A miniszterelnök péntek délután osztott meg egy bejegyzést a Twitteren, amelyben amiatt értetlenkedett, hogy miért kellene felvenni Ukrajnát a NATO-ba. A NATO most reagált a posztra.
Az ügy előzménye az volt, hogy Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára csütörtökön Kijevben kijelentette: „Ukrajnának helye a NATO-ban van, és idővel a mi támogatásunk segít abban, hogy ez lehetővé váljon”. Orbán Viktor erre a kijelentésre egy szóval reagált.
Micsoda?!
– tette fel a kérdést a Twitteren megosztott posztjában.
A hvg.hu EUrológus rovata megkérdezte a NATO-t, hogy mit reagálnak erre. Válaszul a katonai szövetség sajtóosztálya emlékeztetett arra, hogy 2008-ban, a Bukaresti Csúcstalálkozón a NATO állam- és kormányfői a következő nyilatkozatot tették az elfogadott záródokumentumban:
A NATO üdvözli Ukrajna és Grúzia NATO-tagságra irányuló euroatlanti törekvéseit. Ma megállapodtunk abban, hogy ezek az országok a NATO tagjai lesznek.
Tehát a tagállamok már 15 éve elkötelezték magukat Ukrajna NATO-tagsága mellett. Azóta ezt az elköteleződést több alkalommal is megerősítették, többek között a közelmúltban a NATO-külügyminiszteri találkozóján is, április 5-én. A tagállamok nevében akkor a főtitkár azt mondta: „Ukrajna jövője az euroatlanti családban van” – közölték a NATO sajtóosztályának munkatársai a hvg.hu-val.
Mindemellett a brüsszeli Politico a saját cikkében elismerte, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása érzékeny témának számít, mivel a folyamatban lévő háború miatt a NATO-tagállamok többsége – beleértve az Egyesült Államokat is – egyelőre nem támogatja azt, hogy előrelépés történjen Ukrajna csatlakozása ügyében.
Velük szemben néhány tagállam – elsősorban a NATO keleti szárnya – azt szeretné, ha a NATO felgyorsítaná Ukrajna csatlakozását. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyébiránt meghívót kapott a NATO következtető csúcstalálkozójára is, amelyet júliusban rendeznek meg Litvániában. Egyelőre kérdéses, hogy azon a találkozón milyen kontextusban kerül elő Ukrajna csatlakozása.
A magyar miniszterelnök értetlenkedése azért is lehet meglepő, mert Orbán Viktor 2008-ban – az említett dokumentum keletkezésekor – még egyértelműen azt szorgalmazta, hogy Ukrajnát mielőbb fel kell venni a NATO-ba.
Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője például egy 2008. augusztusi sajtótájékoztatón – amelyről az MTI számolt be – arról beszélt: Orbán Viktor levelet írt Grúzia, Ukrajna, Lengyelország, valamint három balti állam vezetőinek, amelyben elítélte a Grúzia elleni orosz katonai agressziót. A korabeli tudósításban az is olvasható:
A Fidesz külügyi kabinetvezetője azt mondta, hogy levelében Orbán Viktor arra is utalt, hogy Grúziát és Ukrajnát minél előbb fel kellene venni [a] NATO tagjai közé. Mint mondta, ugyanaz az orosz kampány indult el most Ukrajna tekintetében, mint a konfliktus előtt Grúziával szemben, így nem lehet kizárni, hogy Oroszország hasonló eszközöket alkalmaz a Krím-félszigettel és a Donyecki-medencével kapcsolatban, mint Dél-Oszétia és Abházia ügyében.
Egy szintén 2008-as kerekasztal beszélgetésen, a NATO külügyminisztereinek tanácskozása előtt ugyancsak arról beszélt, hogy fel lehetne gyorsítani Grúzia és Ukrajna felvételét NATO-ba.
A háború fejleményeit pénteken is percről percre közvetítjük ebben a cikkünkben.