Hivatali visszaélés miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést teszt a fővárosi önkormányzat. Kiss Ambrus szerint négymilliárd forint maradt a főváros számláján. Varga Mihály úgy látja, hogy gond van a számokkal.
„Novemberben a Fővárosi Törvényszék azonnali jogvédelmet biztosító döntése ellenére 5,6 milliárdot vett le a Magyar Államkincstár (MÁK) az önkormányzati számláról, és már bejelentette, hogy decemberben további 3,87 milliárdra tartanak igényt, holott a per még nem zárult le” – idézi Kiss Ambrus főpolgármester-helyettest a Népszava.
Kiss szerint a főváros számláján csütörtök reggelre csupán 4 milliárd forint maradt. A MÁK a szolidaritási adót akarja beszedni a fővárostól. Az önkormányzat megtagadta az adó befizetését, mert egyrészt jogsértőnek, másreszt aránytalannak tartotta annak mértékét. A MÁK és Budapest közötti per jelenleg is zajlik, és ahogyan arról szeptemberben beszámoltunk, a főváros jogvédelmet kapott a bíróságtól.
Olvasom, hogy a főpolgármester-helyettes állítása szerint ma reggelre 4 milliárd forint maradt a Főváros számláján. Ehhez képest a Főváros saját beszámolója szerint szeptember 30-án még 113 milliárd forint volt a számláján. Mindez azután, hogy idén rekordösszegű, 250 milliárd forint iparűzési adót szedett be a Főváros. Hová lett a pénz?
– reagált a hírre Varga Mihály pénzügyminiszter.
Karácsony Gergely még júniusban jelentette be, hogy Budapest fellebbez a szolidaritási hozzájárulás ügyében hozott első bírósági döntés ellen. Karácsony szerint érdemi bírósági eljárásban a főváros be tudná bizonyítani, hogy miért jogsértő a szolidaritási hozzájárulás mértéke és beszedése. Varga Mihály akkor üdvözölte a bíróság döntését, és azt írta, hogy Karácsony csődbe vitte a fővárost.
„Fellebbezünk a szolidaritási hozzájárulás ügyében hozott elsőfokú bírósági döntés ellen!” – közölte közösségi oldalán Karácsony Gergely főpolgármester, aki bejegyzésében emlékeztetett, hogy a Fővárosi Önkormányzat több mint egy hónapja indított pert a Magyar Államkincstár ellen a szolidaritási hozzájárulás összegének megemelése miatt. A főpolgármester korábban többször kijelentette, hogy Budapest nemes egyszerűséggel nem hajlandó befizetni az emelt adó összegét.
A Fővárosi Törvényszék első fokon, nem jogerősen a keresetet annak tartalmi vizsgálata nélkül visszautasította, arra való hivatkozással, hogy nincs hatásköre vizsgálni az Államkincstár eljárásának törvényességét. Dermesztő jogértelmezés ez, hiszen a közigazgatási cselekvések jogszerűségének vizsgálata még az Alaptörvény szerint is a bíróságok hatáskörébe tartozik
– fogalmazott bejegyzésében Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint érdemi bírósági eljárásban a főváros be tudná bizonyítani, hogy miért jogsértő a szolidaritási hozzájárulás mértéke és beszedése. Később újabb fejezet nyílt a főváros és a kormány háborújában, amikor a bíróság arról döntött, hogy az államkincstár nem vonhatja le a fővárostól a be nem fizetett adót, ekkor már az állam fellebbezte meg az ítéletet.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ekkor arról beszélt, hogy az Államkincstár nyilván fellebbezéssel fog élni, és az állam nem fog belenyugodni a jogvédelemről szóló döntésbe. Gulyás szerint a jogvédelem nem is érinti azt a pert, ami arról szól, hogy Budapestnek be kell fizetnie a szolidaritási hozzájárulást.
Nem tudok elképzelni egy olyan bírósági döntést, ami egy jogszabályban szereplő adófizetési kötelezettség befizetése alól mentesít egy intézményt vagy önkormányzatot
– mondta Gulyás Gergely. „Érzi a bíróság is, hogy nincs ez rendjen. Innentől kezdve az állam nem tudja inkasszóval a számlánkról levonni ezt a pénzt. Nyilvánvaló, hogy egy azonnali jogvédelem nem pernyereség, de arra jó, hogy legalább likviditási szempontból kicsit levegőt vehessünk” – mondta el a jogvédelem megállapításának idején a főváros álláspontját a kérdésben Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.