Az idén januárban felállított Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kiadta a „Lítiumakkumulátorral működő veszélyes termékek listáját”, amelyen húsz tétel található. Közlésük szerint az összes terméknél nagy termékbiztonsági kockázatot állapítottak meg a szakemberek.
Mint korábban írtuk, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter még 2024 őszén jelentette be, hogy idén januárban létrejön a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság. A tervek szerint az új kormányzati szerv gyorsabban fog reagálni a fogyasztókat érintő kihívásra, és a Nébihtől is átvesznek bizonyos feladatköröket.
Az NKFH kedden megjelentette a honlapján a „Lítiumakkumulátorral működő veszélyes termékek listáját”. Mint az oldalon írták, a hatóság akkreditált laboratóriumának vizsgálata alapján „a töltésvezérlő elektronika egyik termék esetében sem rendelkezett hőmérséklet-figyeléssel, azaz nem állapítható meg, hogy határértéken belül marad-e a hőmérséklet, így az összes terméknél nagy termékbiztonsági kockázatot állapítottak meg a szakemberek”. A listára összesen 20 tétel került fel.
Ezzel kapcsolatban az NKFH egy közleményt is kiadott, amelyben azt írták, hogy
Olyan lítiumakkumulátorral működő hangszórókat, fülhallgatókat, fejhallgatókat és csavarbehajtókat vizsgáltak meg, amelyek közül egyik sem felelt meg az elvárásoknak.
A lítiumalapú akkumulátorok mechanikai sérülés vagy hő hatására kigyulladhatnak, illetve felrobbanhatnak; az eszközök gyártóinak biztosítaniuk kell, hogy a cellák hőmérséklete az előírt határértékeken belül maradjon – tették hozzá.
A kormányhivatalok munkatársai kisboltokból, nagyobb áruházláncokból, telefonos boltokból, műszaki áruházakból, barkácsáruházakból, szerszám- és számítástechnikai webáruházakból egyaránt vettek mintát, és az összes terméknél nagy biztonsági kockázatot állapítottak meg a szakemberek. Az elkészült laboratóriumi vizsgálati jegyzőkönyvek és kockázatértékelések alapján megindították a hatósági eljárásokat,
és intézkednek a termékek forgalomból történő kivonása és a vásárlóktól történő visszahívása érdekében.
A kifogásolt termékek listája az NKFH honlapján érhető el. Az utóbbi években a hasonló vizsgálatokon a leggyakrabban talán mobiltöltők buktak meg, de azt megelőzően számos egyéb termékcsoportot is vizsgált az NKFH elődje, az NFH – többek közt a veszélyes öngyújtókat, a fulladásveszélyes bébijátékokat, vagy éppen a veszélyes összetevőket tartalmazó tisztítószereket.
A közleményben idézték Pintér Istvánt, a hatóság elnökét, aki hangsúlyozta: az NKFH, valamint a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok mindent megtesznek a vásárlók biztonságáért. Folyamatosan vizsgálják egyebek mellett a gyermekjátékok, az ékszerek, az elektronikai cikkek, a kozmetikumok, a bútorok és az öngyújtók biztonságosságát, annak hiányában pedig fellépnek a jogsértő vállalkozásokkal szemben – mondta, hozzátéve: nem biztonságos termék esetén gondoskodnak a termék forgalomból történő kivonásáról, illetve a vásárlóktól történő visszahívásáról.