Óbuda-Békásmegyer polgármestere, Kiss László kijelentette: felelősségre kell vonni azokat, akik valamilyen formában bűnrészesei a bicskei gyermekotthonban történt pedofil-botránynak. Az ügy kivizsgálására létrehozott bizottságot lehetőségnek nevezte, hogy szembenézzenek a szörnyűségekkel, és hogy a jövőben ehhez hasonló esetek ne fordulhassanak elő.
Óbuda-Békásmegyer polgármestere a Budapest Városháza Facebook-oldalon megosztott közvetítésben beszélt a bicskei gyermekotthonban történt pedofil-ügy kivizsgálására létrehozott vizsgálóbizottságról. Mint arról az Index is beszámolt, egyetértés alakult ki a főváros bal- és jobboldala között abban, hogy ami a bicskei gyermekotthonban 2011-ben történt, az súlyos működési zavarokra utal. Ennek belátása után Karácsony Gergely főpolgármester egy eseti vizsgálóbizottság felállítására tett javaslatot.
Kiss László arról számolt be pénteken, hogy ez a bizottság hétfőn megkezdi működését. Felszólalásában a kegyelmi ügyre tért ki először, amelyben Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmet adott K. Endrének, az elítélt pedofil V. János bűnöző bűntársának. A döntés nagy port kavart, így Novák Katalin, majd Varga Judit lemondott posztjáról, később pedig Balog Zoltán is lemondott a református zsinat lelkészi elnöki tisztségéről, azonban püspöki címét megtartotta.
Óbuda-Békásmegyer polgármestere úgy fogalmazott, magát az ügyet és annak körülményeit homály fedi, mint ahogy azt is, hogy ki tudott először a baljós jelekről 2011-ben.
Ez az ügy arról szól, hogy akinek hatalmuk van, mit tehetnek meg és mit nem tettek meg
– jelentette ki Kiss László, aki úgy folytatta, szerinte az ügyben változatos magyarázatokat és „mosakodásokat” lehetett hallani, de a hangsúly az áldozatokon van, és azon, hogy ki hogyan használta hatalmát egy gyermekotthonban.
„A közgyűlés az áldozatok oldalára áll az elkövetőkkel szemben” – tette hozzá a polgármester, aki az eseti vizsgálóbizottság felállítását egy lehetőségnek nevezte, amely által szembenézhetnek a szörnyűséggel, ami a bicskei gyermekotthonban történt. Úgy fogalmazott, a bizottság arra is lehetőség, hogy azok, akiknek felelősségük van az ügyben, bocsánatot kérjenek az áldozatoktól.
Mint hangsúlyozta, azoknak is bocsánatot kell kérniük, akiknek valamilyen formában részük van Vásárhelyi János 2015-ös, Bárczy István-díjjal való kitüntetésében. A díjazásról csütörtökön Tarlós István korábbi főpolgármester is nyilatkozott, aki kijelentette: hülyeség volt kitüntetést adni a bicskei gyermekotthon igazgatójának.
Kiss László a bizottság felállításáról elmondta, azt szeretné, ha ez a bizottság a lehetőségek bizottsága lenne, amely az áldozatokért dolgozik, és nincs köze a politikai játszmákhoz. Mint mondta,
javaslatot tesz egy konkrét cselekvési terv kidolgozására, amely a gyermekjóléti rendszer megújítását tűzi ki célul.
A polgármester közölte, a tervek szerint a bizottság hétfőn négy órakor ül össze, az ülés keretében pedig elfogadják a menetrendet, valamint megegyeznek arról, hogy kiket és miről szeretnének meghallgatni az ügyben. Mint hangsúlyozta,
ezt a munkát március végéig, legkésőbb április elejéig be szeretnék fejezni, hogy még a választások előtt döntést tudjanak hozni.
Kiss László végül azt is elmondta: elnökként ügyel majd arra, hogy az ülést ne a pártpolitika határozza meg, hanem a történtekkel való szembenézés és a bocsánatkérés lehetőségei.
Mint írtuk, a kegyelmi botrány után a magyar állam szigorításokat vezet be a gyermekvédelmi területen. Az első kormányrendelet már ki is jött: pszichológiai alkalmassági vizsgálatot rendelnek el a gyermekotthonok vezetőinél.
A pszichológiai alkalmassági vizsgálaton az alábbi feltételeknek kell megfelelniük az érintetteknek:
A pszichológiai alkalmasságot különböző tesztek és vizsgálatok elvégzésével és a vizsgálat eredményeinek komplex kiértékelésével a vizsgálatot végző pszichológus minősíti.
Ahogy azt Orbán Viktor már bejelentette, minden gyermekotthonra kiterjedő vizsgálatot rendelt el , és – mint kiderült – készül a második gyermekvédelmi törvénycsomag is, tovább szigorodnak a pedofil bűncselekményekre vonatkozó büntetési tételek.
Mint ismert, Novák Katalin köztársasági elnök kegyelmet adott K. Endrének, az elítélt pedofil V. János bűnöző bűntársának, amiről elsőként egy olvasói levél alapján utánajárva a 444.hu írt.
K. Endre helyettese volt V. Jánosnak, a bicskei gyermekotthon igazgatójának, és próbált nyomást gyakorolni a gyerekekre, hogy vonják vissza vallomásaikat és hamisan tanúskodjanak.
Ezek okán K. Endrét kényszerítés minősített bűncselekményért jogerősen 3 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélték, mellékbüntetésként pedig öt évre eltiltották a foglalkozástól és a közügyek gyakorlásától is. Novák Katalin Ferenc pápa látogatására hivatkozva adott kegyelmet az elítéltnek.
V. János több mint két évvel a teljes ítélet leülése előtt feltételesen szabadlábra kerülhetett volna a héten, ugyanakkor a Fővárosi Törvényszék ítélete szerint fegyházban kell maradnia .