A Népszava értesülése szerint újabb Magyarországnak járó támogatásokat függeszthet fel az Európai Bizottság (EB) a szuverenitásvédelmi törvény miatt. A brüsszeli testület szerint a jogszabály aláássa a civil tér működését. az üggyel kapcsolatban az Index kérdéseket küldött a kormánynak.
A szuverenitásvédelmi törvénnyel kapcsolatban is alkalmazni fogja az Európai Bizottság (EB) a felzárkóztatási (kohéziós) támogatások odaítéléséhez kötött feltételrendszert – mondta a Népszava tudósítása szerint Didier Reynders igazságügyi biztos egy háttérbeszélgetésen.
A biztos kihangsúlyozta: több mint egy éve hasonló döntést hoztak az úgynevezett gyermekvédelmi törvény és más, az Európai Unió (EU) alapértékeit sértő magyarországi jogszabály miatt. Ezekért jelenleg csaknem 2,4 milliárd eurót blokkolnak a hazánknak járó kohéziós forrásokból.
Mint írják, a mostani költségvetési ciklusban bevezetett feltételrendszer alapja, hogy a tagállamok csak akkor kaphatnak az EU fejlesztési támogatásaiból, ha a felhasználásuk alatt tiszteletben tartják a közösen elfogadott szabályokat és a közösség Alapjogi Chartájának az előírásait.
A szuverenitásvédelmi törvénnyel szemben indított kötelezettségszegési eljárásban az EB azt állapította meg, hogy sérti az EU demokratikus értékeit, és szembemegy az Alapjogi Chartájában foglalt alapvető jogokkal, többek között a magán- és családi élet tiszteletben tartásával, illetve a személyes adatok védelméhez való joggal.
A politikus elmondta: az EB a kötelezettségszegési eljárással párhuzamosan felfüggesztheti a felzárkóztatási pénzek egy részét is a jogszabály miatt. A brüsszeli testület szerdán megjelent jogállamisági jelentése egyébként többször is kitért a szuverenitásvédelmi törvényre, amely szerintük aláássa a civil tér működését.
Didier Reynders igazságügyi biztos kijelentéseivel kapcsolatban lapunk kereste a Miniszterelnökség sajtóosztályát. A Kormányzati Tájékoztatási Központ azt közölte, hogy: „A brüsszeli bürokraták most éppen azért támadják hazánkat, mert úgy gondoljuk, Magyarországnak joga van megvédenie magát a háborús propagandától”.
Jogunk van arra, hogy a külföldről érkező pénzek átláthatóak legyenek és jogunk van ahhoz, hogy a háborús propagandát szolgáló külföldi pénzeket visszautaljuk a feladónak
– válaszolta az Index megkeresésére a Kormányzati Tájékoztatási Központ.