Egy új törvényjavaslat iparbiztonsági hozzájárulás fizetésére kötelezné az üzemeltetési engedéllyel rendelkező atomerőműveket és azokat a veszélyes anyagokkal foglalkozó magyar üzemeket, amelyek környezetében lakossági riasztórendszer működik. Ebbe a körbe beletartozhatnak az akkumulátorgyárak is.
A hozzájárulás mértéke az előző évi nettó árbevétel 0,042 százaléka, vagyis a nagy forgalmú cégek esetében ez több millió forintot jelentene – derül ki a parlament.hu-ra felkerült törvénytervezetből.
Amennyiben nem kerül sor kifizetésre, akkor az iparbiztonsági hozzájárulás adók módjára behajtandó köztartozássá avanzsál.
„Az iparbiztonsági hozzájárulás a hivatásos katasztrófavédelmi szerv központi szervének saját bevételét képezi, mely a hivatásos katasztrófavédelmi szervnél az iparbiztonsági feladatok ellátásához szükséges radiológiai távmérő hálózat, a Paks és 30 kilométeres körzetében lakossági riasztórendszer, továbbá a veszélyes üzemek környezetében meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztórendszer, illetve az iparbiztonsági feladatellátásához alkalmazott, telepített és mobil eszközök üzemeltetési és fejlesztési költségeire használható fel” – olvasható a törvényjavaslat általános indoklásában.
Többek között Debrecenben, Gödön, Iváncsán, Komáromban, illetve Gödöllőn is működnek, illetve működni fognak majd akkumulátorgyártáshoz köthető üzemek, emellett pedig Magyarország válik Kína legnagyobb vegyianyag-elosztóközpontjává.
Bár lapunk úgy értesült, hogy az Óbudai Egyetem olyan kar létrehozását tervezi, amely kifejezetten a Magyarországra települő akkugyárak mérnökigényét szolgálná ki, az intézmény ezt határozottan cáfolta.
Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár azt mondta, a kormány célja egy olyan magyar akkumulátor-értéklánc létrejöttének támogatása, amely egyrészt támogatja a munkahelyek és a családok védelmét, másrészt magas magyar hozzáadott értékű szolgáltatásokra és termelésre, valamint a nemzetközi és nemzeti szereplők közös értéktermelésére épül.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium mindemellett kiemeli: Magyarország a világ 4. legnagyobb akkumulátoripari hatalma lehet Kína, az Egyesült Államok és Németország után.