A tüntetések fontosak, de a megmozdulásokon túl egy átfogó vízióra is szükség van – véli az a három diákszervezet, amely mintegy fél évvel ezelőtt döntött úgy, hogy az önkormányzati választásokhoz közeledve közös ifjúsági programot alkot. A munka most az utolsó szakaszba lépett, az eddig megtett lépésekről Schermann Fruzsina, az Adom Diákmozgalom elnöke mesélt az Indexnek.
Valamivel több mint egy hónapja startolt el az Egységes Diákfront (EDF), a Fridays For Future (FFF) és az Adom Diákmozgalom blanketta névre keresztelt kezdeményezése, de az ötlet ennél jóval régebbre nyúlik vissza.
A három diákszervezet tavaly ősszel – több tüntetés megszervezése után – jutott arra az elhatározásra, hogy ugyan a figyelemfelhívó akciók fontosak, a valódi változáshoz még valamire szükség van.
„Ekkor jött az ötlet, hogy mi lenne, ha szakértők bevonásával elkészítenénk egy Budapestre szabott ifjúsági programot. Bár van egy elképzelésünk arról, miként lehetne a főváros élhetőbb, szerettük volna a programírásba a diákokat is bevonni, ezért kiegészítésképpen egy felmérést is indítottunk” – mondta az Indexnek Schermann Fruzsina, az Adom Diákmozgalom elnöke, utalva a blanketta.hu weboldalra, ahol egészen március 25-ig bezárólag még elérhető az a kérdőív, amelyben a fiatalok elmondhatják, mennyire elégedettek Budapest kulturális programjaival, közösségi tereivel, városzöldítéssel kapcsolatos terveivel.
Annak ellenére, hogy a kitöltés még nem zárult le, az ifjúsági szervezet vezetőjét arra kértük, vázolja fel, az eddigiek alapján milyen kép kezd kirajzolódni. Válaszában kifejtette: az eredmények azt jelzik, hogy
Amennyiben megvannak a kérdőív végleges eredményei, azokat beillesztik a már korábban elkészített szakmai programba, és a teljes koncepciót március 30-án nagyközönség előtt is bemutatják.
A szervezetek a programot a főpolgármester-jelöltekhez és a polgármesterjelöltekhez is eljuttatják, de több vezetővel már most felvették a kapcsolatot.
„A szakmai anyagunknak lesz egy kerületekre lebontott verziója is. Ha valamelyik politikus nyitott a diákság elképzeléseire, különböző vállalásokat tehet arra vonatkozóan, hogy a saját kerületében miként növelné a zöldterületeket, hogyan hozna létre közösségi tereket, milyen kedvezményeket biztosítana a fiataloknak. Több jelenlegi kerületvezetővel már tárgyaltunk, illetve Karácsony Gergely főpolgármester is jelezte nyitottságát” – emelte ki Schermann Fruzsina, aki úgy véli: a blanketta kitöltését azért nem érdemes kihagyni, mert napjainkban nem sok olyan lehetőség van, ahol a tanulók direktben szólhatnak bele őket érintő ügyekbe, kulcsfontosságú, a mindennapjaikat jelentősen befolyásoló döntésekbe.
„Körülbelül öt percig tart kitölteni, de nagy hatást lehet vele elérni” – egészítette ki.
Amellett, hogy Magyarország legnagyobb diákszervezetei rendszeresen részt vesznek az oktatási tüntetések, illetve egyéb kiállások, események szervezésében, már megszokhattuk azt is: időről időre előrukkolnak valamilyen új, a megszokottól eltérő kezdeményezéssel. Ilyen most a blanketta, de télen az üres nemzeti konzultációk összegyűjtésében is közreműködtek, míg tavaly ősszel egy alternatív népszavazást is tartottak az aHang segítségével. Ez utóbbi központi témája az oktatás volt, a válaszok akkor a következőképpen alakultak:
Az alternatív népszavazáson közel 115 ezren mondták el a véleményüket.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)