Index Vakbarát Hírportál

Kiderült, miért kerültek a Pro–M Zrt. telephelyére a Kutyapárt nemzeti konzultációs ívei

2025. január 31., péntek 19:54

Ismét nyomkövetőket rakott a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a nemzeti konzultációs ívek mellé, hogy megnézzék, megérkeznek-e az azokat feldolgozó NISZ telephelyére. A levelek végül a Pro–M Zrt.-hez kerültek, akik ugyan nem végeznek kiértékelést, de végül kiderült, miért erre a telephelyre kerültek a válaszlevelek.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) ismét nyomkövetőt helyezett a visszaküldött nemzeti konzultációs ívek mellé, amelyek egy olyan céghez kerültek, amelyik egyáltalán nem foglalkozik kiértékeléssel – írja honlapján az MKKP.

A párt 2024 elején már eljátszotta majdnem ugyanezt az előző nemzeti konzultációnál. Akkor kiderült, hogy az MKKP által visszaküldött konzultációs ívet egyáltalán nem elemezték ki, ugyanis az még a postán volt, amikor a kormány már kihirdette az eredményt. A Kutyapárt most úgy döntött, hogy ezúttal némi csavart visznek a dologba, és megnézik kicsit nagyobban, hogy mi történik.

A gazdasági semlegességről szóló nemzeti konzultáció kitöltési határideje előtti napokban az ország 3 pontjáról indítottak útnak nyomkövetővel ellátott konzultációkat.

Két borítékba Apple Airtag, egy borítékba pedig Samsung Smarttag nyomkövetőket helyeztek, mivel ezek akkor küldenek helyinformációt, ha Apple vagy Samsung telefon van a közelükben – erre pedig Budapesten nagy esély van.

Nem érkeztek meg oda, ahova kellett volna

December 18-án Vasadról és Szegedről indították el a konzultációkat, másnap Helvécián is postázták a levelet. Pár nap alatt mindegyik nyomkövető a budaörsi postaközpontból küldött jelet, a Kutyapárt pedig várta, hogy a levelek megérkezzenek a NISZ Csata utcai telephelyére, ahol elvileg feldolgozzák őket. A levelek azonban soha nem érkeztek meg oda.

December 27-én a Vasadról feladott, december 28-án a szegedi, december 31-én pedig a helvéciai levelünk érkezett a Pro–M Zrt.-hez. Erről a helyről azóta sem mozdultak tovább a nyomkövetők. Utánajártunk, hogy mit lehet tudni a cégről. Weboldalukon azt írják, hogy rádiótávközléssel foglalkoznak, és ők biztosítják az állami szerveknek a kommunikációs csatornákat. Referenciáik között található a Belügyminisztérium, a titkosszolgálatok, a rendőrség és a TEK is. Kérdés, hogy mit keresnek náluk a mi nemzeti konzultációink és a nyomkövetőink?

– írja beszámolójában Sándor Balázs, az MKKP politikai koordinátora.

A Kutyapárt január közepén közérdekű adatigényléssel derítette ki, hogy a cég semmilyen feladatot nem lát el a nemzeti konzultációk kiértékelésében. „Tehát ott tartunk, hogy a Kutyapárt nyomkövetővel ellátott nemzeti konzultációk egy olyan cégnél vannak, akik elvileg nem is foglalkoznak a kiértékeléssel” – tette hozzá a politikai koordinátor.

Úgy néz ki, a kormánynak nagyon fájhatott, hogy a múltkori nyomkövetős akciónkkal aláástuk a nemzeti konzultáció nem létező jó hírét. Ezúttal ugyanis a mostani nyomkövetővel ellátott leveleinket eltérítették, és egy olyan állami, távközléssel foglalkozó céghez vitték őket, ahol a titkosszolgálatoknak is dolgoznak. Egyelőre a TEK még nem kopogtatott az akcióban részt vevő passzivistáinknál, de nem lepne meg, ha legközelebb már nem kapnánk nemzeti konzultációs levelet postán

– közölte Sándor Balázs, hozzátéve, hogy „már csak egyetlen egy megoldatlan rejtély maradt: az éppenséggel nem eltérített nemzeti konzultációkat kibontják-e egyáltalán, és tényleg elemzik-e őket?” A válasz vasárnap érkezik – tette hozzá.

Megszólalt a cég

„A kitöltött nemzeti konzultációk azért kerültek a Pro–M Zrt. telephelyére, mert a nemzeti konzultációk kapcsán adatfeldolgozói tevékenységet végző NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. egy 2021. december 31-én kelt bérleti szerződés alapján helyiséget bérel a Pro–M Zrt.-től, amelyben a nemzeti konzultációk feldolgozását és raktározását végezték, illetve végzik” – közölte a Pro–M Zrt.

Ahogy a cikkben említett közérdekű adatigénylésre adott válaszunkban jeleztük, a Pro–M Zrt. nem végez adatfeldolgozói tevékenységet a nemzeti konzultációk kapcsán, ami azt jelenti, hogy nincs rálátása a folyamatra, valamint a kapcsolódó személyes adatokhoz sem fér hozzá

– hangsúlyozta a cég.

Közölték, hogy a Pro–M Zrt. kormányzati célú hírközlési szolgáltató, a szervezet által működtetett egységes digitális rádiótávközlő rendszer (EDR) felhasználói között található Magyarország valamennyi készenléti szervezete (ideértve a rendvédelmi szerveket, az Országos Mentőszolgálatot, a katasztrófavédelmi szerveket), továbbá közel 300 egyéb szervezet (kritikus infrastruktúrák, felső küszöbértékű veszélyes üzemek) is. Ezenkívül 2025. január 1-jétől a Pro–M Zrt. látja el az egyéb állami érdekű, közigazgatási célú hálózatok üzemeltetését, valamint az alap-, közép- és felsőfokú intézmények részére biztosított oktatási hálózatok működtetését.

Rovatok