A Belügyminisztérium nemrég társadalmi egyeztetésre bocsátotta azt a jogszabálytervezetet, amely lehetővé tenné a tanárok tevékenységének megfigyelését technikai eszközök segítségével, sőt a számítógépükön található adatokhoz is hozzáférhetne a munkáltató. A Pedagógusok Szakszervezete szerint az elektronikus megfigyelés alkotmányos jogokat sért.
A pedagógusok munkája nem ér véget az iskolában, otthon még rengeteg adminisztratív munka vár rájuk. Egy új jogszabálytervezet szerint technikai eszközökkel lehetne ellenőrizni, hogy éppen mivel foglalkoznak a tanárok, a magánéletüket azonban tiszteletben tartanák.
A köznevelési státusztörvény szövege szerint „a technikai eszköz alkalmazásának megkezdése előtt írásban tájékoztatja a munkavállalót a fenntartó, aki a számítástechnikai eszközön tárolt, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonnyal összefüggő adatokba tekinthet be”.
Az RTL Híradó megszólaltatta a törvénytervezettel kapcsolatban Totyik Tamást, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnökét, aki szerint
az elektronikus megfigyelés alkotmányos jogot sért.
Úgy fogalmazott: ez a kezdeményezés a polgári engedetlenséget alkalmazó tanárok tiltakozására adott válasz.
Totyik Tamás azt mondta, ennek a jogszabálytervezetnek az ötlete azért születhetett meg a kormányzat részéről, hogy retorziót tudjon alkalmazni a tanárokkal szemben, ha úgy döntenek, hogy csoportos tiltakozásba kezdenek.
Az Index is beszámolt róla, hogy hétfőn a pedagógusok érdekvédelmi szervezetei Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárral egyeztettek a köznevelést és a pedagógusokat érintő törvénytervezetekről. A találkozón a költségvetési törvény módosítására vonatkozó javaslatról, valamint a pedagógusok foglalkoztatására vonatkozó új jogállási törvény első részéről tárgyaltak a felek. Kiderült, hogy március 9-én tanácskozik a Köznevelés-stratégiai Kerekasztal, március 13-án pedig újabb érdekképviseleti egyeztetést tartanak.
A Demokratikus Koalíció szerint Pintér Sándor rendőrségi módszereket vezetne be az iskolákban. Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő azt nyilatkozta az RTL hírműsorában, hogy a terror és a félelem levegőjét teremtik meg az iskolában a megfigyelésekkel. Hozzátette: önálló oktatási minisztériumra lenne szükség, mert szerinte problémás, hogy egy rendőrtábornok irányítja az oktatást.
Nahalka István oktatáskutató a törvényjavaslattal kapcsolatban azt mondta: a fenntartó által kinevezett intézményvezetők sok területen kapnak többletjogokat.
Az igazgatók fogják minden évben az összes pedagógust értékelni, és szabják meg majd, hogy milyen legyen a fizetése. A legutóbbi tervek arról szóltak, hogy ez csak pozitív vonatkozású lehet
– nyilatkozta az RTL Híradónak Nahalka István.
A riportban emlékeztettek, hogy fegyelmi eljárást követően 20 százalékos fizetésmegvonással sújtható egy tanár, legfeljebb hat hónapra. A Pedagógusok Szakszervezete szerint ezt is direkt a tiltakozó pedagógusokra szabták.
(Borítókép: Totyik Tamás. Fotó: Szollár Zsófi / Index)