Index Vakbarát Hírportál

Delegációt küld Magyarországra az Európai Parlament, a magyar jogállamiság helyzetét vizsgálják

2025. február 13., csütörtök 07:06

Delegációt küld az Európai Parlament Magyarországra, hogy felmérje, miként változott a jogállam helyzete az elmúlt években az országban, különös figyelmet fordítva a bírósági reformokra és a korrupció helyzetére.

A jogállamiság helyzetét vizsgáló tényfeltáró delegációt küld az Európai Parlament (EP) Magyarországra áprilisban – közölte a Népszava. Erről csütörtökön döntenek hivatalosan az EP frakcióvezetői.

Az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága, amely figyelemmel kíséri a tagállamok helyzetében a jogállamiság védelmét, a magyar helyzettel kapcsolatos aggodalmait már évek óta hangoztatja. Az ehhez hasonló hivatalos, többpárti delegációkban állami és civil képviselőkkel is találkoznak, amely erős alapot adhat a későbbi EP-jelentéseknek.

Mint a magyar jogállamisági téma parlamenti jelentéstevője, Tineke Strik holland zöldpárti képviselő feladata, hogy később olyan jelentést írjon, ami az EP többségének álláspontját képviseli. 

Bár a geopolitikai fejlemények aggasztóak, továbbra is meg vagyok győződve arról, hogy az EU fokozhatja saját erőfeszítéseit a jogállamiság védelme és fenntartása érdekében Magyarországon

– mondta a képviselő.

A tavaly áprilisi EP-jelentés már választási autokráciának nevezte Magyarországot és felhívta az Európai Bizottságot és a tagállamokat tömörítő tanácsot a további lépésekre. Az akkori beszámoló sorra vette például a média szabadságát, a korrupció kérdését és az Európai Bizottság kérésére végrehajtott részleges reformok hatástalanságát is.

Az Európai Parlament kezdeményezésére indult az úgynevezett hetes cikk szerinti eljárás is, amely szerint, ha egy tagállamban az Európai Unió értékeinek súlyos és tartós megsértése áll fönn, akkor akár az adott ország szavazati jogát is felfüggeszthetik a tanácsban.

Tineke Strik szerint Donald Trump elnöksége és a szélsőjobboldal európai térnyerése bátorító hatással van Orbán Viktor politikájára. Kiemelte, hogy az EU-nak fokoznia kellene annak a kritikus munkának a támogatását, amelyet a civil társadalom az EU legalapvetőbb értékeinek fenntartása érdekében végez.

Rovatok