Sokan összegyűltek kedd este az V. kerületi Stollár Béla utcában, ahol megemlékezést tartottak a múlt szerdán elhunyt japán nő tiszteletére. Az egyik barátnője az Indexnek arról beszélt, hogy a férje rendszeresen bántalmazta, de amiatt kicsit fel tud lélegezni, hogy már Budapesten vannak a nagyszülők, így a két gyermek nem az apjukkal van.
Csendes megemlékezéssel tisztelegtek a január 29-én elhunyt japán édesanya emléke előtt az asszony barátai, ismerősei, valamint azok a civilek, akik a családon belüli erőszak ellen küzdenek.
Mintegy száz fő gyűlt össze kedd este az V. kerületi Stollár Béla utcában, ahol a tragédia történt. Az emberek virággal a kezükben érkeztek, és egymást átölelve, könnyezve emlékeztek meg a kétgyermekes anyukáról. Volt, aki azért tette tiszteletét, mert az ő felesége is japán, míg egy apuka a kisgyermekével azért gyújtott gyertyát, mert az édesanyja ismerte a japán nőt, sőt többször találkoztak egymással.
Próbáltam neki segíteni, mert folyamatosan fenyegetéseket kapott a férjétől
– mondta az Indexnek az áldozat egyik barátnője, egy orosz nő. Még 2018-ban ismerkedtek meg egymással a Király utcában, egy olyan helyen, ahol anyukák gyűltek össze, magyarok és külföldiek egyaránt.
„Kedves volt, nyitott, ugyanakkor visszahúzódó – folytatta a barátnő. – Már akkoriban abuzív volt vele a férje, majd 2022-ben még szorosabb lett közöttünk a kapcsolat, rendszeresen jártunk együtt a gyerekekkel a parkba, és akkor részletesen beszélt arról, mi zajlik a családban, milyen bántalmazásokat kell eltűrnie. Megtettem mindent azért, hogy segítsek neki, kikerüljön a helyzetből, legyen támasza.”
Arról is beszélt, hogy attól fél, megöli a férje.
„Néhányszor láttam a férjét messzebbről, de sosem akartam közelebb kerülni hozzá, megismerni – mondta az orosz nő. – Nagy volt a félelem. Nem tudom pontosan, mi van most a gyerekekkel, de amiatt fel lehet lélegezni, hogy már Budapesten vannak a nagyszülők, így nem az apjukkal vannak.”
A drámai eset egyfelől a magyarországi szociális jelzőrendszer elégtelenségére, másfelől a rendőrségi munka minőségére hívta fel a közvélemény figyelmét. (Mint ismeretes, a BRKF korábban kizárta az idegenkezűséget, és arra kérte a kommentelőket, hogy ne vonják kétségbe a nyomozás eredményét.) Többen azonban arra hívták fel kommentben a figyelmet, hogy a feltételezett, dohányzásból eredő tűzhalál életszerűtlen, mivel az asszony sohasem dohányzott.
A rendőrség újra nyomozni kezdett, és a térfigyelő kamerák felvételei alapján (erről itt olvashatnak részletesebben) a férfit előzetes letartóztatásba helyezték. Lapunk értesülése szerint az M. A. monogramú japán asszony szülei a magyar fővárosba érkeztek. Érdeklődésünkre Japán budapesti nagykövetségén csak annyit erősítettek meg, hogy a január 29-én, a tűzeset alkalmával egy japán állampolgár vesztette életét, további részleteket azonban nem közöltek.
Az ügyben viszont megszólaltak az elhunyt szomszédai, akik tanúi voltak a történteknek. Egyikük szintén rácáfolt, hogy a nő halálához vezető tüzet égő cigaretta okozta volna, tíz év alatt ugyanis sem az anyát, sem az apát nem látta dohányozni.
Mint megírtuk, a nő az elmúlt években már nem érezte magát biztonságban, az utóbbi hónapokban pedig egyenesen halálfélelme volt, mindannyiszor, amikor volt férje Budapesten meglátogatta őt és gyermekeiket, ezért vissza akart utazni hazájába. A lapunk által idézett tavalyi levél tanúsága szerint a férj ezért halálos fenyegetést küldött a nőnek, ezt azonban a rendőrség nem értékelte kellő bizonyítéknak, így az erre alapozott feljelentését elutasította.
Az Átlátszó tavaly februárban fordult az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK) közérdekű adatigényléssel, amelyben az utóbbi öt év adatait kérték ki, egyebek mellett a kapcsolati erőszakra visszavezethető esetekről. Ebből kiderült, hogy kapcsolati erőszakkal összefüggésben 2023-ban 783 sértettet és 640 elkövetőt tartott nyilván a rendőrség, az elmúlt öt évben kapcsolatierőszak-bűncselekmény sértettjeként összesen 3354 főt regisztráltak. 2023-ban a kapcsolati erőszak sértettjeinek 60,9 százaléka az elkövetővel házastársi, élettársi kapcsolatban volt a bűncselekmény elkövetésekor vagy korábban.
(Borítókép: Tövissi Bence / Index)