Péntek délelőtt folytatódik azoknak a tanároknak a pere, akiket a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból rúgtak ki polgári engedetlenség miatt. A diszkriminációval kapcsolatban indított jogvita tárgyalásán határozathirdetés várható, amivel pont kerülhet az ügy végére. Az Indexen most összeszedtük, hogyan alakult időrendben a több mint két éve tartó pereskedés.
Palya Tamás, Törley Katalin, Ocskó Emese, Molnár Barbara, Sallai Katalin – ők azok a pedagógusok, akiket a Belső-Pesti Tankerületi Központ 2022. szeptember 30-án elbocsátott, mert a polgári engedetlenség eszközével tiltakoztak.
A rendkívüli felmentést a tanárok nem hagyták annyiban, bírósághoz fordultak, mert álláspontjuk szerint aránytalan és eltúlzott volt az a jogkövetkezmény, amit a tankerület alkalmazott velük szemben. A pedagógusok azóta több tárgyaláson is túl vannak. A jogvita jelentős mozzanata volt, amikor 2023 novemberében harmadik felszólításra Marosi Beatrix, a Belső-pesti Tankerületi Központ akkori vezetője, a kirúgások elrendelője is megjelent a tárgyaláson.
A tisztviselőt Halász Krisztián bíró hallgatta ki, aki elsősorban arra volt kíváncsi, mi indokolta a pedagógusok felmentését. Marosi Beatrix szerint azért bocsátotta el a tanárokat, mert megtagadták a munkát és jogellenes munkabeszüntetésben vettek részt. Arra, mi alapján döntötte el, hogy kinek kell távoznia, azt mondta,
Az órák és az alkalmak számát tekintették mérvadónak, vagyis azokat küldték el, akik a legtöbbet mulasztottak.
Azt viszont nem tudta pontosan megmondani, miért pont öt tanárt választott ki, ha az álláspontja szerint már egy óra elmulasztása is súlyos kötelezettségszegésnek számít. Ezért a bíró arra kérte a tankerületi vezetőt, hogy küldjön egy pontos listát a 2022. szeptemberi eseményekről, amin látszik, ki hányszor mulasztott.
Halász Krisztián ekkor jelezte, hogy a következő tárgyaláson le szeretné zárni a perfelvételt, majd az intézményvezetőt is meghallgatná. A bíró azonban hiába kérte a tankerületi vezetőt, a beadvány csak az utolsó pillanatban érkezett meg hozzá és neveket abszolút nem tartalmazott. Így 2023 decemberében mégsem zárult le a kirúgott tanárok tárgyalásának perfelvételi szakasza.
Marosi Beatrixot pedig néhány hónappal ezután, 2024 május elején leváltották az intézmény megbízott igazgatói posztjáról. A tisztviselő azóta az intézmény szakmai vezetőjeként tevékenykedik, helyét Tóth János vette át.
Legutóbb idén október 11-én tartott ülést a Fővárosi Törvényszék az ügyben. Ám ekkor bíróváltás miatt november 8-ra halasztották a határozathirdetést. Az új bíró, Boda Zoltán elmondta, az előző bíró szerette volna szembesíteni egymással Marosi Beatrixot, a tankerület vezetőjét és Fazekas Csabát, az iskola igazgatóját. De mivel már nem Marosi Beatrix a tankerület vezetője, és így semmilyen jogi kategóriába nem tudták besorolni, ez nem történt meg.
Ám a tankerületi központ új igazgatója, Tóth János sem jelent meg a tárgyaláson, csak a jogi képviselője, akitől a bíró megkérdezte, van-e esély a felek közötti egyezségre. Amire a tankerület jogi képviselője azt felelte, nem lát realitást rá.
Az októberi ülésen a tanárok jogi képviselője, T. Tóth Balázs elmondta, hogy az egyik kulcskérdés a perben az, hogy miért pont ezt az öt tanárt rúgták ki, „miért nem hatot vagy húszat”.
Szerinte ez azért lehetett, mert az országos tiltakozások egyik ismert arcát, Törley Katalint akarták szankcionálni,
„a többiek csak járulékos veszteség”. A tankerület védője szerint azonban ez egy munkaügyi jogvita, és ha bármelyik másik munkáltatónál így viselkednének a munkavállalók, az elbocsátással járna.
A per utóéletéhez tartozik, hogy Fazekas Csaba igazgatói pályázatát nem hosszabbították meg, a perben részt vevő tanárok pedig már nem tanárként dolgoznak.
(Borítókép: Törley Katalin, Sallai Katalin, Palya Tamás, Ocskó Emese, Molnár Barbara, Parrag Györgyi, Dr. Tóth Balázs 2023. április 13-án. Fotó: Papajcsik Péter / Index)