Index Vakbarát Hírportál

Az ünnep szempontjából kulcsfontosságú dologra figyelmeztet a katasztrófavédelem

2024. november 27., szerda 10:38

Csillagszóró a fán, fémtalp nélküli gyertya, silány minőségű, aluljárós fényfüzér vagy kiszáradt karácsonyfa – ezek mind-mind komoly veszély forrásai lehetnek az ünnepek alatt, többek között erre figyelmeztet az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az ünnepek közeledtével.

Az ünnepi időszakban naponta átlagosan óránként keletkezik egy lakástűz, és nagyjából 24 otthonban csapnak fel a lángok. Sokan már az adventi ünnepkör előtt felállítják a karácsonyfát, de egyre több helyen felkerülnek a karácsonyi fények is, vasárnap pedig meggyújtjuk az első adventi gyertyát – figyelmeztet Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője a veszélyekre. 

A katasztrófavédelem közleményéből kiderül, hogy évente 50-60 eset hozható összefüggésbe az adventi koszorúval, ezért érdemes fém alátétes gyertyát venni, mert ellenkező esetben amint leég a gyertya, meggyullad a koszorú is, és ha nem észleljük időben a tüzet, a lángok a bútorokra, majd a szobára is átterjednek.

Akár vásárolunk, akár magunk készítjük az adventi koszorút, ügyeljünk rá, hogy a gyertyák alatt legyen gyertyatüske. Ha nincs ilyen, inkább ne gyújtsuk meg a gyertyákat. A koszorút olyan helyre tegyük, ahol nincsenek éghető tárgyak és anyagok, az égő gyertyát pedig egy percre se hagyjuk felügyelet nélkül – írják. 

Fontos az is, hogy akik elutaznak az ünnepekre, áramtalanítsák azokat a műszaki cikkeket, amelyeket nem szükséges állandóan feszültség alatt tartani. Ezen túl nagy segítség lehet egy füstérzékelő, amely közvetlenül a tűz keletkezésekor hangosan sípol, és már néhány ezer forintért be lehet szerezni. 

Csillagszóró a fán? Felejtsük el!

Fontos figyelembe venni, hogy a karácsonyfának szánt fenyőket jóval a megvásárlás előtt kivágják, így a fűtött lakásban hamar kiszáradnak. Egy kiszáradt fenyő olyan jól ég, hogy ha egy ponton meggyullad, néhány másodperc, és az egész fa, nem sokkal később pedig a környezete is lángokban áll. Késleltetni tudjuk a fenyő kiszáradását azzal, ha díszítésig egy vödör vízben tároljuk, továbbá vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fenyő. Így magasabb a nedvességtartalma, és nehezebben gyullad meg. A katasztrófavédelem arra figyelmeztet, hogy a karácsonyfát fűtőeszköztől és más hőforrástól legalább másfél méterre tegyük. Ne díszítsük gyertyákkal, csillagszórókkal, hagyományos izzójú fényfüzérekkel, inkább LED-égősort tegyünk rájuk, és ezt is kapcsoljuk ki éjszakára.

Ne használjunk silány minőségű, hibás, piacon vagy aluljáróban vásárolt fényfüzéreket, égősorokat, karácsonyi díszkivilágítást. Amelyik terméken van CE jelölés, az megfelel az uniós biztonsági előírásoknak, és tűzvédelmi szempontból is biztonságosabb. Külső helyen csak kültéri fényfüzért használjunk dekorációként. Ha a díszkivilágítás sérült, megtört a vezetéke, vagy a hosszabbítónk hibás, eldeformálódott, megolvadt, akkor ne használjuk, mert csak idő kérdése, hogy mikor okoz tüzet. Ha hosszabb a fényfüzér vezetéke vagy a hosszabbító, mint amilyenre szükségünk van, akkor is ki kell fektetni. Ha összetekert állapotban helyezzük feszültség alá, felforrósodik, majd meggyullad. Az égősorok vezetéke ne kerüljön asztal vagy szék lába alá, ne pakoljunk rá tárgyakat, mert megsérül és tüzet okozhat.

A csillagszórók 1000 és 1600 Celsius-fok közötti hőmérséklettel égnek, ezért ne tegyünk csillagszórókat a karácsonyfára. Egyszerre mindig csak egy csillagszórót gyújtsunk meg! A legbiztonságosabb, ha kültéren használjuk őket. A leégett, de még forró csillagszóró maradványát nem szabad egyből a kukába dobni, előtte mártsuk vízbe.

A karácsonyi ünnepek és a szilveszter az egyik legkockázatosabb időszak lakásbiztosítási szempontból – a nyári viharszezonhoz hasonlóan.

Rovatok