatást, hanem bármi mást, amivel ki tudja egészíteni az egyébként rettentően alacsony fizetését

– mondta lapunknak Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke, aki néhány példát is említett.

Felidézte, hogy a pedagógusnapi országjárások alkalmával több helyen, például Vas megyében is kapott olyan információt, hogy a pedagógusok egy része a Lidlben vállal munkát, sokan közülük ráadásul árufeltöltőként, részmunkaidőben is többet keresnek, mint főállásban, az oktatásban.

„Szintén kézenfekvő megoldás a nyári szünetben a táboroztatás, de sajnos megbecsülésről itt sem beszélhetünk” – vette át a szót Gosztonyi Gábor, a szakszervezet alelnöke. Kiemelte, hogy miután az iskolai táborokat már-már nevetséges összegekből kell megszerveznie a pedagógusoknak, munkájukért cserébe nemegyszer fizetést sem kapnak.

Tudunk olyan tanárról, aki elment felügyelni egy egyhetes erdei táborba, és nemhogy fizetést nem kapott, de még a saját költségeit, beleértve az utazást, a szállást és az étkezést is saját zsebből állta

– mondta az érdekképviseleti szerv alelnöke.

Hangsúlyozta, hogy az Erzsébet-táborokban sem jobb a helyzet, a tanárok a felügyeletért cserébe a korábbi évekhez hasonlóan idén is CBA-utalványt kapnak. A szakszervezeti vezetők úgy vélik, hogy az említett juttatás nemcsak megalázó, de sokak számára rettentően kedvezőtlen is, a pedagógusok egy része ugyanis olyan településen él, ahol nincs jelen az említett élelmiszerüzlet.

Lapunk kereste az Erzsébet-táborokat lebonyolító alapítványt is, hogy pontosabb képet kapjunk az általuk nyújtott juttatásokról. Az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány tájékoztatása szerint a tanárok számára a napközis Erzsébet-táborok szervezése önkéntes alapon történik, évente mintegy 12 ezer pedagógussal működnek együtt.

„A táboroztatási lehetőség iránt érdeklődő pedagógusok 2019 óta részesülnek az Erzsébet Alapítványtól CBA hidegétkezési utalványban a munkáltatójuktól kapott havi fizetésükön felül, pluszjuttatásként. A napközik szervezésében részt vevő pedagógusoknak a havi munkabérükön felül nyújtott 30 000 Ft értékű CBA-utalvány adómentes, és minden lebonyolított tábori turnus után jár. Egy-egy napközi turnus hétfőtől péntekig, jellemzően 8 órától 16 óráig tart" – részletezte lapunk megkeresésére az alapítvány. Hozzátéve, hogy a vasárnaptól péntekig tartó ottalvós táborokban is ehhez hasonlók a feltételek, az utalványon túl a napi ötszöri étkezést és az útiköltséget is biztosítják mind a diákok, mind a pedagógusok számára.

Nem mindenütt lesz tanévkezdés?

Gosztonyi Gábor szerint nehéz éven vannak túl a pedagógusok, akik bár sztrájkok, polgári engedetlenségi akciók és demonstrációk formájában is kifejezték nemtetszésüket, a várt bérrendezés és a munkateher-csökkentés máig nem valósult meg.

„Sok pedagógus gondolkodik azon, hogy mi lesz szeptembertől, lesz-e végre változás, az elkeseredettség napról napra nagyobb” – jelentette ki a PSZ alelnöke.

Felidézte: az elmúlt hetekben több iskola is jelezte, hogy amennyiben a nyáron sem lesz előrelépés, akkor a náluk tanító pedagógusok jelentős része nem fogja felvenni a munkát, és nem fog részt venni az őszi érettségihez kapcsolódó munkálatokban. Az érdekvédő úgy véli, hogy a tavaszi polgári engedetlenségi akciókkal ellentétben az ősztől induló kezdeményezésnek már lenne súlya, a munka megtagadása ugyanis nemcsak egy-egy napra korlátozódna, hanem huzamosabb ideig tartana, „amire már a kormánynak is fel kell figyelnie”.

Gosztonyi Gábor egy másik kezdeményezésről is beszélt, melynek lényege, hogy a tanárok letétbe helyezik a felmondásukat, abban bízva, hogy így változást érhetnek el a közoktatásban.

Már több száz pedagógus letétbe helyezte a felmondását, de változás nélkül a nyári szünetben ez a szám tovább emelkedhet, főleg, hogy ezekben a hetekben sokan más munkákba is belekóstolnak. Nem tudjuk, mire vár a kormány

– jelentette ki a szakszervezeti alelnök.

Az Index a legutóbbi Kormányinfón Gulyás Gergelyt kérdezte arról, hogy pontosan milyen béremelésre számíthatnak a pedagógusok. A Miniszterelnökséget vezető miniszter jelezte, hogy a korábbi kommunikációnak megfelelően az uniós forrásokból háromszor tíz százalékot emelnének – de ebbe már beleszámítanák az idei tízszázalékos bérpótlékemelést is. A politikus hangsúlyozta, hogy szeretnének ennél többet is emelni, „mert a követelés jogos”, de hogy nemzeti forrásból mire lesz lehetőség, egyelőre nehéz megmondani.

Nem sok bizakodásra ad azonban okot, hogy Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár a választások utáni első sztrájktárgyaláson kijelentette, hogy az uniós források hiánya miatt csúsznak a pedagógusbérek.

„Mi úgy látjuk, hogy ez csak egy újabb kifogás, sajnos a kormány továbbra sem kezeli stratégiailag fontos ágazatként az oktatást” – mondta Szabó Zsuzsa, majd jelezte, hogy a munkát ettől függetlenül a nyáron is folytatják.

A Holdról is látszik a tanárhiány

Mint arról korábban beszámoltunk, múlt héten tanévzáró kerekasztal-beszélgetést tartott a PSZ, ahol számok, adatok segítségével szemléltették az oktatás legégetőbb problémáit. A szakszervezet egyebek között a következőkre hívta fel a figyelmet:

Totyik Tamás, a PSZ alelnöke az eseményen azt mondta, hogy szerinte ezek a problémák a Holdról is látszanak, de tulajdonképpen már annak is örülne, ha a Belügyminisztériumban meghallanák a segélykiáltásokat.

(Borítókép: Sean Gallup / Getty Images)

Rovatok