A 44 százalékos élelmiszer-infláció és az energiaválság miatt szorult helyzetbe kerültek a közétkeztető cégek, emiatt akár tovább is nőhetnek a menzaárak a magyar óvodákban és iskolákban.
A szakma 30 százalék körüli szolgáltatásidíj-emelést jósolt, de általánosságban 20 százalék körüli drágulásról állapodtak meg az önkormányzatokkal kapcsolatban álló cégek – valahol csak két lépcsőben valósul meg az áremelkedés.
Az élelmiszer-infláció rendkívül megterheli a menzai cégek gazdálkodását, mivel azok rá vannak szorulva az élelmiszer-felvásárlásra.
Sáfár Ferenc, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) közösségi étkeztetési szekciójának vezetője úgy fogalmazott, az árak tervezhetetlensége nagy problémát jelent. Elmondása szerint általános jelenséggé vált, hogy a cégek néhány nappal az esedékes emelés előtt értesülnek csak az új árakról, amikor az aktuális étlapot már összeállították.
A Világgazdaságnak nyilatkozó szakértő hozzátette, hogy az infláció és az energiaárak emelkedése nyomán a cégek elveszítették az alkupozíciót az élelmiszer-beszállítókkal szemben. „Az éves inflációs adatokra vár a szektor egy része, aki viszont nem ehhez kötötte az automatikus idei díjemelést, most komoly alkudozásra kényszerülhet” – fűzte hozzá Sáfár Ferenc.
Az adott önkormányzat pénzügyi helyzetétől is nagyban függ, hogy az óvodai étkezési díj, valamint az iskolai étkezés ára hogyan változik idén, és egyelőre az sem világos, hogy a gyermek-közétkeztetés emelkedő költségeiből mennyit képesek átvállalni az önkormányzatok.
Egy-egy iskolai ebédért az állami intézményekben többnyire 500–800 forint közötti összeget kell fizetniük a szülőknek, ami már az önkormányzatok által támogatott ár – írja a VG.
(Borítókép: Komka Péter / MTI)