Felértékelődött az adományozás jelentősége a magyarok szerint a Covid és a szomszédunkban dúló fegyveres konfliktus hatására. Ugyan a leginkább elterjedt támogatási forma a személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlása, rengetegen segítenek a rászorulókon tárgyi adományokkal, valamint szervezeteknek adott kisebb-nagyobb összegekkel.
A magyar felnőttek 81 százaléka szokott adományozni valamilyen módon – derült ki az OTP szerkesztőségünkhöz eljuttatott felméréséből. A lakosság 48 százaléka szerint a koronavírus és az orosz–ukrán háború hatására felértékelődött az adományozás jelentősége.
A legjellemzőbb támogatási forma a személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlása a segélyszervezeteknek (48 százalék), de gyakori a tárgyi adományozás is (36 százalék), amikor ruhákkal, élelmiszerrel vagy játékokkal segítik a rászorulókat.
Azok a felnőttek, akik rendszeresen adományoznak szervezeteknek, jellemzően maximum havi 5000 forint értékben teszik ezt (67 százalék). Ebből 25 százalék 1001 és 5000 forint között, 22 százalék 501 és 1000 forint között, és 20 százalék az, aki rendszeresen mikroadományokkal, azaz 100–500 forinttal támogatja a szervezetek működését, munkáját.
Az OTP Bank lehetőséget teremt a digitális banki csatornáin, valamint az ATM-automatáin keresztül mikroadományok felajánlására. Pár száz forintos adomány egy magánembernek nem jelentős összeg, de sok ezer 100 forintos adomány egy szervezet, alapítvány életében már meghatározó jelentőségű lehet. A mikroadományok a támogatott szervezet számlájára érkeznek.
Az OTP Bank digitális adományozási felületein keresztül a Magyar Máltai Szeretetszolgálat számára már
több mint 100 millió forint gyűlt össze az ukrajnai menekültek támogatására.
Ez az összeg 100-200-500 forintos felajánlásokból gyűlt össze – hangsúlyozta a mikroadományok erejét Szabó Dóra, az OTP Bank CSR csoportvezetője. A felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke beszámolt a 2019 óta zajló felzárkóztatási programról, amelyről az Index összefoglalóját ide kattintva érheti el.
A felmérésből kiderült az is, melyek a mikroadományokkal legjobban támogatott adományozási célok:
A mentális fogyatékossággal élőket a válaszadók három százaléka jelölte meg az első helyen, a menekültek segítését és az integrációs törekvéseket két-két százalék támogatná a leginkább.
(Borítókép: A Budapest Bike Maffia és az Age of JHope adománygyűjtése ukrajnai rászorulóknak 2022. február 27-én. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)