Index Vakbarát Hírportál

Nagy lehetőség előtt állnak a magyar egészségügyi startupok

2024. június 26., szerda 06:44

Még másfél hétig, július 7-ig jelentkezhetnek az Európai Unió feltörekvő tagállamaiból, így Magyarországról is előremutató egészségügyi megoldásokat kínáló startupok az EIT Health InnoStars Connect programjába, amelyben tíz kiválasztott juthat finanszírozáshoz, továbbá szakmai támogatással bekapcsolják őket az uniós innovációs hálózatba.

Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet egészségügyre fókuszáló egysége, az EIT Health ismét meghirdette InnoStars Connect programját. Az első fordulóban vezető olaszországi gyógyszervállalatok, a Chiesi Group és a SYNLAB Italy keresik az áttöréssel kecsegtető projekteket olyan területeken, mint a korai diagnosztika, a betegellátás, a gyógyszeradagolás és a ritka betegségek terápiája. Dél- és Kelet-Közép-Euróbából várják a pályázókat, így magyar megoldások is bekerülhetnek a legjobb tíz közé, amelyek segítséget kapnak a piacra jutásban, személyre szabott támogatás mellett finanszírozáshoz juthatnak és csatlakozhatnak Európa legnagyobb, 50 központtal és 2400 partnerrel rendelkező egészségügyi innovációs hálózatához.

A kezdeményezéssel az unió külső régióiban működő startupokat, kkv-kat, kutatókat, egyetemeket, kórházakat akarják összekapcsolni, hogy közösen dolgozzanak forradalmi innovációk kifejlesztésén és megvalósításán. A három legjobb csapat az EIT Health InnoStars Grand Final keretében pénzdíjért is megméretheti magát, ami a tavaly novemberi nagydöntőben az első három helyezett számára 25, 15, illetve 10 ezer eurós támogatást jelentett. 

Miért fontos ez a magyaroknak?

Az itthoni szereplőknek pedig azért is különösen fontosak az ilyen lehetőségek, mert korábbi felmérésük szerint a magyar startupok pont az uniós források megszerzésében teljesítettek alul a feltörekvő tagállamok sorában.

Konzorciumként külföldi partnerekkel összefogva nagyobb esélyünk lenne a pályázatok elnyerésére

– értékelte Pongrácz Ferenc, az EIT Health regionális igazgatója. Annál is inkább, mert technikailag jó megoldásokkal jönnek elő a magyarok, az induló vállalkozások a vizsgált térségben sikeresebbek a piacra lépésben és a külső források bevonásában, viszonylag sok embert foglalkoztatnak – ismertették a jelentésben.

„A tanulmány rámutat, hogy Magyarország jelentős potenciállal rendelkezik olyan egészségügyi innovációk előmozdításához, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az európai polgárok tovább és egészségesebben éljenek” – mondta a kutatásról Hild Imre, a világpiacra törő cégeknek tanácsokat adó Global Class magyarországi vezetője. Nemzetgazdasági haszna is van a fejlettebb innovációs közösségnek, ami elősegíti a digitalizáció terjedését, mindezzel a McKinsey elemzése szerint nagyjából 0,6-1,3 milliárd euró hasznosulhat a helyi gazdaságban.

„Az InnoStars Connect tökéletesen példázza gyakran hangoztatott mondásunkat, hogy senki sem képes egyedül innoválni. Ezzel az izgalmas új programmal megnyitjuk az ajtókat a magyar újítók előtt, hogy friss erőforrásokhoz és tudáshoz jussanak, és ami a legfontosabb, hozzáférjenek a hálózatunkon belüli kapcsolatokhoz, amelyeken keresztül ígéretes megoldásokat fejleszthetnek ki az égető egészségügyi kihívásokra” – mondta el Sarah Haddadin, az EIT Health InnoStars RIS innovációs vezetője és a program vezetője.

Úttörő megoldásokra várva

A Chiesi Group kutatásorientált globális biogyógyszerészeti vállalatcsoport a programhoz csatlakozva három területen keres úttörő megoldásokat: légzőszervi egészség (AIR), a ritka és rendkívül ritka betegségekben szenvedő betegek kezelése (RARE), valamint az egészségügyi szakemberek által nyújtott speciális ellátást támogató termékek és szolgáltatások, illetve a fogyasztók által nyújtott önellátás (CARE). A következő területeken várják a pályázatokat:

a) Innovatív terápiás megközelítések/megoldások 

b) Innovatív digitális egészségügyi megoldások

Az olasz gyógyszervállalat Nyílt Innováció és Kompetencia vezetője, Fabrizio Conicella elmondta, hogy a felsorolt területeken a jobb ellátási modellek érdekében határaikon túl is keresik a kiemelkedő tehetségeket, így Magyarországról is várják a pályázatokat.

Bolygónk és az emberek egészsége szorosan összefügg, és mindkettő számos kihívással néz szembe. Ám hisszük, hogy együttes erővel szembe tudunk nézni ezekkel a kihívásokkal, és egészségesebb jövőt teremthetünk mindenkinek

– hangsúlyozta.

A SYNLAB Italy Európa vezető diagnosztikai vállalata a pályázat keretében keresi a fejlett technológiákat szolgáltatásaik bővítése érdekében, beleértve a tesztelési módszerek fejlesztését is. „Óriási potenciált látunk az innovatív diagnosztikai biomarkerek és technológiák terén, amelyek forradalmasíthatják az egészségügyi ellátást” – fogalmazott Maurizio Ferrari, a cég orvosigazgatója, hozzátéve, hogy erre reflektálva keresik a kreatív megoldásokat a programban Európa-szerte. 

Ki és hogyan pályázhat?

Az InnoStars Connect programra a kihívásokhoz kapcsolódó innovatív megoldásokkal rendelkező startupok, kkv-k, kórházak, egyetemek és kutatóintézetek jelentkezését várják egész Európából. A támogatható pályázóknak TRL 5 (releváns környezetben validált technológia) és TRL 7 (rendszerprototípus bemutatása működési környezetben) közötti érettségi szintű megoldással kell rendelkezniük, és készen kell állniuk a nyílt innovációs keretrendszerben való együttműködésre.

„A programhoz való csatlakozással hozzáférést kapnak egy kiterjedt hálózathoz, és olyan erőforrásokhoz juthatnak hozzá, hogy gyümölcsöző együttműködéseket alakíthatnak ki Európa vezető egészségügyi innovátoraival” – ismertette az EIT Health, hozzátéve, hogy bővebb információt az érdeklődők honlapjukon találnak, ahol pályázhatnak is a programba. Az uniós szervezet Kelet-, Közép- és Dél-Európa 11 országában eddig már 2500 egészségügyi startupot támogatott abban, hogy 1,9 milliárd eurónyi tőkebefektetésre legyenek érdemesek, és közreműködésükkel 113 egészségügyi megoldás lett piacképes. 

Hazai sikertörténetek

A HandInScan, a mesterséges intelligencia segítségével kézfertőtlenítés-ellenőrző scannert kifejlesztett startup az állami támogatás mellett 2,5 millió eurónyi uniós finanszírozást is elnyert, több hazai és külföldi kórházban alkalmazzák műtétek és labormunka előtti kézhigiénia-ellenőrzésre.

A Turbine magyar kutatói mesterségesintelligencia-algoritmusok hajtott, a virtuális térben létező emberi sejtek fejlett digitális modelljeit hozták létre, hogy az onkológiában alkalmazott preklinikai modellezés eredményeinek javításával növeljék a gyógyszerek kifejlesztésének hatékonyságát. A szoftverrel gyorsan korlátlan számú kísérletet lehet lefuttatni, ami a hagyományos laboratóriumokban nem lenne lehetséges. Ma már a legnagyobb értékű hazai startupok között szerepel.

Az IT-Medicine olyan eszközt fejleszt Fetal Health néven, amely a terhesség végén és a szülés alatt az EEG- és az EKG-hullámok mérésével figyelmezteti az orvosokat, ha a magzat nem kap elegendő oxigént. A startup a 2020-as InnoStars Awards döntőseként szintén sikeres tőkebevonást hajtott végre. 

A legutóbbi dobogósok

Az EIT Health InnoStars novemberi nagydöntőjében a fődíjat portói orvostanhallgatók Orgavalue nevű küldetése nyerte, amelyet a szervátültetési várólisták redukálására fejlesztettek ki, kezdetben a májátültetésekre fókuszáltan. Biomérnöki tervezéssel személyre szabottan, speciális módszerrel csökkentik a szerv kilökődési kockázatát.

A második helyezett szintén portói csapat volt, a BEAT Therapeutics kutatói kifejlesztettek és szabadalmaztattak egy új anti-tumorágenst, a BBIT20-at, amely megzavarja a rákos sejtek létfontosságú útvonalát és gátolja azok DNS-javítását. A preklinikai modellek a kemoterápia és a célzott terápiákhoz képest 4-20-szor nagyobb hatékonyságot mutattak, alacsonyabb dózisban és biztonságosabb profillal. 

A harmadik helyet a barcelonai Vall d′Hebron Kutatóintézet spin-off vállalata, a D-Sight szerezte meg. Kutatócsoportjuk új terápiás megközelítést fejlesztett ki a korai szakaszban diabéteszes retinopátiára, a cukorbetegség szövődményeként kialakuló látásromlásra, amely vaksághoz is vezethet. A betegség előrehaladott stádiumára szitagliptin szemcseppekkel ígérnek költséghatékonyabb és kevesebb szövődménnyel járó kezelést a jelenleg elérhető invazív terápiákkal szemben.

Rovatok