Ha szerda estig nem születik a sztrájkolók küldöttei és a BKM (Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.) vezetése között megállapodás, akkor a főváros vezetése a katasztrófavédelemtől kér segítséget. A főpolgármester-helyettes szerint az is könnyen elképzelhető, hogy a sztrájk szerdára a többi telephely munkavállalóira is átterjed.
Ami az FKF Ecseri úti telephelyén zajlik, az sztrájk. Politikai értelemben így minősítette Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a szemétrakodók és kukásautó-vezetők döntését, amely szerint nem veszik fel a munkát. A munkabeszüntetésben egyelőre 100-150 munkavállaló vesz részt, azonban Kiss Ambrus elképzelhetőnek tartja, hogy az elkövetkezendő napokban más telephelyekre is átterjedhet a sztrájk, amelynek hátterében rendkívül magas béremelési igény húzódik meg.
Karácsony Gergely helyettese leszögezte: a főváros vezetése nem avatkozik bele a tárgyalásokba, de figyelemmel kísérik. Azt is aláhúzta, hogy
Bár a főváros betartotta a szakszervezetekkel kötött bérpolitikai megállapodást, és végrehajtották a BKM-nél az átlagosan 15 százalékos béremelést, az adott összeget mára lenullázta a rezsibomba.
A szemétszállítás közszolgáltatás, a hulladékot valakinek el kell vinnie – szögezte le.
Délben kezdődött el a tárgyalás a Budapest Közművek Nonprofit Zrt. és a sztrájkolók delegációja között, Budapest vezetése ezeken az egyeztetéseken nem képviselteti magát. Amennyiben a tárgyalás elhúzódik vagy nem vezet eredményre szerda estig, a katasztrófavédelemhez fordulnak. A főpolgármester-helyettes ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a tárgyalóasztal mellől hiányzik a szolgáltatást megrendelő szereplő, az állami kukaholding képviselője.
Kiss Ambrus azt is jelezte, hogy a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) évi ötmilliárd forinttal kevesebbet oszt vissza a szemétszállítást végző fővárosi cégnek, mint amennyit a budapestiektől begyűjt szemétdíj címszó alatt. Ezt a hiányt a fővárosnak máshonnan kell előteremtenie.
Ha ezt a pénzt a kukaholding biztosítaná, már most másképp állnának a tárgyalások
– tette hozzá, jelezve, hogy az említett éves ötmilliárd hiány évről évre összeadódik. A probléma nagyságát érzékeltetve megállapította, hogy összesen csak a fővárosi szemétszállítás bérköltsége 17 milliárd forint.
Az – egy idő után – akár négyszázezer forintot is elérő fizetés ígéretére a főpolgármester-helyettes úgy reagált, hogy ilyen ígéretük nem volt a dolgozók számára. 2021-ben a rakodók átlag bruttó bére 245 ezer forint volt, ez emelkedett január elsejétől 282 ezer forintra. A szóban forgó követelt összeg 86 százalékos bérnövekményt jelentene a főváros számára Kiss Ambrus kalkulációja szerint, ennek teljesítéséhez meg kellene duplázni a bérkeretet.
Én most szövetséget ajánlok az dolgozóinknak: álljunk ki közösen azért, hogy az állami Kukaholding adja vissza Budapestnek, amivel tartozik, és akkor nem csak akarunk, de tudunk is az inflációtól és rezsiemeléstől sújtott dolgozóknak segíteni.
– reagált Karácsony Gergely főpolgármester a történtekre közösségi oldalán.
Amint arról korábban az Index beszámolt, akár 450 ezer forintot is kaphatnak azok, akik kukásnak állnak, igaz, nem Budapesten, hanem a Duna-Tisza közi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.-nél.
(Borítókép: Konténeres lakossági hulladékgyűjtés a Domokos Lajos utcában. Fotó: Oláh Tibor / MTI)