Az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége Váradi András, az MTA kutatója, a Stádium 28 Kör alapító tagjaja volt, aki a politika tudományra gyakorolt hatásáról beszélt.
Az ATV Egyenes beszéd című műsorának csütörtöki vendége Váradi András biokémikus az MTA doktora, a Stádium 28 kör alapítója, akik a társadalmilag fontos döntésekről nyilvánulnak meg a tudomány szempontjából. „A naplemente ideje jobban leírható, mint a járvány terjedése, vagy a szelek mozgása. Az a tudomány szempontjából helyes megállapítás volt, hogy délben 20 százalék valószínűséget láttak a vihar bekövetkeztére” – magyarázta a szakértő.
„Ha van valaki, aki felelős azért, hogy döntsön arról, hogy lesz-e tűzijáték, akkor annak kell viselni a felelősséget, de ezek nem a meteorológusok, ők csak szakmai megállapítást tettek” – Váradi András szerint nem szakmai, hanem nyers politikai döntésről volt szó, akár bosszúállás, akár felelősség áthárítás történt.
Az MTA doktora úgy véli, hogy elsősorban megfélemlítésről volt szó, ami különösen hátrányosan hatott a meteorológia megítélésére.
„Egyetlen eset alapján nem lehet szakmai kifogást emelni, az más, ha hosszú évek alatt száz viharjelzésből csak 20 vált be” – fejtette ki a biokémikus professzor, aki hozzátette, hogy Palkovics Lászlónak mint tudós embernek tisztában kell lennie a valószínűség fogalmával. Váradi András úgy véli, hogy augusztus 20-án túlzott elvárás volt a meteorológusok felé.
Amint azt lapunk is megírta, augusztus 22-én Palkovics László technológiai és ipari miniszter indoklás nélkül felmentette Radics Kornéliát és Horváth Gyulát, az OMSZ elnökét és a szervezet szakmai elnökhelyettesét.
A Climate Without Borders közleményében 42 ország 65 meteorológusa fejezte ki szolidaritását.
(Borítókép: Szabó Réka / Index)